Prins De Aparatul Radar?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Iul 16, 2009 1:44 pm

Eu am urmarit cateva echipaje de radar din Brasov in mai multe locuri amplasate si am observat ca de obicei cand stau cu el oprit sunt in comunele de pe langa oras. Pe drumuri mari sau prin oras nu i-am vazut niciodata cu el oprit - erau cel mult cu el intors catre tufisuri - situatie in care este detectat ceva mai tarziu, dar suficient de repede.
Parerea mea e ca nu trebuie sa fi vitezoman ca sa iti iei detector de radar. Si daca mergi nu 70 in localitate, mergi mult mai relaxat si nu esti stresat ca te prinde radarul. Asta depinde si de om.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Mar 08, 2010 4:09 pm

Radarul poate sa te ia din fata? Eu stiam ca doar din spate poate sa te filmeze, ca daca nu iti incalca dreptul la intimitate sau asa ceva. Adica imi trimite acasa poze cu amanta in dreapta => divort.

Cred ca m-a prin unu pe A2 azi (din ala vechi ca era pe logan sedan) pentru ca nu am detector. Nu stiu de la ce distanta prinde asta, dar oricum eu am franat la 200m de el, ca nu l-am vazut.
Pot sa-i fac ceva daca imi vine sau e legitim si ma conformez?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mar 08, 2010 5:13 pm

Este legitim si nu se mai trimit pozele acasa, tocmai datorita situatiei prezentate de tine (?manta"). Acum, pozele se prezinta in instanta, deci e ceva de genul, "tu le-ai cerut, prin contestare, nu noi le-am aratat". Asa ca poate sa te ia din toate pozitiile , mai ales astea noi.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mar 08, 2010 5:28 pm

Eu stiu ca doar de la radarele fixe trimit amenda acasa. Daca era pe logan si nu te-a oprit inseamna ca nu te-a luat.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mar 08, 2010 6:59 pm

Ce zici tu Cix nu e regula generala. Acum pe criza, a cam ramas politia fara bani de timbre (pe bune!) dar depinde de politica fiecarui judet, trust me ca sunt si judete care iti trimit acasa "martisorul" dar fara poza (nu ma refer la camere fixe). In perioada asta cred ca stau cam prost cu banii toate inspectoratele deci teoretic nu ar trebui sa iti faci griji.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Lun Mar 08, 2010 9:00 pm

acasa iti vine doar procesul verbal si asta daca esti proprietar...daca nu vine mai intai la firma ( lesing) se cere utilizatorul...tit iti vine doar procesul verbal in care se specifica locul data si ora ...si viteza ...acolo mai spune si ca probele se vor prezenta NUMAI IN INSTANTA fiind stocate timp de 6 luni in arhiva politiei...multa bafta si ia ti statie CBS, daca aveai statie stiai cu 10-20 km pozitia radarului nu cu max 1.5 km ca in cazul detectorului...

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Mar 08, 2010 11:08 pm

Sper sa fie cum ziceti, sa nu ma fi oprit atunci si sa scap. Oricum aveam peste 150 cu aprox.1km inainte de radar si am franat la 200m de ei ca eram pe banda a 2a si imi bloca "perspectiva" unul de pe banda intai. Eram asa de aproape cand am franat ca i-am vazut ca butonau la scula de radar acolo cand treceam pe langa ei in franare. Sper ca erau pe pop sau cum ii zice si pana l-au activat am apucat sa trec.
Asta e...mai mult de 150lei nu am cum sa iau pentru max +20km/h fata de limita. Si nu isi justifica inca pretul un detector sau o statie pentru ca pana acum am luat amenzi de 220lei in 3-4 ani de condus.
Masina e pe numele tatalui meu din motive de rca si alte taxe mai mici

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mar Mar 09, 2010 10:23 pm

awb-ule...eu miam luato cu tot cu statie inspre vaslui.... ..si acu tre sa fac contestatie si na

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 09, 2010 10:26 pm

Ai luat doar amenda sau ai si ramas fara permis? Imi pare rau. Succes la contestatie.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mie Mar 10, 2010 5:35 am

@VCN: pai probabil nu ai avut cu cine sa comunici prin statie pt atentionare ! cat a fost amenda !?

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori