Leasing Auto

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 26, 2010 8:30 pm

Pai pt inceput cam atat am avut de zis.Dupa ce-ti iei masina,mai discutam una alta.

Seara placuta si tie !

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Apr 27, 2010 4:19 pm

Ma pandeste 'norocul'... m-au sunat de la VB Leasing si mi-au zis ca nu mi se aproba dosarul pentru ca mama mea (care e girant in cazul de fata) figureaza in CRB. In fine, am trimis mail la CRB, acel credit a fost achitat in 2006... astept raspuns... ...

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Apr 27, 2010 4:33 pm

Gaseste alt girant,degeaba ai trimis mail.Nu se tine cont daca ai achitat creditul ci de comportamentul la plata.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Apr 27, 2010 5:32 pm

In cazul unui alt girant (care nu locuieste la aceeasi adresa cu mine) imi cer avans de 40% - bani pe care nu-i am... avansul meu era 25% cu tot cu vouchere... Iar alta persoana care locuieste la adresa mea si ma poate gira, n-am.
Ma interesez imediat ceva mai bine care-s conditiile la credit auto... cat/cum ma costa, pe cati ani... se pare ca voi mai admira Lancere din poze un timp.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Apr 27, 2010 7:44 pm

Hai ca s-ar putea totusi sa o rezolv cu un alt girant si avans de 40%... Pentru cei ce sunt interesati, va tin la curent. (Nu ca ar fi cineva interesat de ratele mele , dar pastrez forumul acesta ca un mini-jurnal in relatia cu compania(iile) de leasing).

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Apr 28, 2010 9:14 am

Poti incerca si cu alt finantator (vezi si la dealer cu cine mai lucreaza) sau mai poti incerca o varianta de leasing operational,unde nu conteaza foarte mult veniturile tale si nici CRB-ul,e o forma de chirie,insa e un pic mai scump.

Oricum avans de 40 % + girant la 12000 valoarea masinii e un picut cam mult......

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 28, 2010 9:20 am

De fapt valoarea masinii e 11840 + 2700 (voucherele) deci 14500e... ce sa zic... si mie mi se pare foarte mult, dar ma gandesc ca fac un efort si platesc rate mult mai mici ulterior. Imi doresc prea mult masina asta ca sa nu ma straduiesc. Daca nici asa nu reusesc sa obtin finantarea, ma las la mana mea si ma mut din tara. Da-o-n Doamne Iarta-ma.

Am rugat dealerul sa caute si alte modalitati de finantare care sa nu implice CRB'ul.

radurin, iti multumesc pentru sfaturi si incurajari.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Apr 28, 2010 11:16 am

cred ca am gresit cu leasing-ul. esti legat de ei pe toata perioada contractului.
eu am leasing, n-am probleme cu ei deloc; chiar sunt multumit de ei. am platit totul la timp, inclusiv casco pe care l-am folosit la greu.
totusi, urmatoarea masina, daca nu va fi cash din buznar, va fi credit.
daca vrei sa vinzi masina, o vinzi, daca vrei buyback, faci buyback, daca vrei sa iesi din tara cu ea, iesi din tara fara sa dai raportul nimanui. Pentru 5-6 sute euro in plus platiti la valoarea totala am luxul de a face ce vreau cu masina care este pe numele meu in talonul meu pentru care fac eu asigurare, casco, rovigneta si platesc impozit

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 28, 2010 11:24 am

Raspunsul celor de la VB Leasing a fost : "Avans 40% si alt girant, si VR'ul inclus in rata, sau nu acordam finantarea. Daca dupa un an dovedesti ca esti bun platnic poti face o solicitare pentru scoaterea VR'ului din valoarea ratei." Pareri ?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Apr 28, 2010 11:32 am

credit, alt dealer, alt leasing. n-au intrat zilele in sac. oferta mai dureaza din cate stiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori