Leasing Auto

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Mar 19, 2010 11:38 am

REPREZ_LEASING, daca esti cumva de pe la NBG da un google dupa "NBG leasing" si vezi primul rezultat dupa cele oficiale (nbg si eurial). Poate ai ceva de zis si pe acolo (daca nu ai zis deja).

Eu sper ca toate marile societati de leasing care schimba placa dupa ce s-au semnat actele sa aiba o buna sustienere pe forumuri. La mai mare!



PS. Ridicarea imaginii nu se face contrazicand oamenii ci schimband atitudinea, dar e mai ieftin si comod asa, nu?

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Vin Mar 19, 2010 2:55 pm

ar fi trebuit lasat sa vedem ce are de spus in continuare da' daca e pe baza de "bagheta"....

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Mar 20, 2010 11:34 am

QUOTE (biku @ Mar 19 2010, 12:30 AM) eh ... am facut "ping " din bagheta magica, precum zanul de la banca transilvania, si ai suspend 2 saptamani, dupa care un ban generos.

te pupam pe portofel.
Eu as aprecia daca s-ar cere si parerea mea inainte de a se lua o hotarare de genu'.

Userul are unsuspend, i-am mai retusat parte din warn, poate o sa isi schimbe atitudinea. Iar offtopicul se incheie aici.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Lun Mar 22, 2010 12:17 pm

Eu m am hotarat DEFINITIV... n o sa mai fac leasing cat voi trai, mai bine un credit la banca si pot face cu masinuta tot ceea ce doresc...de exemplu mi as fi vandut coltul sa mi iau un L200, Romstal Leasing ul m ar rupe insa la bani daca as renunta/plati tot acum cand mai am un an si trei luni.
Sa le luam de la capat:
1. BCR Leasing - super OK, am luat masina de pe stoc din Galati in trei zile de la data platii Citroen Berlingo, am gasit intotdeauna intelegere la BCR fara birocratie prea mare, mi au reesalonat leasingul pe 6 luni doar cu o simpla cerere trimisa pe fax, comision de reesalonare 200 euro... in afara de Casco care e destul de bun ca si conditii/pret RCA ul m au lasat sa l fac unde vreau eu ( nota 10+ pentru asta )
2.RCI Leasing - destul de OK , masina luata intr o saptamana de la plata, din vina dealerului, Logan MCV 1.6 + GPL, destul de deschisi la discutii, au firma de brokeraj asigurarile sunt in pretul pietei, sunt intrebat de fiecare data ce societate de asigurari prefer pentru RCA
3.Romstal Leasing - binisor spre slab, platile se fac repede catre dealeri, Colt 1.3 si Iveco 3.5 t, au oameni buni in teritoriu care vor sa faca treaba buna dar totul se loveste de birocratia centrului, pentru reesalonare mi au cerut de la poze pentru masini pana la actele societatii pe ultimii doi ani si tot n au vrut decat in conditii in care as fi pierdut mai mult decat daca mi plateam ratele, au firma de brokeraj - INK acestia in afara de faptul ca poti sa ti mai amani platile fara penalitati fac RCA ul la pret dublu fata de piata si numai acolo unde si iau ei comisionul mai mare, am platit aproape 10 milioane pentru RCA la Colt prin Omniasig.

Recomandarea mea este BCR Leasing...mult succes !

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Lun Mar 22, 2010 10:54 pm

deabia astept sa imi inchid leasingul..mai am 2 ani...si respir usurat
de 2 saptamani din pacate sunt si somer...si stresul a crescut exponential...si asta din prisma unui leasing...
sper totusi la un anumit ajutor..care imi va inchide acest moment...speram ca dupa pasti sa fie ...si sa fiu liber
cum vad eu leasingul? indiferent unde il faci..unii sunt mai hoti ca altii...
firma de leasing = camatarie legala...nu iti ameninta viata ..familia..dar emit o tona de facturi...daca ai un rest de 2 lei neachitati la o factura ..hopa factura de notificare plata = 100 ron..penalizari..si al 30-40 zile iti trimit recuperatorul pe cap ..pe care bineinteles tot tu il platesti cu vreo 200 de ron...alta factura...
la o factura scadenta de 40 zile se vor emite penalizari si facturi de notificari ce ajung la aprox 50% din valoarea ei...si asta legal..ca ei pot..ca acel contract e interpretabil [scriu ca au voie sa apeleze la o firma de recuperare dar daca ei voi sa apeleze din prima zi de dupa scadenta au dreptul..ca nha...scrie in contract...si hp inca 200 de ron]
in loc sa ajute clientii practic ii incurca cu aceste metode..si nu sunt deloc intelegatori ...negociezi esalonari de plata restante.....etc..neahhh
e primul si ultimul meu leasing din viata mea

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 26, 2010 7:06 pm

Ma vad total descurajat de ceea ce scrieti aici.

M-am hotarat sa achizitionez si eu un Mitsubishi Lancer si sa intru in 'familia' voastra, varianta de finantare aleasa fiind leasing'ul.
Astept raspunsul de la VB Leasing... Intre timp, toate cele 3 vouchere mi-au fost validate si voi mai da un anume avans.

Totusi, acum parca ezit acum din ceea ce citesc aici si sper sa nu imi para rau de alegerea facuta si/sau sa ma bucur mai putin de masina. Stilul meu este unul mai disperat in ceea ce priveste platile ratelor, asa am fost intotdeauna... daca am cum achit cu 2-3 saptamani inainte de termenul scadent si teoretic n-ar trebui sa am probleme... am ales leasingul pentru ca dobanda era mult mai mica. Eu cumpar masina in 5 ani cu dobanda de 9% (parca); ori la creditul auto platind aceeasi bani lunar o luam in 10 ani si aveam dobanda de 16%-17%... Mai are cineva dintre voi la VB Leasing ? Voi ce stiti, de regula in cat timp se primeste un raspuns la un dosar ?

Seara buna,
Malakai.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 26, 2010 7:41 pm

Atata timp cat achiti ratele la timp,asta insemnand ca dupa cele 14 zile de scadenta banii pe rata sa fie la ei in cont,nu o sa ai niciun fel de problema,eu iti garantez si am un pic de experienta in cam tot ce inseamna leasing.

Firma e ok,nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Posibil sa nu-ti ajunga facturile la timp,daca esti persoana fizica nu te intereseaza,mie cand imi ajung facturile acasa direct le rup si le arunc la gunoi,sunt deja achitate.Daca ai leasingul pe persoana juridica,o sa ai probleme in conta,dar oricum nu justifica neplata lor.

Orice firma de leasing care se respecta are mijloace moderne de comunicare a soldului prin sms,mail sau profil de utilizator pe pagina web a societatii de leasing,unde o sa vizualizezi toate info necesare efectuarii platii in timp util.Scadenta e de 14 zile de la EMITERE si nu de la PRIMIREA facturii.Iti las tie surpriza sa descoperi mijloacele de comunicare ale firmei respective,nu le fac reclama.

Daca nu achiti la timp o sa ai penalizari,taxe de somatii,notificari,Casco si RCA cu TVA si alte mizerii....deh,e normal,doar nu o sa-ti dea vreun bonus.

Nu exista timp standard de raspuns la dosar,insa daca nu ai probleme cu istoricul platilor in CRB si dosarul e complet,in mod normal in 3 zile maxim poti avea raspuns la dosar.

Ai grija la cursul furnizorului,diferentele de curs o sa le suporti din buzunarul tau,intreaba cursul practicat de ei,la o suma de 10000-15000 euro s-ar putea sa usture.

Bafta la achizitionarea masinii si aprobarea dosarului si te asteptam cu poze cu noua masina !

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 26, 2010 7:52 pm

Salut radurin,

Sunt persoana fizica.
Am vazut ca la VB Leasing poti verifica online situatia platilor samd, ceea ce mi s-a parut super OK. In ceea ce priveste platile... daca este sanatate si putere de munca, ma descurc eu.
Da-mi te rog mai multe detalii despre cursul furnizorului si diferentele de curs, nu am inteles exact despre ce este vorba. Masina aleasa este Lancer 1.5 M/T 109 CP, pretul cu 3 vouchere incluse fiind de 11840?. N-am probleme cu CRB'ul, insa a avut mama acum ceva ani datorita unei 'prietene'... (long story, never mind ), si mama este in cazul meu girant. Dealerul a spus ca n-ar trebui sa fie probleme, salariul meu fiind unul bunicel pe cartea de munca, dar stiu si eu? Tot dealerul mi-a spus ca ar trebui sa primeasca un raspuns la dosar maine dimineata. Stau ca pe ace, abia astept sa am cheile in mana. Tineti-mi pumnii, promit sa o prezint imediat ce o primesc!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 26, 2010 8:10 pm

Deci problema cu facturile ai rezolvat-o.

Cu problema CRB-ului.....s-ar putea sa-ti aprobe dosarul cum ai cerut,s-ar putea sa-ti ceara alt girant,sau sa-ti scurteze perioada de finantare sau sa-ti mareasca avansul.Eu sper ca totusi va fi ok,nu e o valoare mare 12000 E.

Hai sa-ti zic pe scurt cu diferenta de curs : intreaba dealerul la ce curs euro cere plata finala a masinii,daca observi vreun curs nesimtit de 4,5 Ron/euro e naspa.Mai clar : diferenta dintre cursul normal (sa zicem de ex BNR + 1,5 %) si cursul dealerului va fi suportata de tine,cu ocazia primei facturi.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Apr 26, 2010 8:23 pm

Ca sa-ti zic pana la capat toata povestea... pe langa cele 3 vouchere, voi mai da aprox. 1500e avans. Restu', leasing pe 5 ani, ca atat se poate. Ca am de platit si taxa de prima inmatriculare si alte alea... Da' pentru masinuta asta facem sacrificii.
Daca-mi cere alt girant am pus-o ca n-am altu'... sper sa fie ok si sa fac si eu un thread in rubrica 'Masina mea Mitsubishi'.

Multumesc pentru explicatii.
Daca mai sunt lucruri pe care ar mai trebui sa le stiu sau de care ar trebui sa tin cont te rog sa imi spui.

O seara buna,
Malakai.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori