Versus Euroins

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Feb 13, 2014 10:31 pm

Salutari colegi de forum,

S-a implinit un an de cand am inceput proces cu Euroins.
Procesul e castigat, acum e la faza de executare silita.
In proces l-am luat si pe amatorul de "RCA ieftin".

In final reparatia este by the book.

Partea ghinionista, ca de bine ce s-a reparat, am mai facut cunostinta cu unul de la Euroins.
Urmeaza partea a 2-a a distractiei...

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Feb 14, 2014 11:25 am

Poti detalia cum "l-ai luat si pe amatorul de <<rca ieftin>>"? Ca martor, sau ce? Nu vad cum poti sa il acuzi de ceva.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Vin Feb 14, 2014 1:38 pm

"Fericitul posesor de RCA ieftin" a intrat in proces ca Intervenient.
Extras din hotarare:

"Obligă p?r?tele SC Euroins Rom?nia Asigurare Reasigurare SA şi XXXXXXXXXXXX la plata ?n solidar către reclamantul XXXXXXXXXXXX a despagubirilor necesare repararii autovehiculului marca MITSUBISHI LANCER cu nr. de ?nmatriculare B.xxxxxx, ?n sumă de yyyy,yy lei (aşa cum rezultă din raportul de expertiză judiciară ?ntocmit de expert ..........). Obliga p?r?tele la plata ?n solidar către reclamantul XXXXXXXXXXXXX a cheltuielilor de judecata in cuantum de: zzzz de lei- onorariu expert, zzzz de lei onorariu avocat, precum şi taxe de timbru şi alte cheltuieli de zzz,zz de lei -cu titlu de cheltuieli de judecată, const?nd ?n taxe de timbru şi alte costuri, aşa cum rezultă din tichetele depuse la dosar.."

Deci se poate.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Feb 15, 2014 12:46 pm

Eu tot nu inteleg ce treaba are vinovatul in proces si de ce sa plateasca? EL si-a facut datoria si a incheiat o polita RCA, deci dauna trebuie platita integral de compania de asigurari.
Ce inseamna plata in solidar?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Feb 15, 2014 4:11 pm

Eu de ce sunt vinovat ca el este un prost sofer? Plata in solidar - adica plateste si el si asiguratorul. Dupa n-are decat sa se duca sa-l dea in judecata pe asigurator sa-si ia banii inapoi. Ca sa vada cum este. Asa e simplu sa zici - am asigurare si nu ma mai intereseaza, char daca compania la care te asiguri este fie falimentara, fie rau platnica. Mie cine imi plateste timpul si efortul pe care il depun ca sa imi repar masina?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Feb 15, 2014 5:38 pm

Da, ai dreptate am fsot si eu lovit de unii cu RCA la Omniasig, Groupama dar nu am avut probleme cu plata daunelor. Nusitu ce sa zic dar cred ca legal nu ai cum sa il obligi pe soferul vinovat sa plateasca daunele atata timp cat el si-a facut o polita RCA, daca nu avea RCA era alta poveste.

Cred ca "solidar" se refera ca iti plateste direct tie ca si pagubit. Din punctul meu de vedere nu poate instanta sa il oblige pe soferul vinovat sa-ti plateasca daunele atata timp cat el era asigurat RCA.

Tot zici ca esti la faza executarilor, pe cine executi? Compania Euroins sau pe soferul vinovat?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Dum Feb 16, 2014 10:01 am

Se ocupa executorul judecatoresc. Va spun dupa ce se va face.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Feb 17, 2014 8:34 am

Wow felicitari, e un precedent interesant. Din cate stiu ASF-ul le blocase RCA-ul o vreme, dar in dulcele spirit romanesc "las' ca ne intelegem noi" au primit unda verde si pot face din nou RCA.

"RCA ieftin" mi-am facut si eu, insa din doua motive:
1. Am pe cineva care lucreaza acolo si in caz ca ii fac cuiva vreo "bucurie" poate urgenta plata;
2. Din ratiuni financiare. Prefer un rca ieftin si un CASCO scump, pentru ca in 10 ani si ~300k km nu am avut absolut nici un accident din vina mea. Pe mine m-au lovit unii cu Euroins Bulgaria. Noroc cu Casco ca altfel plangeam si acum pe la usa service-urilor sa imi repare cineva masina.


Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Feb 17, 2014 10:23 am

Din acelasi motiv, mi-am facut si eu RCA "scump" la unii care platesc fara probleme si datorita faptului ca de foarte mult timp n-am avut evenimente, este la un pret decent.
In plus, eu personal consider ca daca eu gresesc, nu trebuie sa raspunda altul pentru greseala mea.

Un alt motiv pentru care n-am lasat lucrurile asa este ca reparatiile de mantuiala, facute dupa ureche afecteaza structura de rezistenta a masinilor.
In cazuri de daune serioase, facute de "meseriashi care se pricepe ei, care este" poate scadea rezistenta cu cel putin 50% a elementelor respective. Asta inseamna ca in cel mai fericit caz, pe la 40 km/h trebuie sa vina DESCARCERAREA sa te scoata carne tocata dintre fiare.
O perspectiva meseriasa, nu e asa?

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Feb 17, 2014 3:31 pm

E o problema de conjuncturi diferite aici, nu vreau sa nasc o polemica, insa nu mi se pare normal sa platesc 1000 lei/an pe un RCA la Uniqa(e cea mai decenta societate de asigurare de pe lista sub raport pret/seriozitate) doar pentru ca am sub 30 de ani, nu sunt casatorit, si nu am copii, cand pot sa platesc 560lei/an la Euroins, in conditiile in care eu in 10 ani de zile nu am avut nici o dauna, deci nimeni nu a folosit RCA_ul meu. In schimb pe CASCO mi-am tot reparat-o pentru ca am avut de-aface cu nepriceperea altora la parcari, nerespectarea distantei in mers....etc.
Iar in privinta deformarii elementelor, o masina cu lonjeroane strambe deja nu prea mai are ce cauta in propria ograda, sau...mai simplu... eu nu as accepta o asemenea reparatie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori