Leasing Auto

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
taviono
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 3:21 pm

Mesaj de taviono » Mar Iun 09, 2009 5:10 pm

Salut tutror,
Am deschis acest topic pentru a va intreba pe toti cei care aveti masina achizitionata in leasing cum vi se pare cooperarea cu finantatorul dvs. Eu pot spune ca am o poveste tare trista.
Mi-am cumparat un Lancer nou pe leasing la VB Leasing. Fericire mare, avans si o gramada de contracte bagate pe gat. Pana la urma am trecut peste toate formalitatile, am achitat si avansul si de cateva zile astept. Dealerul ma suna sa ma intrebe daca am vreo veste despre bani, eu ii spun ca am platit iar cei de la leasing spun ca inca nu au putut livra banii in contul dealer-ului din diverse motive.
Mie sincer mi-a placut aceasta masina din totdeauna si am stiut de la inceput ca atunci cand imi voi lua o masina va fi Lancer, dar acum sincer am ajuns intr-o stare incat nu ma mai bucura nimic si maine cand teoretic ar trebui sa ma duc sa-mi iau masina nu stiu cat de tare ma voi putea bucura. Cred ca datorita tuturor acestor neplaceri orice masina voi primi maine o voi lua si imi va fi indiferent...asta cu conditia sa fie banii transferati.

Imi cer scuze daca mai exista pe undeva un topic similar dar eu nu l-am gasit. Mi se pare util sa fie o asemenea discutie pentru toti cei care au sau isi vor lua masini in leasing.

Eu vreau sa va intreb, excluzand treaba ca traim cu totii in Romania, daca este normal asa ceva? Vi s-a intamplat si voua? Ce trebuie sa facem in astfel de cazuri? Cum este cooperarea voastra cu firmele la care aveti leasing-ul?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 09, 2009 5:28 pm

Orice firma de leasing incearca sa iti ia pielea cat poate de mult. Nu cred ca exista nici o firma de leasing la care sa nu existe probleme. Unele au probleme cu transferul banilor, altele iti baga pe gat un RCA dublu, si lista poate continua. Eu zic ca nu are rost sa lasi ca aceste probleme sa iti tulbure fericirea de a-ti lua masina noua. O sa mai vezi niste facturi mari la inmatriculare, iar apoi o sa intre lucrurile in normalitate. Asta e atitudinea in romania cand ai tu nevoie de ei.
Ca si sfat iti zic sa le ceri o oferta si pentru asigurarea RCA si sa nu ii lasi sa iti faca pe ce vor ei. Eu anul trecut am platit 850ron si pe anul asta 1000ron.
Felicitari pentru alegere si bine-ai venit pe forum. Te asteptam la jurnal de bord cu mai multe detalii dupa ce o sa ai masinuta.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Iun 09, 2009 7:28 pm

O mica precizare: RCA-ul este aproape dublu pentru ca masina este inscrisa pe persoana juridica (recte firma de leasing). Asta e unul dintre dezvantajele leasingului, dar sunt totusi (sau erau, ca nu mai stiu exact care e situatia cu legea aia care interzice deducerea TVA) si avantaje. Eu am la Credit Europe Leasing, nu am avut probleme cu ei, dar firma la care lucrez a cumparat cateva zeci de masini prin ei.

Ca tot veni vorba, stie cineva cum e cu legea aia? Mai poti acum sa iti iei masina in leasing cu deducerea TVA-ului? Se aplica si pentru contractele in derulare (eu am platit un an si mai am inca 3) ?

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iun 09, 2009 8:12 pm

se aplica pentru contractele in derulare deducerea TVA-ului...mai exact reglarea lui..
se deduce TVA pe avans cand iei masina in leasing..la fel si cu ratele si cheltuielile doar pt 1 masina care este atribuita unei persoane cu functie de executie (director, admin etc)
se deduce TVA si cheltuieli aferente (combustibil, asigurari) pe toate masinile inmatriculate ca utilitare
se deduce TVA si cheltuieli aferente pe masinile utilizate in firma (autoturisme) pentru activitati care aduc bani in mod direct parca(agenti vanzari etc etc)
Nu se deduce TVA pe masinile achizitionate cash pe firma
Tre sa ma uit pe mail-ul de la sef daca vreti detalii

Avatar utilizator
taviono
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 3:21 pm

Mesaj de taviono » Mar Iun 09, 2009 10:54 pm

Eu am platit pe langa avans 180 euro taxa de inatriculare, 400 euro taxa administrare Casco si RCA 900 ron....asta e mult, putin.....voi cat ati platit?

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iun 09, 2009 11:15 pm

taxa admin casco?ai cerut casco scos in afara contractului cumva?

Avatar utilizator
taviono
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 3:21 pm

Mesaj de taviono » Mie Iun 10, 2009 12:17 am

Nu pot sa spun ca tocmai eu am cerut. Asa mi-a facut aia de la VB "pachetu" de leasing. Casco vine pe alta factura, lunar la fel ca rata de leasing. Apropo Casco e facut la Unita

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Iun 10, 2009 8:25 am

cel mai probabil ti-au scos casco in afara leasingului si ti=au luat un comision de urmarire (comision care se percepe atunci cand clientul vrea sa-si scoata asigurarea casco in afara contractului si ei urmaresc ca ea sa existe deoarece masina este a lor) .sau ti-au facturat casco in avans (1-2-3 luni)
e normal sa-ti vina casco separat deoarece e facturat de firma lor de brokeraj sau direct de unita..
baga un scan cu facturile daca mai ai nelamuriri..

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mie Iun 10, 2009 8:54 am

apropo de RCA ....am la BT platesc 691 ron pe an

la ce foame au astia cu leasingul ar fi trebuit sa le pui tu mai multe conditii , ca firme de leasing gasesti pe toate drumurile cu tot felul de oferte ..oricum te astept la jurnal de bord cu poze si impresii ....sa te bucuri de ea ( o sa mai doara doar un pic si apoi gata )

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Iun 10, 2009 10:48 am

Feriti-va de Eurial, acum NBG Leasing! In rest, cu VB si HVB (acum unicredit-tiriac, cred) au fost ok.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori