PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Mesaj de Vasea » Sâm Feb 16, 2019 8:02 am

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019. Anunț de ultimă oră legat de PROGRAMUL RABLA 2019

Imagine

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Bugetul Ministerului Mediului a primit marţi raport favorabil din partea comisiilor pentru buget, finanţe şi bănci reunite din Parlament, cu 13 voturi pentru, 11 voturi împotrivă şi nicio abţinere.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Luni, în cadrul comisiilor parlamentare de specialitate, ministrul de resort, Graţiela Gavrilescu, a afirmat că şi-a propus în acest an să absoarbă fonduri europene cu valori mai mari.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

"Dorim ca şi bugetul AFM să fie extrem de repede aprobat. Vom continua Programul Rabla şi în 2019, anul acesta fiind vorba despre cea de-a 15- a ediţie. În acelaşi timp, Programul Rabla Plus va continua şi anul acesta, iar creşterea faţă de anul 2016, când a fost lansat, este de la 45 de maşini electrice cumpărate de către români până la 1.400 achiziţionate în 2018. Mai avem nevoie şi ca obiectele electrocasnice să fie înlocuite, iar bugetul de 25 de milioane de lei alocat pentru 2018 s-a epuizat în doar trei zile. În acelaşi timp, pentru staţiile de reîncărcare pentru maşini electrice, până pe 31 martie este în curs sesiunea de depunere de proiecte pentru municipiile reşedinţă de judeţ. Un alt program important este montarea de panouri fotovoltaice, prin care fiecare cetăţean poate deveni în paralel şi un mic furnizor de energie electrică. Alt proiect se referă la conştientizarea şi informarea populaţiei privind modul de colectare selectivă a deşeurilor, ce va fi finanţat din Fondul de Mediu", a declarat, la audierile din comisiile reunite, Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Întrebată despre înlocuirea timbrului de mediu, Gavrilescu a menţionat că stabilirea unei noi penalităţi s-a dovedit că nu este un lucru uşor "pentru că trebuie să ţii seama de o sumedenie de formule de calcul".

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

"Suntem în grafic cu plăţile, iar până pe 30 iunie ne vom ţine de cuvânt cu toate sumele. Am spus că trebuie să punem în schimb o penalizare, dar nu s-a dovedit că e aşa uşor de făcut, pentru că trebuie să ţii seama de o sumedenie de formule de calcul, de directivele europene (...) Recunosc că poate a fost un entuziasm poate prea mare din partea mea, dar eu consider că nu am făcut o greşeală atunci când mi-am asumat acest lucru", a susţinut ministrul de resort.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Proiecţia bugetară publicată pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice (MFP) prevede, în 2019, pentru Ministerului Mediului, o alocare de 580,332 milioane de lei, în creştere cu 44,37% faţă de execuţia preliminată din 2018, care s-a situat la valoarea de 401,982 milioane de lei. Creditele de angajament sunt estimate tot la 580,332 milioane de lei, saltul faţă de anul trecut fiind de 28,44%.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

Potrivit sursei citate, cheltuielile curente vor fi de 514,411 milioane lei, mai mari cu 49,74% în comparaţie cu anul anterior, în timp ce pentru bunuri şi servicii ar urma să fie alocaţi 108,610 milioane de lei, cu 15,09% peste valoarea din 2018.

În acelaşi timp, cheltuielile de personal vor avea o alocare de 190 de milioane de lei (+9,98% faţă de anul 2018), valoarea fiind similară şi în cazul creditelor de angajament pentru acest capitol.

PROGRAMUL RABLA 2019 și PROGRAMUL RABLA PLUS 2019

De asemenea, proiectele cu finanţare din fonduri externe nerambursabile (FEN) aferente cadrului financiar 2014 - 2020 au prevăzută suma de 153,960 milioane lei, în creştere cu aproape opt ori faţă de alocarea din anul anterior.

Pentru Ministerul Mediului sursele de finanţare sunt reprezentate astfel: 91,26% din bugetul de stat, 0,17 din fonduri externe nerambursabile şi 8,57% din venituri proprii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori