Dictionar A-Z

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Sep 28, 2008 12:41 pm

Nestiind unde sa incadrez, am zis ca incadrez aici topicul. Scopul lui ar fi, explicarea pentru necunoscatori (ca mine de exemplu :-) ) a unor piese sau produse auto. Care este scopul lor si eventual alte recomandari. Nevoia acestui topic a aparut pentru mine din urmatorul motiv:

- am primit de la un prieten un bidon de "Hydraulic Fluid" spunandu-mi ca imi va ajuta la ceva, candva. Intrebarea este: care este scopul lui la o masina, la ce il pot folosi?

Poate e o intrebare stupide, dar cred ca un topic scurt de gen "Know how?" sau "What is?" ar fi util, mai ales ca sincer cred ca voi mai apela la el :-D


Multumesc

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Sep 29, 2008 8:43 am

Lichidul hidraulic se foloseste in instalatii hidraulice, fireste. :-D La autoturisme, un fel de lichid hidraulic se foloseste la instalatia de frinare. Oricum, daca pe bidonul tau scrie ceva de genul Skydrol sau Hydraulic fluid jet IV, este lichid hidarulic care se foloseste-n aviatie, asa ca-l poti arunca linistit. Daca nu scrie asa ceva pe el, poate fi lichid hidraulic pentru camioane/instalatii industriale.
Oricum, mare grija cu el pentru ca este f. coroziv!!! Daca ti-a cazut pe ceva (pe orice fel de suprafata), da repede cu multa apa.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Sep 29, 2008 12:32 pm

SWAG hydraulic Fluid 99906161

Google nu m-a ajutat foarte mult....

Avatar utilizator
Cristian Stancu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 22, 2008 5:55 pm

Mesaj de Cristian Stancu » Lun Dec 08, 2008 6:25 pm

este ulei ptr servodirectie VW norma G 002-000 - e verde, atentie sa le combini.

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Sâm Sep 29, 2018 6:27 pm

Coduri noi la pompele de carburanți: Benzină E5, E10 sau E85 și diesel B7, B10 sau XTL

http://www.automarket.ro/stiri/coduri-n ... 87153.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori