Informatii Utile - Legi Europene

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Apr 17, 2009 2:04 pm

Ideea este ca si la nou sunt destule contraventii dar nu sunt aplicate, politia rutiera urmarind mai mult viteza si eventual centura de siguranta (si aia doar pe locurile din fata). Rar se aplica amenda pentru tot ce scrie in codul rutier (si aia doar daca vrea neaparat organu' si te cauta de tot ce se poate) insa avem si noi multe reguli dar care nu sunt respectate si nimeni nu ia masuri:
- nu ai voie sa parchezi in localitate mai aproape de 25 de metrii de trecerea de pietoni, nici inainte, nici dupa (e pentru protectia pietonilor, neobturand vizibilitatea, evident..)
- nu ai voie sa intri in intersectie daca este culoarea verde la semafor in conditiile in care intersectia este blocata iar prin manevra ta, vei ramane postat in intersectie dar nu ai rezolvat decat ca ai trecut pe verde, deci chiar daca e verde si intersectia este blocata, nu ai voie sa intri in intersectie pana la eliberarea ei (si daca mai ai verde, evident). Cati respecta regula asta de bun simt, pana la urma?
- reguli legat de parcat nu are rost sa le mentionam ca sunt prea multe si aproape nici una respectata...
- proiectoarele de ceata si lampa de ceata - cine respecta asta, 5% din soferi?
- incetinirea inainte de trecere de pietoni cati o aplica?
- interzicerea schimbarii benzii cu 25 de metrii parca, inainte de trecere de pietoni, iarasi cati o aplica?
- carutele de pe drum european, cine le opreste si le amendeaza?
- tractoare cu noroi pe cauciuc (nici o masina nu are voie cu noroi pe cauciuc sa foloseasca drumurile publice - dar aici nu caut sa exagerez, ci sa ma refer la cazurile nesimtite cand are kilograme de noroi de pe aratura) si apoi ne miram ca pe langa ca e asfaltul cum e (calitativ) se distruge si mai repede in zonele de patrundere pe sosea a utilajelor din zone noroioase...
- oprirea pe pod/baraje si altele...cati nu ati intalnit?
- nesemnalizarea unei manevre - cine a fost amendat vreodata pentru asta dar cate accidente s-au intaamplat din acest motiv?
- oprirea in curba sau pe un drum cu o singura banda pe sens si linie continua - sunt zeci pe care ii intalnesc zilnic
.........

Lista este enorma, eu cred ca mare diferenta intre legi nu exista, diferenta majora este in aplicarea lor de catre cei care trebuie sa o faca... de aici apar si toate situatiile "imprevizibile" de pe soselele noastre. Si cand te gandesti cat ar urca venitul la stat prin taxarea bizonilor ...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Apr 17, 2009 3:28 pm

Problema e ca 99% din bizoni "are" pile si nu se risca organu'.

100% Made in Romania.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Mai 04, 2009 2:39 pm

in elvetia pentru depasirea vitezei legale cu peste 50km/h in zone cu trafic intens masina se transforma in arma si esti pasibil de pedeapsa cu inchisoarea pentru punerea in pericol a vietilor participantilor la trafic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori