Casco Fara Fransiza

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Vin Oct 23, 2009 11:30 am

Casco poate fi valabil si in afara tarii si fara sa ai rca'ul la aceeasi firma, dar te costa in plus.
Daca ai ambele polite la aceeasi firma, primesti gratuit extinderea riscurilor cuprinse in polita casco si in afara tarii.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 23, 2010 10:54 am

Pentru ca cei de la Omniasig au introdus fransiza la asigurarea casco pe care o aveam la ei, sunt nevoit sa schimb asiguratorul.
Am de ales intre UNIQA (fosta UNITA + Astra) si GROUPAMA (fost Asiban + BT). Stiu ca la ora actuala aceste societati sunt cu mult peste Omniasig. Astept niste sugestii insotite de argumente pentru a alege pe cel mai bun (dintre cele doua).

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Mar 23, 2010 1:17 pm

incearca si la
http://www.garanta.ro/produse/persoane_fizice/casco.htm
Eu la ei am facut in septembrie 2009 si nu am fransiza.
Vezi ca lucreaza cu AlphaBank si de cele mai multe ori poti obtine informatii si cotatii de la ofiterii de credit de la banca.
In schimb, NU au RCA.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Mar 23, 2010 1:27 pm

Ardaf. Mi s-au parut foarte ok la despagurbiri. La tarife e simplu. Dupa aia cand iti arde buza se vede care sunt ok. In bucuresti nu am avut probleme nici in est nici in vest.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 23, 2010 1:30 pm

Ardaf nu au fransiza la Casco?

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mar Mar 23, 2010 1:36 pm

QUOTE (cix @ Mar 23 2010, 10:54 AM) Pentru ca cei de la Omniasig au introdus fransiza la asigurarea casco pe care o aveam la ei, sunt nevoit sa schimb asiguratorul.
Am de ales intre UNIQA (fosta UNITA + Astra) si GROUPAMA (fost Asiban + BT). Stiu ca la ora actuala aceste societati sunt cu mult peste Omniasig. Astept niste sugestii insotite de argumente pentru a alege pe cel mai bun (dintre cele doua).


Uniqa nu este fosta Unita + Astra. Este doar fosta Unita.
Astra inca exista separat, Uniqa fiind doar unul dintre actionari (nu majoritar)

Dintre cele doua, iti recomand Groupama, desi in caz de dauna se misca destul de bine si Uniqa.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Mar 23, 2010 1:36 pm

QUOTE (cix @ Mar 23 2010, 10:54 AM) Pentru ca cei de la Omniasig au introdus fransiza la asigurarea casco pe care o aveam la ei, sunt nevoit sa schimb asiguratorul.
Am de ales intre UNIQA (fosta UNITA + Astra) si GROUPAMA (fost Asiban + BT). Stiu ca la ora actuala aceste societati sunt cu mult peste Omniasig. Astept niste sugestii insotite de argumente pentru a alege pe cel mai bun (dintre cele doua).

Eu am la Groupama si n-am avut deloc probleme pana acum, iar cand am avut un simplu telefon a fost suficient pentru a rezolva. Au conlucrat foarte bine cu MCar, n-am avut surprize la devizele de MCar, sa comenteze ceva asiguratorul. Am casco pe leasing, fara fransiza.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mar Mar 23, 2010 1:40 pm

QUOTE (chacha @ Mar 23 2010, 01:30 PM) Ardaf nu au fransiza la Casco?

Au si varinata fara fransiza. Dar cu fransiza este cu aproximativ 25% mai ieftin decat fara.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 23, 2010 2:03 pm

Multumesc pentru sfaturi. Am omis sa zic ca masina e in leasing, iar brokerul firmei de leasing mi-a trimis oferte pentru mai multe societati de asigurare. Uniqa si Groupama sunt ofertele cele mai bune, de-aia am rezumat totul la aceste societati.

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Mar Mar 23, 2010 2:35 pm

Uite, oferta primita de la Groupama pe mail pentru una din autoturismele (Dacia Logan varianta Prestige 1.6 16v, an fabricatie 2007) de serviciu:
Buna ziua,
Oferta noastra pentru autoturismul DACIA LOGAN B-XX-EXC

CASCO :
- suma asigurata 5.544 euro
- prima de asigurare 1.876 lei
- riscuri acoperite avarii + furt + vandalism
- fransiza 0 %

Mentionez ca, toate autoturismele (10 buc.) apartinand firmei au CASCO la Groupama si pana in acest moment nu am avut probleme si lucram cu OTP (Groupama de 6 ani).

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori