Lichid spalare parbriz cu teflon

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Avatar utilizator
XCS911
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 27, 2007 2:35 pm

Mesaj de XCS911 » Mie Mai 02, 2007 10:09 pm

Acum cateva zile am vazut la TV o reclama la solutia cu teflon.
Am gasit pe net:
Dupa aproape 10 ani de experienta in domeniul produselor de intretinere auto, compania ieseana Romtec S.A., in colaborare cu gigantul DuPont, a lansat, in premiera europeana, primul lichid de parbriz cu teflon. Acest nou produs reprezinta o adevarata revolutie in domeniu si o reusita inedita pentru industria romaneasca de profil. JetXpert Estival cu Teflon surface protector este al treilea lichid de spalare pentru parbriz din lume care contine teflon si care ofera numeroase beneficii fata de restul produselor pentru parbriz: capacitate de udare superioara, putere de spalare mare si scaderea aderentei murdariei pe parbriz.
Acum vin eu si intreb... a folosit cineva produsul? Nu raman urme pe parbriz? Vad ceva noaptea?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mai 02, 2007 10:17 pm

QUOTE (XCS911)Acum vin eu si intreb... a folosit cineva produsul?Nu, dar cel putin prezentarea pare ok, cred ca o sa il testez pe planor.

Avatar utilizator
XCS911
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 27, 2007 2:35 pm

Mesaj de XCS911 » Mie Mai 02, 2007 10:18 pm

Maine ma duc cu masina la OMV sa iau produsul si sa vad ce e de capul lui. Tot ce vreau este sa scap de mirosul de alcool, sa nu se depuna praful si sa nu dau stergatoare la nesfarsit sa scap de musculitele care se prind pe drum, si normal, SA VAD BINE NOAPTEA

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Mai 23, 2007 10:11 am

...........

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mar Iun 12, 2007 5:06 pm

apropo de lichid de parbriz.... a mai patit cineva sa-i ramana pete mici corozive pe lacul ce acopera vopseaua? asta am patit de la lichidul original primit odata cu masina, am fost mai mult decat nervos, eram aproape balaur :twisted: prima data cand am spalat masina dar cu timpul mi-a trecut...
Trebuie acum sa pun bani de-un polish sa o readuc la stralucirea initiala si sa scot petele (f multe si mici, exact ca picaturile care au sarit pe masina).

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Iun 23, 2007 12:14 am

E posibil sa fie o explicatie la chestia cu petele: - vopseaua este pe baza de apa, lichidul de parbriz datorita perioadei lungi de la livrare a devenit mai concentrat. In esenta este un detergent, care in concentratia necesara a dizolvat local vopseaua.

Avatar utilizator
KidsJoyLounge
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2007 8:19 am

Mesaj de KidsJoyLounge » Mie Dec 19, 2007 4:54 pm

QUOTE (DeBogdan)E posibil sa fie o explicatie la chestia cu petele: - vopseaua este pe baza de apa, lichidul de parbriz datorita perioadei lungi de la livrare a devenit mai concentrat. In esenta este un detergent, care in concentratia necesara a dizolvat local vopseaua.

tu vrei sa-mi spui ca vopseaua auto e pe baza de apa? Scuza-ma, dar asta am inteles.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Dec 19, 2007 5:44 pm

.............

Avatar utilizator
KidsJoyLounge
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2007 8:19 am

Mesaj de KidsJoyLounge » Mie Dec 19, 2007 6:37 pm

QUOTE (COObra)QUOTE (gabitzu)apropo de lichid de parbriz.... a mai patit cineva sa-i ramana pete mici corozive pe lacul ce acopera vopseaua? asta am patit de la lichidul original primit odata cu masina, am fost mai mult decat nervos, eram aproape balaur :twisted: prima data cand am spalat masina dar cu timpul mi-a trecut...
Trebuie acum sa pun bani de-un polish sa o readuc la stralucirea initiala si sa scot petele (f multe si mici, exact ca picaturile care au sarit pe masina).
aceeasi problema si la mine. pe langa vopseaua care e pe baza de apa sau nu.....eu cred ca si lacul protector dat peste vopsea este foarte subtire.

@KidsJoyLounge
vopsea exista pe baza de apa si daca nu ma insel a fost dezvoltata datorita cerintelor ecologice. daca aceasta vopsea o avem sau nu pe colt.....asta nu mai stiu. dar e jenant sa iti iei masina noua si la 2 saptamani sa observi pete pe vopsea.

cunosc, a mea e neagra, imagineaza-ti ca preferam sa merg cu o musca tzetze cat juma de parbriz pe partea soferului decat sa trag de manetutza aia dulce de la stergatoare.... care lasa niste "decal-uri" superbe pe capota. Gri-alburiu, o minune cu negru meu sadic.

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mie Dec 19, 2007 11:31 pm

QUOTE (DeBogdan)E posibil sa fie o explicatie la chestia cu petele: - vopseaua este pe baza de apa, lichidul de parbriz datorita perioadei lungi de la livrare a devenit mai concentrat. In esenta este un detergent, care in concentratia necesara a dizolvat local vopseaua.

Din cate stiu toate masinile (firme consacrate)dupa 2003 au trecut la vopseaua pe baza de apa. Toate reparatiile care se fac in prezent la cateva vopsitorii auto unde ii cunosc pe baietii de acolo se fac pe vopsea baza de apa. Daca la Mitsu' nu este vopseaua pe baza de apa ar fi chiar o ciudatenie, cu toate ca ma indoiesc ca nu ar fi .

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori