Leasing Auto

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Apr 28, 2010 11:33 am

Scump,domne',scump,dincolo era mai ieftin.Exagerate conditiile.Repet,mai cauta si alt finantator,sunt destui.Bine,daca ai salariu mic (pe cartea de munca) si mai ai si alte credite (grad mare de indatorare) raspunsul va fi cam la fel peste tot....

In niciun caz sa nu semnezi insa cu oricine,ai grija la comisioane si rata dobanzii.

LE :

@adictoma,si la leasing platesti tu rovinieta si impozitul,cel putin asa e normal.Plus ca daca negociezi un pic faci Casco si Rca la ce firma vrei tu sau poti avea chiar plata proprie.

In rest,de acord cu tine,nu poti sa o vinzi cand ai chef,ai nevoie de imputernicire la iesirea din tara.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 28, 2010 11:34 am

Am rugat dealerul sa se intereseze de Unicredit si/sau alte companii de leasing ca optiuni de backup.
Am vorbit cu cei de la VB Leasing, nu le inteleg reticenta, fac un efort destul de mare pentru avansul pe care il cer ei, ar fi fost o chestie normala sa imi lase VR'ul in plata Domnului. Ca doar interesul meu este sa cumpar si sa PASTREZ masina nu sa mi-o ia inapoi pentru neplata. Ma mai gandesc. Mai meditez. Si iau o hotarare. Nu cred ca salariul de pe cartea de munca ar fi o problema. (ca idee, trece de 2000 ron, fara sa ofer o valoare exacta) Plus ca mai vine si girantul cu un venit asemanator si aia e. Ma gandeam totusi ca cei de la VB Leasing sunt ceva mai flexibili in acordarea unei finantari si se poate negocia cu ei, dar nu prea...

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Mai 30, 2010 1:24 am

S-a rezolvat cu finantare de la UniCredit cu mama girant cu toate ca era in CRB. Am anuntat dinainte ca girantul figureaza in CRB tocmai pentru a evita problemele (sa nu ma incurce aiurea cu actele dupa care sa-mi transmita ca nu se poate din cauza asta). Inca ceva, dobanda este 8.4%, ceea ce mi s-a parut chiar super ok. Sper sa fie fair-play pe perioada leasingului si sa nu intampin dificultati.

Cele bune,
Malakai.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Feb 17, 2011 10:54 am

O intrebare putin OT: am credit auto la o banca si scrie in contract ca trebuie sa predau la banca cartea masinii si polita casco in original pe toata perioada creditului. Actele sunt pe numele meu.
Au trecut vreo trei ani de cand am luat creditul si nu mi-au cerut actele in original, le-am trimis doar copii dupa polita casco, la reinoire.
Acum. dupa toate discutiile cu OUG50 si notificari, etc, mi-au cerut sa le aduc actele in original. Pana la urma o sa le duc, dar oare este legal sa-mi ceara actele astea in original?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Feb 19, 2011 12:33 pm

nu cred ca este legal sa iti ceara actele masinii in original. actele masinii trebuie sa stea la propietar. daca pentru a obtine credit ai pus gaj masina, asta inseamna ca garantia este inscrisa in Arhiva Electronica, nu ca actele masinii trebuie sa stea la banca.
oricum in caz ca nu te intelegi cu ei eu iti recomand sa iti refinantezi creditul cu unul de nevoi personale si numai ai dureri de cap cu cesionarea casco in favoarea bancii, cu actele etc.
ps verifica aici, daca masina este gajata
in nici un caz nu da actele la banca, pentru ca banca poate oricand sa iti vanda masina fara sa stii.
nici macar la reditul ipotecar de cumparare locuinta contractele de vanzare cumparare nu raman la banca in original

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Sâm Feb 19, 2011 7:38 pm

Masina este inregistrata la arhiva de garantii mobiliare, dar nu stiu ce valoare are, banuiesc ca pot sa o vand linistit...
Oricum, daca actele sunt pe numele meu nu cred ca are banca cum sa-mi vanda masina fara voia mea. O sa incerc sa-i amenint ca-mi inchid creditul, sa vedem ce iese.
Ce dobitoci, sunt bun platnic, nu am nici o zi de intarziere in 3 ani si acum ma forteaza sa plec de la ei. Oricum... nu recomand Alpha, am avut niste intamplari cu ei de cand cu OUG50... nu credeam sa patesc asa ceva intr-o banca.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Feb 19, 2011 10:10 pm

da-mi mie carte de identitate a autovehiculului - nu talonul - si iti vand masina in secunda doi.

Avatar utilizator
jokerush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 22, 2011 5:03 pm

Mesaj de jokerush » Joi Feb 24, 2011 9:41 am

Salutare. Imi doresc enorm sa intru in posesia unui Mitsubishi Lancer Sportback. Am vorbit de vreo n ori cu dealerul local IRICAD Galati, si mi s-a propus mai multe solutii de finantare, ultima fiind un leasing la NBG (despre care am citit de 4 ori mai multe lucruri proastre), care mie mi s-a parut destul de bun ca valoare.
Ce imi recomandati? sa accept astfel de leasing tinand cont ca fata de BRD (celalalt partener IRICAD) castig in jur de 3 mil lunar (o rata cu 3 mil mai mica), sau sa incerc (nu stiu daca se poate) sa imi aduc propriul finanatator, de exemplu credit auto la BT (care rata ar fi cu 80 Ron mai scumpa, dar cred ca se va compensa)? Toate 3 tipurile creditele sunt cu dobanda variabila Euribor + marja. Modalitatea de plata a mea este in lei, la cursul euro. (pe contractul de munca avand in euro).
Eu nu vreau sa depasesc 12 mil cu tot cu CASCO, psihologic. iar la Masina pe care o vreau este 1.6 Invite, pret 17.000 (vopsea met), ajung la aprox 12 mil cu NBG Leasing, Si prin credit auto la BT ajung la vreo 13 cu tot cu CASCO(dar nu am discutat cu ei nimic, deci realitatea poate fi alta). In acest caz credeti ca ar trebuii sa meg spre un Inform?

Va multumesc.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Mar 07, 2011 7:55 pm

Eu am leasing la BCR,este a doua masina luata prin ei si sunt multumit.Casco nu e inclus in rata si RCA-ul il platesc separat nu i-mi vine pe factura.

Avatar utilizator
mihaibld
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 11:33 am

Mesaj de mihaibld » Sâm Apr 23, 2011 10:18 pm

hmm...sa intaleg ca am facut o laegere buna cu bcr-ul
mi au aprobat contractul pt un ralliart ,dau 33 % avans plus 200 euro taxa pt prestarea serviciilor de inmatriculare iar ei imi platec taxa de poluare si imi dau 6 luni casco gratuit si o dobanda de 8,5

masina e 28000[de la 30250] iar la finalul celor 4 ani ajunge la 31700 plus casco si rca
casco in jur la 1000 de euro pe care am decis sa l platesc integral si rca 790 lei

in plus cand ridic masina va trebui sa platesc 350 lei pt covorase si triunghi ,trusa medicala [mi se pare mult ]

in cei 33 % intra si un buy back ,imi dau gtc din 2006[162000km] in 5000 de euro ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori