Casco Fara Fransiza

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Mar 23, 2010 7:48 pm

Hai sa-mi dau si eu cu parerea ref la problema lui Cix :

1-Daca ai masina in leasing,polita de asigurare e incheiata pe perioada de finantare si nu pe an !
Nu se pot schimba conditiile negociate pt polita incheiata decat cu acordul ambelor parti !
In cazul Omniasig,ei au trimis utilizatorilor scrisori prin care le cer acordul pt introducerea fransizei.
Ai primit asa ceva acasa ? Ai semnat ca esti de acord si ai retrimis la Omniasig ? Daca nu ai primit si nu ai semnat nimic,polita e perfect valabila asa cum a fost incheiata,fara fransiza.

Apropos,fransiza de la Omniasig e una din cele mai scarboase,pt ca e progresiva.Adica,prima dauna 150 Euro,a 2-a 250 si tot asa,pe parcursul unui an.
Daca o sa ai doua daune (ex spoiler fata spart si spoiler spate spart) agentul de asigurari o sa-ti deschida de fiecare data doua dosare de dauna,in loc de unul.Rezultat ? 2 fransize progresive,150 + 250 de euro !
Repet,daca nu ai primit si semnat nimic legat de polita,da tel la leasing si la brokerul unde platesti rata casco,sunt platiti de tine sa-ti apere interesele !


2-Daca schimbi asiguratorul,o sa ai o cotatie la Casco mai mare,cotatie de second-hand si se face si inspectie de risc.Cere cotatie,vezi cat platesti pe an si vezi daca merita schimbarea de asigurator sau tot cam la banii aia iesi,atunci clar nu merita.

3-In cazul in care te-ai hotarat ferm,incearca sa faci Casco la o firma cu decontare directa cu dealerul unde repari masina,astfel nu mai esti nevoit sa stai dupa acordul de plata 1 luna sau mai bine,cum ai patit la ultima dauna.Chiar daca e mai scump,daca-ti permiti merita,ai masina gata poti sa o ridici direct.

Suna la brokerul tau de asigurare,discuta cu ei,nu te grabi,nu te bucura ca gasesti ceva mai ieftin,s-ar putea sa existe costuri ascunse.Roaga-i sa ceara oferte si de la alte firme de asigurari in afara de cele doua.uniqua si groupama ! Daca nu esti multumit exista si alte solutii,plata proprie casco de ex.

Sper ca cele descrise de mine mai sus te vor ajuta sa iei o decizie corecta,in avantajul tau !

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 23, 2010 8:52 pm

Intr-adevar, am primit scrisoare de la Omniasig prin care ma anunta ca a fost introdusa fransiza la dosarul meu de casco incepand cu data de 1 martie 2010. Nu e nicicum ceva care trebuie semnat si trimis inapoi, ci doar mi se aduce la cunostinta.
Pe baza acestei modificari aduse politei de asigurare casco, se poate schimba asiguratorul inainte de expirarea politei. Asa am ajuns sa cer o lista de asiguratori si preturile cerute de ei pentru casco la masina mea. Am primit oferte de la mai toate societatile, inclusiv Allianz si Generali insa chiar nu cred ca merita sa dau 300eur/an in plus la Allianz. Asa s-a redus lista la cei doi asiguratori despre care v-am cerut pareri.
Odata cu schimbarea aceasta se schimba si RCA-ul, care la Omniasig e 1400ron/an. Deci totul e rezolvat, eu doar mai trebuie sa confirm maine daca e Uniqa sau Groupama. Pana acum sunt 90% ca merg pe Groupama. Chiar si service-ul de la reprezentanta mi-a spus ca dupa Allianz cu ei au relatia cea mai buna si chiar lucreaza pentru un sistem de decontare directa sau transmiterea acceptului de plata in format electronic.
Multumesc pentru sfaturi.

LE: Nu am inteles punctul 2, legat de acea cotatie de second-hand. Stiu ca trebuie sa fac o inspectie sa vada daca masina nu e cumva avariata, dar nu imi dau seama daca aceasta este inspectia de risc despre care vorbesti. Pana acum la Omniasig plateam 1050eur/an. La Groaupama pretul este 1057eur, deci diferenta mare nu este.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mar 24, 2010 9:03 am

In mod normal trebuia acordul tau,altfel e abuz,modificare de conditii contractuale unilateral.Oricum,faptul ca renunti la Omniasig e in avantajul tau,din mai multe motive.

Daca reprezentanta ti-a confirmat ca lucreaza bine cu Groupama atunci clar mergi cu ei mai departe.

Cotatia e un fel de ''dobanda'' care influenteaza valoarea ratei lunare de casco,de ex daca ai o masina noua in valoare de 10000 euro si una SH tot in valoare de 10000 euro,ambele in leasing,o sa ai o valoare a ratei casco mai mare pt cea SH.

Aia e inspectia de risc,se fac iar cateva poze,inclusiv la nr de km,sasiu,starea masinii.

Per ansamblu,daca iesi mai ieftin si nu ai fransiza e ok.Eu de ex am valoarea asigurata de 17968 euro,cotatie pe primul an 4,95 % si platesc anual 890 euro,Allianz fara fransiza.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mie Mar 24, 2010 1:56 pm

QUOTE (radurin @ Mar 24 2010, 09:03 AM) Cotatia e un fel de ''dobanda'' care influenteaza valoarea ratei lunare de casco,de ex daca ai o masina noua in valoare de 10000 euro si una SH tot in valoare de 10000 euro,ambele in leasing,o sa ai o valoare a ratei casco mai mare pt cea SH.

Radu - Cotatia nu este nicidecum un fel de dobanda. Noroc ca cix se pare ca stie foarte bine care sunt datele problemei si observ ca si rezolvarea este una foarte buna, altfel l-ai fi bagat total in ceata cu explicatia de mai sus.

Cotatia reprezinta procentul din suma asigurata sau din valoare de nou(apropo, la Groupama este cu valoare de nou) platit de catre asigurat. Iar prima de asigurare este intr-adevar mai mare la o masina SH decat la una noua de aceeasi valoare asigurata cu cea SH din cauza ca procentul platit creste pentru fiecare an de vechime in plus.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mar 24, 2010 2:14 pm

Nu e cazul sa va luati la bataie . Totusi nu am inteles in totalitate ce e cu cotatia lu peste. E vorba de cazul unei daune totale unde asigutatorul despagubeste suma asigurata minus 5.21% ?
Multumesc tuturor de ajutor. Decizia a fost lauata si confirmarea a fost trimisa.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mar 24, 2010 2:17 pm

Sef,am zis asa pe intelesul tuturor.

Chiar tu zici ca e ''procentul'' din suma asigurata.Dobanda se calculeaza tot in procente asa ca am facut o paralela.Crede-ma ca stiu ce e aia o amarata de cotatie.
Si nu cred ca l-am bagat deloc in ceata,i-am dat doar niste sfaturi pertinente.

Apropos de Groupama,se pare ca vor lansa in mai un produs CASCO interesant,pt masinile noi.Valoarea asigurata ramane constanta pe parcursul a 3 ani,in caz de dauna totala.
Concret,acum daca ai masina asigurata in primul an la 18000 de euro,in anul 2,in caz de dauna totala o sa incasezi 16500,in anul 3 14000 si asa mai departe.
Se pare ca produsul celor de la Groupama asigura o despagubire egala in primii 3 ani,fara sa aplice devalorizarea pt uzura masinii.

LE : @broker,deci nici de la tine nu a inteles omul cum e cu cotatia !

Hai sa mai incerc eu : am cotatie 4,91 pe anul 1 de asigurare.Suma asigurata e 17968.Am de plata pe anul 1 4,91 % din 17968 adica 881 euro pe an,impartit la 12 luni egal 74 euro pe luna.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mie Mar 24, 2010 2:30 pm

QUOTE (cix @ Mar 24 2010, 02:14 PM) Nu e cazul sa va luati la bataie . Totusi nu am inteles in totalitate ce e cu cotatia lu peste. E vorba de cazul unei daune totale unde asigutatorul despagubeste suma asigurata minus 5.21% ?
Multumesc tuturor de ajutor. Decizia a fost lauata si confirmarea a fost trimisa.

Nu. Aia e fransiza.
Cotatia iti spune cat la suta din suma asigurata sau valoare de nou platesti pentru respectiva asigurare.

QUOTE (radurin @ Mar 24 2010, 02:17 PM) Sef,am zis asa pe intelesul tuturor.

Chiar tu zici ca e ''procentul'' din suma asigurata.Dobanda se calculeaza tot in procente asa ca am facut o paralela.Crede-ma ca stiu ce e aia o amarata de cotatie.
Si nu cred ca l-am bagat deloc in ceata,i-am dat doar niste sfaturi pertinente.

Apropos de Groupama,se pare ca vor lansa in mai un produs CASCO interesant,pt masinile noi.Valoarea asigurata ramane constanta pe parcursul a 3 ani,in caz de dauna totala.
Concret,acum daca ai masina asigurata in primul an la 18000 de euro,in anul 2,in caz de dauna totala o sa incasezi 16500,in anul 3 14000 si asa mai departe.
Se pare ca produsul celor de la Groupama asigura o despagubire egala in primii 3 ani,fara sa aplice devalorizarea pt uzura masinii.

LE : @broker,deci nici de la tine nu a inteles omul cum e cu cotatia !

Hai sa mai incerc eu : am cotatie 4,91 pe anul 1 de asigurare.Suma asigurata e 17968.Am de plata pe anul 1 4,91 % din 17968 adica 881 euro pe an,impartit la 12 luni egal 74 euro pe luna.


OK. Doar ca exprimarea mi s-a parut nepotrivita. Scuze!

Am auzit si eu de produsul celor de la Groupama. Deocamdata stiu ca nu l-au scos in piata.
Cred ca este unul destul de inspirat.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Mar 26, 2010 7:20 pm

astra-uniqa am facut eu recent fara fransiza ! au un produs nou scos acum pe piata EuroCasco ...e si ff ieftin

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Sâm Apr 03, 2010 11:54 am

probabil la fel de ieftine sunt si despagubirile

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Apr 04, 2010 8:24 pm

sa vezi masini asigurate la groupama facute praf in al treilea an de asigurare, asta daca nu cumva sunt si niste clauze cu steluta la subsolul paginilor din contract.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori