Taxe Drumuri

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Noi 14, 2010 1:51 pm

Stim sa cerem taxe pe drumuri, dar nu suntem in stare sa le colectam.

Ieri, Sambata, 13 Noiembrie, am plecat din Bucuresti sa imi aranjez ceva cu Revelionul. Toate bune si frumoase pana cand imi dau seama ca n-am rovinieta. Plecand pe A1, vestita autostrada, cu vestitul sistem de supraveghere pentru vestita rovinieta electronica. Am zis dom'le hai sa platesc 13 ron pt 3 zile decat sa umflu o amenda de 2000 sau cat Dzeu mai este. Ajung la prima benzinarie, Petrom Favorit, Dr. Taberei, stau la coada 10 minute, cand ajung in fata mi se spune ca trebuie resetat aparatul. Ok, plec. La urmatoare, Ptreom bd timisoara la fel. Ma gandesc ca o f iceva cu Petromul, ajung cu niste treaba pana la City Mall, trag la OMV, iarasi sitemul picat. Terminanad treaba am zis lasa ca pana la iesirea pe autostrada gasesc una. Pe drum le-am luat pe toate la rand, inclusiv LukOil ( despre care am aflat, cu o cazia asta, ca nu fac roviniete ). La toate am primit acelasi raspuns. Pana la ultimul OMV de la iesirea pe autostrada, o coada URIASA, ma bag in fata sa intreb daca fac roviniete si mi se raspunde ca fac dar sistemul picat isi revenise, dar se pareca ca a picat din nou. Evident m-am lasat pagubas si am plecat fara blestemata rovinieta. Acum ar fi FOARTE tare sa iau si amenda :| Nu stiu daca am fost riguros ON-TOPIC dar simteam nevoia sa-mi spun pasul...

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Dum Noi 14, 2010 3:06 pm

Pentru a intra in judetul Constanta trebuie sa treci un pod sau un bac peste Dunare; in judetul Tulcea trebuie sa treci cu bacul. N-am auzit pe nimeni sa se planga pentru ca da bani la bac. Taxele sunt numai pentru trecere pod sau bac, unde e cazul, asa sunt si denumite: taxa trecere pod sau bac. Ca banii nu se duc la intretinere pod cum ar trebui, tine de natia noastra; asa cum banii de sanatate nu sunt acolo, asa cum banii de pensii sau evaporat, desi oamenii platesc. Singura taxa care, desi si-a facut treaba, adica ce s-a strans s-a dus in infrastructura locului, a fost cea din Mamaia, cu toate ca cei din tara nu vor fi de acord cu mine, poate. Fiind o taxa locala, cea din Mamaia, n-au putut sa puna rechinii politici mana pe ea.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Noi 14, 2010 7:38 pm

Daca trec cu bacul, platesc serviciul de transport pe apa.. Daca trec pe pod, se plateste o taxa care in mod normal ar trebui sa mearga in intretinerea/amortizarea podului. Si prin strainatate este absolut normal sa platesti anumite treceri peste poduri, prin anumite tunele, etc.. separat de vigneta sau de taxa pentru segmentul respectiv de drum Dar, sa platesc taxa de intrare IN LOCALITATE este mai mult decat aberant. Ma refer evident la barierele de la Mamaia. De cand au fost puse in functiune eu nu am mai calcat pe acolo. Eu consider ca asta ar fi trebuit sa fie reactia normala a oricarui roman, caz in care acele bariere ar fi fost dezafectate in cel mult o saptamana. Interesant este ca masinile de CT nu platesc, ceea ce este o discriminare clara. Ce ar fi sa se puna si bariere+taxe la intrarea in B sau in orice alt oras al tarii? Era distractiv ce spuneau soferii care asteptau la coada in momentul in care erau intrebati ce parere au..(ei fiind cazati si plating bani grei pe cazare/mancare/taxa de statiune, etc.. ) Raspunsul era clasicul deja(la romani.. ) "platim, ce sa facem...". Si plateau si de doua ori pe zi, daca se mai plimbau prin alte statiuni, repet, fiind cazati in Mamaia.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Noi 14, 2010 9:29 pm

Pai sincer in Mamaia se duc o groaza de oameni plin de bani. Oricum nu ai ce vedea pe acolo decat fite si preturi exorbitante. Nici macar plaja nu e atat de misto. EU as pune bariere peste tot, si i-as taxa pe toti cu geamuri fumurii pe fata peste limita legala, tobe sport, stopuri tuning cu leduri care nu merg sau nu se vad bine din f multe unghiuri si manele in masina. Dar poate sunt eu mai comunist.

Rovignetei nu-i prea vad rostul, pt ca drumurile sunt foarte proaste, si cand se repare ceva, se face de mantuiala, ca sa se strice cat mai repede sa mai ia un ban. Dar nu circul fara pt ca fara banii aia si mai proaste ar fi drumurile, plus ca nu as mai avea dreptul sa ma plang de ele. Sper totusi la o noua revolutie. Poate asa se mai indreapta cateva lucruri.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Noi 16, 2010 12:18 pm

Avand in vedere faptul ca mai ieftin ies in Grecia in coditii de cazare si peisagistice incomparabile, in general nu prea ai ce face pe tot litoralul romanesc. De Bulgaria nu mai spun(dpdv preturi vs conditii). Si, sa mai dau si bani pentru a intra intr-o statiune.. Nu am fost pus in situatia asta niciunde in Europa ca strain... Ca cetatean al tarii situatia este chiar hilara.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Noi 16, 2010 1:16 pm

QUOTE (PaulT @ Nov 16 2010, 12:18 PM) Si, sa mai dau si bani pentru a intra intr-o statiune.. Nu am fost pus in situatia asta niciunde in Europa ca strain...
Daca nu ai cazare la hotel in Albena, platesti taxa de intrare. Insa de banii aia, ai si o harta cu parcarile si alte informatii despre Albena. Aici ai ciuciu...
Cat timp exista clienti, exista si taxe...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori