2 roti

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Aug 29, 2011 12:57 pm

Sa fie intr-un ceas bun!

Asfalt uscat si bafta la examen!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Sep 07, 2011 4:01 pm

bafta la examen si te sfatuiesc sa nu mai mergi cu ea fara carnet.
frumos sv-ul.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Sep 19, 2011 10:53 am

ma mananca si pe mine de un motor desi sunt mai reticent cand vine vorba de mai putin de 4 roti.

ma gandesc la ceva de incepator, care peste 1 an sa ma duca pana la munte sau la mare, pana in 2000 euro.

in acelasi timp, atunci cand vremea permite as vrea sa inlocuiasca Lanceru' prin oras.

de aceea vin cu ceva intrebari:

1.unde tineti motoarele?(pentru cei care locuiesc la bloc)
2.la ce riscuri te expui daca o lasi parcata prin oras cateva ore?
3.ce costuri implica intretinerea unui motor?
4.ceva sfaturi generice?

imi place foarte mult Kawasaki ZR, dar tind sa cred ca e mult prea mult pentru un incepator.

totusi, prefer sa invat pe ea, avand in vedere ca nu intentionez sa o schimb pe masura ce creste experienta.

Avatar utilizator
coxanelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:56 pm

Mesaj de coxanelu » Mar Oct 18, 2011 3:13 am

salutare

pai...la bloc in primul rand cred ca vecinii iti pot face belele la ea...apoi copiii vecinilor si 'dusmanii' pe care toata lumea ii are ...evident ca iti poate disparea intr-o noapte cu totul dar sanse mai mici daca e un naked care sa nu atrage privirile
eu am avut multe motorete in ultimii zece ani si toate tinute la bloc fara vreun incident
costurile sint moderate,mai ales la o motoreta 'cuminte'...depinde si de cat mergi cu ea si mai ales CUM ...si aici ma refer la gume, lant, ambreiaj si alte consumabile nu neaparat la benzina

daca esti cumpatat un ZR nu e prea mult dupa parerea mea caci si un scuter te poate omori daca chiar iti doresti asta si la fel o busa stie sa mearga incet

daca apuci sa citesti pe aici, sigur iti pot raspunde in detaliu la alte intrebari

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Oct 18, 2011 8:26 am

la bloc...se zice ca musai o husa sa se vada cat mai putin din ea, o alarma care sa descurajeze si mult piper....asta daca nu vrei sa miroasa foarte urat husa de la caini si pisici.
daca bagi alarma, riscurile lasarii in oras cateva ore sunt mici spre inexistente.
legat de costuri...aici e o problema care unii nu vor sa o inteleaga si ajung la rubrica accidente. nu poti amana sau face concesii ca al masina. s-a dus anvelopa, tre sa o schimbi ca faci buf, s-a dus lantul, tre sa-l schimbi ca il rupi si faci buf daca ai noroc, daca nu ai, iese prin sa si iti taie si vreun picior, etc. sa nu crezi ca e un sport ieftin. in functie de cat iti place, poate fi mai scump ca masina. echipamentul este musai. cat se poate de mult, nu doar casca, sau casca si geaca, sau casca geaca si manusi. tot. nu trebuie nici sa fii testoasa sa iti iei combinezon de piele cu cocoasa, dar tre sa le ai. altfel faci buba. si asfaltul e tare, vine repede spre tine si cand o iei in jos nu prea mai ai ce face.
acu ca te-am speriat destul, trebuie sa iti zic ca toate eforturile astea merita. daca esti si cu capul pe umeri, poti sa iti iei si busa si sa mori de batranete. de schimbat o sa te arda sa o schimbi. asa am zis si eu de hornetul meu, si desi inca imi place si sunt constient ca nu stiu sa scot tot din el, l-as da pe un VFR in secunda 2 daca mi-as permite. dar asa e in viata, ai ceva, vrei mai mult.

Avatar utilizator
gospodaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 23, 2011 9:35 pm

Mesaj de gospodaru » Mar Oct 25, 2011 1:42 pm

Hop ca ma bag si eu intre voi aici ... va salut pe toti , si ca tot a venit iarna , sa aduca cineva vinu ala fiert )

Sunt incepator si mi-am luat ZX636R 2005 , ca sa o incep bine , ca am vazut ca se discuta mai sus de asta:) am vrut neaparat super sport , n-am vrut CBR600RR sau R6 , mi-am dorit gsxr si am ajuns la 636 . anu viitor vreau sa imi iau ori ZX6 2007 ori gsxr K7 / K8 cam atat despre mine ... mai spuneti si voi ceva )

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Oct 25, 2011 2:17 pm

Nu pot sa spun decat grija mare si sper ca ai citit bine topicurile de pe motoretizm (alea pentru incepatori). Vezi pe frig acum ca se schimba radical lucrurile: gume reci, asflat rece. Incet nu o sa mergi ca nu-ti luai Ninja, nu te sacai si eu. Vreau sa subliniez faptul ca cel mai vulnerabil esti abia dupa ceva timp cand crezi ca ai deprins deja povestea asta cu super-sporturile.
Asfalt uscat!

Avatar utilizator
gospodaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 23, 2011 9:35 pm

Mesaj de gospodaru » Mar Oct 25, 2011 7:43 pm

inteleg , sunt multe lucruri pe care trebuie sa le iau in calculc afara de cele mentionate de tine ... cunosc cate ceva , multe le-am invatat din februarie pana acum , si am de invatat pana cand o sa renunt sau in cel mai rau caz o sa mor , doamne fereste ... asfalt uscat si tie . Totul tine de fiecare rider , sa-si dea seama ca in primul rand ca o mare putere de propulsie nu e egala cu teleportarea , si cel mai important , Dumnezeu e unul singur , si in nici un caz nu sunt eu asa ca , grija mare si grija si la ceilalti participanti la trafic ... eventual asigurate inca odata tu si pentru ei

Avatar utilizator
nbd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 20, 2012 10:03 pm

Mesaj de nbd » Mar Iun 12, 2012 2:26 pm

Va salut si eu ca viitor posesor de mitsu si un pic mai vechi motorist.
M-am apucat sa citesc despre asx si am ajuns la moto, dar pasiunea este pasiune.
Merg pe moto de 3 ani si sunt de acord cu sfaturile de mai sus desi, in final, motoristul trage de gaz si tot el decelereaza. Aveti grija, asfalt uscat!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iun 13, 2012 12:24 am

Acum cateva zile uitandu-ma pe diverse site-uri de anunturi, am observat ca, inevitabil, si pe piata moto s-au prabusit preturile destul de tare, fapt care parca ma indeamna sa incep sa visez la un motor dupa care acum cativa ani baleam intens.



Deci, dintre colegii motoristi... Recomandati, nu recomandati?

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori