Rabla 2011

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Avatar utilizator
bubu_salcie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:27 pm

Mesaj de bubu_salcie » Joi Mar 24, 2011 4:04 pm

Programul Rabla a inceput pe 16 martie pentru persoanele fizice si de ieri pentru persoanele juridice. Sunt cateva chestii noi anul asta:

Pentru evitarea cazurilor de frauda, in 2011 procedura de obtinere a tichetelor este putin mai complicata decat in anii anteriori. Astfel, trebuie sa mergi mai intai la Remat cu toate actele necesare (talonul si cartea trebuie duse in copii legalizate). Aici vei preda masina cu proces verbal de custodie, iar cei de la Remat vor trimite electronic datele tale si ale masinii la Fondul de Mediu.

Dupa ce functionarii verifica daca masina se incadreaza in program, vei primi un telefon ca poti ridica certificatul de distrugere de la Remat. Apoi, cu acest certificat, faci radierea masinii din circulatie. Dupa care trebuie sa te intorci la Remat, cu tot cu certificatul de radiere in original, pentru a ridica tichetul sau tichetele de casare.

De curiozitate, e cineva care vrea sa-si ia masina anul asta prin programul Rabla?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 24, 2011 4:29 pm

Se putea sa nu mareasca birocratia si sa te puan sa faci 7 drumuri...

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Mar 24, 2011 4:45 pm

Am si eu o nelamurire:
Daca am o firma, pot sa cumpar 3 tichete rabla de la persoane fizice sau juridice si sa le folosesc pe persoana juridica?
Multumesc!

Avatar utilizator
Shara
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 31, 2009 6:14 pm

Mesaj de Shara » Vin Mar 25, 2011 12:21 pm

Numai daca gasesti sa cumperi tichete de PJ poti folosi pe firma, cele de pers fizice nu se pot folosi la PJ

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mar 25, 2011 1:34 pm

Ghid Rabla 2011. Gasiti raspunsul la majoritatea intrebarilor.
Fişiere ataşate

[Extensia doc a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Mar 25, 2011 2:04 pm

Multumesc pentru raspunsuri!
Nu prea cred ca merita (cat te chinui, cat mai dai pe ele, etc).

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Mar 26, 2011 8:06 pm

pj nu poate cumpara tichete.
conditiile s-au inasprit anul acesta, pentru ca anul trecut au fost ceva fraude si incearca sa evite sa se intample la fel si anul asta.
procedura are si multi participanti si de aia ar fi bine de evitat neplacerile.
daca greseste/tepuieste cineva, pana se ajunge la adevaratul vinovat....
intr-un proces normal de vanzare cumparare, ai client - vanzator.
aici ai: client - vanzator - remat - politie - taxe si impozite - afm - ala care distruge masina (3 bucati) - eventuali intermediari la tichete

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Vin Apr 01, 2011 2:56 pm

eu am achitat si am depus si cele 3 tichete la dealler, acum deallerul local le trimite la m car care le va trimite la mediu de unde va primi ok daca sunt bune si apoi m car va trimite masina la deallerul local. sper ca in doua saptamani sa se termine circul asta.
pt unul din tichete am umblat eu si vreau sa va spun ca e alergarura multa si tebuie avuta mare atentie cand ei tichetul de la remat care e completat de mana cu pixul ca sa nu fie gresita seria de sasiu a masinii ca trebuie sa astepti o groaza pana iti rezerva altul.
Tot circul se merita daca esti presat sa ei masina si nu ai toti banii cash pt intreaga valoare.

Avatar utilizator
las ruinas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 11:41 pm

Mesaj de las ruinas » Lun Apr 04, 2011 7:11 pm

QUOTE (COObra @ Mar 26 2011, 09:06 PM) pj nu poate cumpara tichete.
PFA poate?

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Joi Apr 07, 2011 12:09 pm

Traim intr-o tara de rahat in care birocratia este la ea acasa.
Am depus la dealler inca de pe 1 aprilie cele 3 tichete rabla si a trecut deja o saptamana si nici un raspuns de la ministerul mediului.
Masina este achitata, tichetele depuse si stau si astept aiurea.

Vreau sa intreb pe cei care au luat masina in acest program rabla anul trecut ori chiar poate anul acesta, CAT DUREAZA pana ce ministerul mediului da OKul ca tichetele sunt bune pt ca vanzatorul sa emita factura finala!?!

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori