Informatii Utile - Legi Europene

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Apr 15, 2009 9:38 am

Sunt multe lucruri pe care ar fi bine sa le stim. Unii le stiu, altii nu. Cred ca e bine sa le punem la comun pentru a le stii cat mai multi.
Duminica am aflat ca trebuie sa ai 2 triunghiuri reflectorizante in masina.
Dupa o discutie cu Chacha am aflat ca in Ungaria ghioceii sunt protejati prin lege si ca e caz penal daca ii rupi sau ii introduci pe teritoriul ungar.
Tot de la el am mai aflat cateva sfaturi pe care il rog sa le scrie aici.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 15, 2009 10:54 am

Uite domnule cum ma baga la inaintare , sa vezi acuma huooo pe mine....
Deci:
Legislatia romana prevede ca orice masina <3.5 tone trebuie sa aiba la ea:
- o cutie medicala aprobata RAR si valabila (vedeti sa nu fie expirata)
- un extinctor (de asemenea aprobat RAR si neexpirat)
- 2 triunghiuri (in caz de avarie, unul se pune in fata, unul in spate, la cel putin 30m inafara localitatii, in localitate se accepta si pe masina daca este trafic intens si spatiu mic)
- un set de becuri de rezerva pentru masina (faza lunga/scurta, semnalizari, stopuri si ce mai aveti la masina, adica lampa/proiectoare ceata). La noi nu te intreaba nimeni de sanatatea lor dar va recomand sa incercati asta in vestul europei (incepand chiar cu Ungaria). Va fi un test scump la bani.

Particularitati:
- veste reflectorizante pentru fiecare pasager din masina, care se tin in cabina si nu in portbagaj (nu este valabil in Romania decat peste 3.5 tone, dar in Vest este, iar daca le tii in portbagaj, amenda este ca si cum nu le-ai avea). Nu ai voie sa iesi pe partea carosabila din masina fara vesta pe tine.
- in Ungaria este interzis sa culegi/rupi/detii ghiocei. Cine nu crede, verifica sursa aici sau la orice Google simplu de genul "ghiocei ungaria penal". Masura este introdusa anul acesta in legislatia maghiara.


Ca o mentiune, in Austria amenda daca nu ai becuri de rezerva este de la 350 de euro la 5000 de euro (nu pot sa gasesc actul de lege, o stiu de la un bastinas, deci nu garantez cu articol de lege asta). Adica, la un filtru amarat pe un drum judetean , daca nu ai toate becurile de rezerva, ai 350 de euro amenda iar daca noaptea pe autostrada mergi cu un bec ars si te trage pe dreapta politia (nu uitati sa puneti vesta pe voi cand coborati din masina ) sa schimbi becul si nu ai unul de rezerva, implica pericol maxim pentru trafic, deci am inteles ca se lasa cu 5000 de euroi. Mentionez ca nu garantez ca astea sunt sumele, stiind de la un bastinas, dar nici nu vreau sa testez adevarul.

Pentru fanii de xenoane aftermarket, am raspuns aici daca sunt curiosi.

Imi cer scuze ca sunt dezorganizat in postare dar sunt multe de spus si probabil cel mai bine e ca cineva sa puna o intrebare de genul "ce trebuie sa stiu legislativ cand merg in Ungaria de exemplu (de la detectoare, la tot ce va trece prin cap)" iar in conditiile in care stim (eu sau alti colegi) sa raspundem aici...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Apr 15, 2009 11:14 am

din cate stiu legea prevede in mai multe tari din comunitate ca pe sezonul de iarna trebuie sa ai lanturi pt rotile motrice cel putin, indiferent daca este zapada sau nu.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 15, 2009 11:20 am

Ungaria si Austria (gasite pe un forum)

QUOTE Ungaria

Circulare fara vigneta:

- 12-16 euro: prima abatere (8 zile termen de plata)
- 60-64 euro: dupa depasirea primelor 8 zile de plata, cu un nou termen de achitare de 8 zile
- 120-180 de euro: dupa depasirea si celui de-al doilea termen de achitare a amenzii
* in caz ca nu se achita nici acum sanctiunea, soferul e pasibil de inchisoare contraventionala

Viteza excesiva

- 120 euro: viteza cu 25% mai mare decat pragul legal
- 240 euro: viteza cu 50% mai mare decat pragul legal

- 120 euro: masina neechipata de iarna sau oprire nesemnalizata

Austria

- 35-5.000 de euro: circulatie cu masina neechipata corespunzator pentru iarna
- 36 euro: circulatie pe contrasens
- 21 euro: depasire neregulamentara, nesemnalizarea schimbarii directiei
- 25 euro: vorbit la mobil in timpul sofatului, fara handsfree

Viteza excesiva:

- 21 euro: depasirea cu 20 km/h a vitezei admise
- 29 euro: depasirea cu 25 km/h a vitezei admise
- 36 euro: depasirea cu 30 km/h a vitezei admise
* Amenzile sunt aplicate de politistul constatator.

Alcoolemie:

- 218-3.633 euro: 0,5-0,79 la mie
- 508-3.622 euro: 0,8-1.19 la mie
- 872-4.300 euro: 1,2-1,59 la mie
- 1.162-5.813 euro: peste 1,6 la mie

Deci este obligatorie echiparea de iarna.

Ca un adaos din 2008:
QUOTE ?De la 1 ianuarie a intrat in vigoare o reglementare care obliga, in perioada 1 noiembrie-15 aprilie, folosirea exclusiva a cauciucurilor de iarna. Pe portiunile cu zapada sau gheata este obligatorie circularea cu lanturi, in caz contrar soferii fiind amendati. Acelasi lucru se intampla si daca se ruleaza cu lanturile puse acolo unde nu mai este zapada pe drum. Un sofer prins iarna cu cauciucuri de vara risca o amenda de 35 de euro, iar daca politistul considera ca respectivul sofer reprezinta un pericol public, amenda administrativa aplicata poate ajunge la 5.000 de euro?, ne-a declarat Petre Moldovan, consilier la Ambasada Romaniei din Viena.

Sincer, am vazut multi "smecheri de Romania" pe dincolo, insa aveau o moaka de milogi (desi conduceau A6, A8 nou) cand discutau cu organu' de lege pe banda de urgenta de pe autostrada. Pana la urma toate normele in Vest se reduc la siguranta rutiera deci nu sunt un moft.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Apr 15, 2009 11:57 am

adaug ca nu e voie sa circuli cu proiectoarele aprinse daca nu e ceata nicaieri in vest de la ungaria incolo. Mi-am luat amenda anul trecut 80 de euro desi abia trecusem granita si in romania era ceata. Uitai sa le sting si-asa mi-am luat-o...

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 15, 2009 12:02 pm

QUOTE (Apple @ Apr 15 2009, 11:57 AM) adaug ca nu e voie sa circuli cu proiectoarele aprinse daca nu e ceata nicaieri in vest de la ungaria incolo.

Nici in Romania nu e voie (conform legii) dar inca nu se leaga militienii de asta.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Apr 15, 2009 12:04 pm

QUOTE (Apple @ Apr 15 2009, 10:57 AM) adaug ca nu e voie sa circuli cu proiectoarele aprinse daca nu e ceata nicaieri in vest de la ungaria incolo. Mi-am luat amenda anul trecut 80 de euro desi abia trecusem granita si in romania era ceata. Uitai sa le sting si-asa mi-am luat-o...
asta este valabil si in romania, si eu mi-am luat amenda afara si de atunci nu le mai aprind nici in tara daca nu e ceata.
ar trebui educati soferii: alea nu sunt proiectoare sunt lumini de ceata. nu e smecherie sa mergi cu ele aprinse ci se aprind in caz de nevoie.

oricum, la cati bizoni sunt in romania nu stiu de ce imi mai bat gura, am vazut recent la cineva xenon pe becul de marsarier... pe un logan.

asa, si ca sa nu fiu total off-topic:
in Italia in parcarile din orase existe anumite locuri care au pe laterale dungi galbene in loc de albe. alea sunt pentru handicapati chiar daca nu sunt marcate cu semnul de handicapat. nu parcati acolo ca luati amenda.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Apr 15, 2009 10:06 pm

in spania de exemplu prima banda este destinata exclusiv mijloacelor de transport in comun - autobuze si taxiuri - si nimeni nu circula pe ea cu exeptia acestor autovehicule. nu stiu cat este amenda.
de asemenea pe autostrada viteza max este de 120 km/h, se circula pe prima banda, a doua este doar pentru depasire, si pe cateva mii de km cat am mers eu acolo cred ca am vazut doar cateva masini care aveau intre 140 - 180 km/h si mergeau pe banda a doua. amenda pentru depasirea vitezei cu 43km/h este de 70 euro.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Apr 17, 2009 1:42 pm

din cate am citit ... ma gandesc acum cat de bande sunt contraventiile la noi

Avatar utilizator
George
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 7:54 am

Mesaj de George » Vin Apr 17, 2009 1:56 pm

QUOTE (SickneS @ Apr 17 2009, 01:42 PM) din cate am citit ... ma gandesc acum cat de bande sunt contraventiile la noi

Din pacate pentru cei mai multi si veniturile sunt cam "blande" la noi!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori