Constatatul Amiabil

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Mie Iun 24, 2009 12:45 pm

Constatul Amiabil 1 Iulie 2009

http://www.constatulamiabil.ro

Primul web-site din Romania dedicat informarii publicului cu privire la aspecte practice derivate din introducerea constatarii amiabile,

toate informatiile care le sunt necesare despre constatarea amiabila:

* Ce este constatarea amiabila ?
* Cand se aplica aceasta si de ce este necesara ?
* Cum se utilizeaza Constatul Amiabil ?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Iun 28, 2009 3:42 pm

O idee buna, dar tot organul va stabili vinovatia in multe cazuri .

Sunt si cazuri clare , unde se recunoaste greseala, dar in majoritatea , o sa iasa o adevarata tiganie .

Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Joi Iul 02, 2009 12:40 pm

Dar daca iti asumi vinovatia pentru ..neacordare de prioritate sa zicem.. ma intreb daca iti mai iei amenda de la politie plus carnet suspendat.Sincer nu prea am inteles foarte bine din site-ul ala ..l-am primit si eu pe email.Oricum vinovatia o stabileste asiguratorul.Deci daca nu te "tiganesti" tu sigur asiguratorul tau o va face daca nu te considera vinovat...Astept primi oameni care or sa faca constatarea amiabila.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Iul 02, 2009 3:36 pm

QUOTE (andrei00 @ Jul 2 2009, 12:40 PM) ma intreb daca iti mai iei amenda de la politie plus carnet suspendat.
Din cate am inteles eu, nu.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Iul 02, 2009 3:48 pm

In cazul implicarii a mai mult de 2autovehicule intr-un accident,
soldat doar cu pagube materiale, este obligatorie prezentarea la sediul sectei de politie.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iul 03, 2009 3:24 pm

sa vezi acum santaje pe strazi, la alcoolemie, la treceri pe rosu, etc, ca pana vine si spiritul civic din vest mai dureaza.
sunt curios daca or sa fie preturi standard, sau or sa difere in functie de masina pe care o conduci si lantul de la gat?

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Joi Oct 22, 2009 6:36 pm

QUOTE (andrei00 @ Jun 24 2009, 10:45 AM) Constatul Amiabil 1 Iulie 2009

http://www.constatulamiabil.ro

Primul web-site din Romania dedicat informarii publicului cu privire la aspecte practice derivate din introducerea constatarii amiabile,

toate informatiile care le sunt necesare despre constatarea amiabila:

* Ce este constatarea amiabila ?
* Cand se aplica aceasta si de ce este necesara ?
* Cum se utilizeaza Constatul Amiabil ?
Te rog, zi mi daca stii, trebuie sa avem la noi un formular , de CONSTAT AMIABIL? Sa merg sa cer de la asigurator? Sau. numai la nevoie, se elibereaza? Cam dubioasa, treaba, ca pana a 2 a zi, cand avem formularul, de la asigurator, poate nu mai e de gasit , celalt sofer implicat.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Oct 23, 2009 12:31 am

Poti cere oricand un formular de la asigurator si sa-l ai tot timpul in masina, just in case.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Oct 23, 2009 9:07 am

Asa arata formularul,numai ca e in 2 exemplare,se completeaza prima pagina si se autocopiaza pe a 2-a.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Vin Oct 23, 2009 9:21 am

a intrat una in mine acum 3 zile, a fortat semaforul si s-a oprit in mine, culmea nici nu plecasem de la semafor. am mers la politia rutiera, la biroul de asigurari din incinta, undeva pe la targul vitan, in spate la renault-nissan. nu am avut treaba cu politia, am incheiat dosarele de asigurare, pe tipa am scutit-o de amenda respectiov luarea permisului. am primit actele sa-mi repar masina, asigurarea ei imi va plati reparatiile etc.

mai mentionez ca daca sunteti implicat in accident, inante de a merge la biroul de asigurari...aveti nevoie de adeverinta ca aveti dreptul sa conduceti masina in cazul in care este in leasing sau pe firma si de cartea masinii, copie

nu trebuie sa aveti acel formular la voi, vi-l da asiguratorul pt ca oricum in functie de ce scrii in el, schema accidentului etc, se face si constatarea de catre agentul de asigurari NU de catre politist (in cazul intelegerii amiabile).

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori