Am Luat Amenda … Ce Ma Fac?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
mariacrai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 09, 2017 12:30 pm

Mesaj de mariacrai » Joi Iul 27, 2017 6:16 pm

Am primit astazi o amenda pentru depasirea vitezei in localitatea Ipotesti, Suceava.

Amenda este de 580 de lei, am depasit viteza cu 22km/h.

Ma grabeam sa ajung la pensiunea unde suntem cazati, sa ma bucur de un concediu linistit cu familia, in Bucovina.

Bani cash la mine nu am avut, sa platesc amenda, direct politistului.

Aici, la pensiune, langa Sucevita, suntem cam izolati, langa o padure mare de brazi si munti cat vezi cu ochii.

Stie cineva, cum se poate plati amenda cat mai repede?

Multumesc, astept sfaturile voastre.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Iul 28, 2017 1:57 pm

Cel mai rapid este plata online pe ghiseul.ro.

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Vin Iul 28, 2017 3:39 pm

Pe viitor, pentru cazurile de genul cel mai bine faci asa:
1 - nu semnezi procesul verbal ( iei la cunostiinta, dar nu recunosti )
2 - in termen de maxim 2 saptamani ( de obicei 1 saptamana si ceva dureaza - 10 zile ) iti vine acasa, vine un echipaj, bate la usa si iti da procesul verbal ( copie ). In caz ca nu esti tu acasa vor bate la vecini pana iese cineva sa semneze in locul tau primirea si ti-o lasa in posta / usa / etc.

De la termenul lasat de politisti acasa incep cele 48h in care poti plati jumatate din amenda. Dupa ce vin politistii acasa stiu ca mai vine originalul la posta.

PS: Testat si aplicat. Functioneaza perfect.

Avatar utilizator
mariacrai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 09, 2017 12:30 pm

Mesaj de mariacrai » Joi Aug 03, 2017 5:40 pm

Hai sa va povestesc cum am rezolvat cu plata amenzii de circulatie.

Am scris despre problema mea pe mai multe forumuri, am primit foarte multe raspunsuri de ajutor de la utilizatori, tuturor, le multumesc pentru ca asa am gasit o solutie. Pas cu pas, va spun cum am procedat.

1/M-am dus la oras, la Radauti, sa caut un CEC pentru a plati amenda. Am ajuns in jurul orei 16.30, programul se incheiase si nu am putut face plata.

2/ Am zis sa incerc pe ghiseul.ro. Am incercat sa fac plata, dar aveam nevoie de parola si user de la Bucuresti, Taxe Locale, sector 2, date care se elibereaza mergand la administratie, personal. Teleportare de la Radauti la Bucuresti, nu puteam sa fac. Ma gandesc sa solicit datele de acces, online, pe baza de CNP si card bancar, dar banca unde am cardul nu e in lista celor de pe ghiseul.ro.
Oftez, de mai bine de 3 h incerc sa platesc o amenda, ma ia cu dureri de cap. Copilul incepe sa planga, a obosit tot asteptand dupa mine, sunt un pachet de nervi.

3/Apoi, imi vine in minte un alt sfat de ajutor, sa ma duc la admistratia locala din Radauti, dar e ora 19.00, nu mai gasesc deschis si nu pot plati amenda.

4/ Amenda-online, accesez, dar site-ul este virusat si in nici un caz nu pot face plata amenzii.

5/ Punctele de frontiera, vama Siret, cea mai apropiata de Radauti, este la 20 de km si nu mai putem sa mai facem inca un drum, e trecut de ora 20.00;

6/ Urmez un alt sfat primit pe un forum, de a instala aplicatia Auto.ro pe telefon si reusesc sa platesc cu cardul amenda de circulatie.

Multi nervi si oboseala, mi-am pierdut o zi din concediu pentru a plati o amenda, in Romania anului 2017.

Multumesc oamenilor de pe forum, fara ajutorul lor, nu as fi reusit sa platesc amenda.

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Dum Aug 06, 2017 7:06 am

Politia va amenda soferii vitezomani cu ajutorul camerelor pentru rovinieta

http://www.auto.ro/stiri/politia-va-ame ... nieta.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori