Leasing Auto

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mar 18, 2010 5:07 pm

1. eu cred ca exagerezi deja si-o iei pe alta panta decat aia care trebuie.
2. o sa dau din bagheta magica si-o pleci la fel de repede cum ai venit. hai recunoaste, ai dat search cu google sa vezi cine va mai injura compania pentru ascunzisuri si inselaciuni? ca altfel nu-mi imaginez cum ai ajuns pe aici.

Avatar utilizator
REPREZ LEASING
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 18, 2010 2:55 pm
Contact:

Mesaj de REPREZ LEASING » Joi Mar 18, 2010 5:47 pm

QUOTE (radurin @ Mar 18 2010, 05:04 PM) Crede-ma ca nu esti singurul care lucreaza la o firma de leasing,dealer,service sau banca.

Citeste insa regulamentul acestui forum si abia apoi posteaza.

Si foarte important : vezi ca ''permite-ti'' se scrie legat !

Sper ca greseala gramaticala pe care dealtfet mi-o asum, sa nu fii alterat fondul postului pus de mine.
Sunt convis ca exista angajati in foarte multe domenii, care discuta pe acest forum lucrul care insa nu pot sa-l accept este ca cineva care nu lucreaza in sistemul financiar sa faca referiri calomnioase.
Cum eu nu mi-am permis nici unui client sa-i recomand alta marca (etica profesionala) desi argumente a-si fii avut, astept de la partenerii nostrii sa aibe aceeasi atitudine. Clientii care sunt revoltati au tot dreptul sa faca o plangere la protectia consumatorului si sa fie revoltati in posturile pe care le fac .

Avatar utilizator
REPREZ LEASING
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 18, 2010 2:55 pm
Contact:

Mesaj de REPREZ LEASING » Joi Mar 18, 2010 6:42 pm

QUOTE (Apple @ Mar 18 2010, 05:07 PM) 1. eu cred ca exagerezi deja si-o iei pe alta panta decat aia care trebuie.
2. o sa dau din bagheta magica si-o pleci la fel de repede cum ai venit. hai recunoaste, ai dat search cu google sa vezi cine va mai injura compania pentru ascunzisuri si inselaciuni? ca altfel nu-mi imaginez cum ai ajuns pe aici.


Da recunosc am dat search pe google, faptul ca imi dau interesul pentru imaginea pe care compania mea o are imi piata nu este un lucru rau, poate insemna faptul ca ma intereseaza cu ce probleme se confrunta clientii si in ce mod a-si putea sa-mi imbunatatesc serviciile ceea ce ma face un profesionist in relatia cu, clientii , nu crezi? Si tu prospectezi clientii tai pentru a vedea care este gradul de satisfactie al acestora, nu-i asa ? Un profesionist adevarat asa face, nu crezi?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Mar 18, 2010 6:52 pm

As fi avut si eu ceva de adaugat,daca intelegi ce vreau sa spun....scuza-ma,dar nu pot sa ma abtin.

Nu cred ca ai inteles corect tot ce inseamna leasingul.

Altfel,stiai deja despre relatia dintre dealer,client si finantator,nu poti sa ascunzi in calitate de furnizor clientului ca o firma de leasing se misca mai repede,alta mai incet,nu poti recomanda clientului o firma care are anumite probleme existente,de ex la una nu ajung facturile,la alta sunt penalizarile foarte mari,alta are probleme cu procesarea dosarelor,alta nu raspunde la telefoane,alte intarzie cu trimiterea placutelor de inmatriculare,etc.

Toate acestea au fost descrise aici de catre colegii mei sub diverse forme,nu trebuie sa o iei personal,e doar cruda realitate.Si firmele de leasing au un target anual,la fel ca si vanzatorii din showroom,toti traiesc in final de pe urma clientilor,multumiti sau nu de masinile si serviciile oferite.

Pt client,care intra in showroom,tu esti persoana de legatura pentru masina lui,la tine o sa vina sa reclame toate cele mentionate mai sus,la tine o sa faca scandal.

Nu neg importanta comisionului,asta tine insa de politica de vanzari a fiecarei firme de leasing si e normal sa vrei sa muncesti pe bani,cred ca esti de acord cu mine.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Mar 18, 2010 7:21 pm

QUOTE (REPREZ LEASING @ Mar 18 2010, 04:11 PM) Atunci cand ai un interes direct de la o companie de leasing, si anume comisionul, chiar daca preferi sa lucrezi cu un anumit finantator consider ca e etic si moral sa nu blamezi celelalte societati de leasing pentru ca vrand-nevrand masinile le vindeti datorita acetor soc de leasing si sunt convins ca poate au existat cazuri in care nu gaseai solutii de finantare iar una din soc pe care le blamezi te-a ajutat intr-un fel sau altul sa-ti vinzi masina si poate sa-ti faci targetul, ba mai mult poate ai luat si comision pentru acel dosar. Astfel iti sugeres ca pe viitor inainte sa faci remarci despre comportamentul unei soc de leasing ar fii indicat sa iti urmaresti propriul profesionalism si sa vezi cat de mult l-ai ajutat pe acel client prin finantarea pe care i-ai recomandat-o si nu cat de mult castigi de pe urma acelui dosar .
ps: sunt convins ca voi nu aveti serviciile cele mai perfecte.

spre uimirea ta..si poate chiar generala noi nu ne luam "comisioane" de la leasing. asa ca toate remarcile au fost facute in nume propriu(nu al unei firme) si in urma unei experiente de vreo 2 ani..asa ca te rog sa-ti verifici comportamentul si sa nu mai presupui "comisioane"

PS: cu siguranta firma la care lucrezi nu este una de top.nu si-ar permite sa angajeze oameni care nu stiu sa scrie corect romaneste!Radu a fost bland cu tine si ti-a atras atentia doar la o greseala. Doar la o citire rapida pot sa-ti mai dau vreo 3 exemple.

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Mar 18, 2010 7:37 pm

eu nu am folosit niciodata leasing si sper sa nu fie niciodata nevoie. Imi permit in aceasta calitate sa spun ca sunt un observator obiectiv.

Parerea mea dupa ce am citit diversele airmatii este ca scandalul facut de REPREZ_LEASING nu face decat sa confirme toate temerile si afirmatiile celorlalti. Asa ca, total neinteresat vorbind, daca chiar vrei, REPREZ_LEASING, sa militezi pentru imaginea firmei de leasing la care lucrezi, afla ca nu-i faci in acest fel de fapt decat un mare deserviciu. Ba mai mult, din moment ce nu spui din partea cui vb (si pe tonul asta nici nu ma astept de altfel, ca astfel s-ar confirma si pe cifre ce am spus in fraza anterioara si ati pierde instant un procent semnificativ de potentiali clienti care te vor gasi pe tine facand scandal pe acest forum), faci un deserviciu tuturor societatilor de leasing.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mar 18, 2010 7:37 pm

QUOTE (REPREZ LEASING @ Mar 18 2010, 06:42 PM) Da recunosc am dat search pe google, faptul ca imi dau interesul pentru imaginea pe care compania mea o are imi piata nu este un lucru rau, poate insemna faptul ca ma intereseaza cu ce probleme se confrunta clientii si in ce mod a-si putea sa-mi imbunatatesc serviciile ceea ce ma face un profesionist in relatia cu, clientii , nu crezi? Si tu prospectezi clientii tai pentru a vedea care este gradul de satisfactie al acestora, nu-i asa ? Un profesionist adevarat asa face, nu crezi?

Nu am nicio tangenta cu leasingul sau vanzarile auto, dar.... N-am cautat niciodata pe google sa vad daca clientii mei sunt sau nu multumiti. Folosesc telefonul sa-i intreb de sanatate si daca au ceva de comentat si implicit de spus la adresa serviciilor pe care le-am oferit. Si le mai fac din cand in cand o vizita celor cu care nu am un contact cat de cat permanent sa vad daca au vreo problema sau nu cu ce le-am oferit.
Mi-am cladit atat la birou la serviciu cat si la firma de acasa un nume si o retea de clienti fara sa caut pe google sa vad daca comenteaza cineva ceva. Si crede-ma, in domeniile in care lucrez, in niciun caz nu voi prospecta clientii pe net. Iar toti clientii au venit pe recomandari, altfel eram de mult falimentar, mai ales in perioada asta.

PS: Stai linistit, nu doar cei de pe forumul asta sunt nemultumiti de fostul Eurial Leasing. Mai cauta si pe cluburile de la marcile franceze.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Mar 19, 2010 12:30 am

eh ... am facut "ping " din bagheta magica, precum zanul de la banca transilvania, si ai suspend 2 saptamani, dupa care un ban generos.

te pupam pe portofel.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mar 19, 2010 7:00 am

trebuia chiar sa il lasi.
era amuzant lupul moralist.
a aparut el sa explice pe forum ca leasingul te ajuta pe tine si familia ta iar dealerul e un nenorocit.
eu eram curios de la ce societate de leasing este domnia sa.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Mar 19, 2010 7:35 am

Avand in vedere ca inainte sa iau masina am studiat foarte atent piata de leasing si aveam ceva cunostiinte de pe vremea cand am lucrat la un dealer auto, am ales ca finantator BCR Leasing. Am fost placut impresionat de promptitudinea cu care au platit masina, in aceeasi zi in care am achitat avansul. Contractul e OK, fara comision de administrare casco chiar daca nu vine pe factura, cu dobanda acceptabila (6.8%) pe toata durata contractului, etc. Daca trebuie sa va luati neaparat masina in leasing, recomand BCR, deoarece au fost chiar ok, si si-au indeplinit obligatiile contractuale foarte prompt.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori