Mitsubishi Space Star

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi 3000GT, GTO, Eclipse, Grandis, Space Wagon, Diamante, Magna, Sigma, Verada, L300, L400, Delica si concept-car-uri
Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Mie Apr 03, 2013 12:38 pm

Salut!
Imi poate da si mie cineva un sfat? Am urmatoarea problema nu stiu dupa ce indicator sa ma iau: daca ma iau dupa CB imi indica ca numai am de parcurs nici un Km, iar daca ma iau dupa acul de la benzina as mai avea de mers (nici becul nu s-a aprins). Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
twee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 3:19 am

Mesaj de twee » Vin Apr 05, 2013 12:22 pm

Dar cu rezervorul plin tot "0km" afiseaza? Multe masini nu mai afiseaza distanta cand rezervorul scade sub un sfert.

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Vin Apr 05, 2013 10:47 pm

QUOTE (twee @ Apr 5 2013, 12:22 PM) Dar cu rezervorul plin tot "0km" afiseaza? Multe masini nu mai afiseaza distanta cand rezervorul scade sub un sfert.
Nu cand am mai multa benzina imi arata. Dar mi-se pare aiurea sa aiba CB o eroare asa mare. Stiam ca valorile imdicate de el nu sunt reale da nici chiar asa. Oricum ma gandesc sa ii scot mufa sa numai imi indice nimic.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Apr 06, 2013 11:48 am

E simplu, cand iti arata 0km mergi la peco si faci plinul. Daca intra cat zice in talon ca ai capacitatea rezervorului, stii ca nu iti arata acul bine. Daca intra doar 3/4 stii ca acul arata bine. Mie (nu am space star) imi arata range zero atunci cand mai pot parcurge maxim 10km, adica de la 11km range sare la zero. Asta inseamna ca mai am in rezervor intre 0.5 si 1.5 litrii (la un consum intre 5 si 15%, cam aici ma situez eu). Dupa ce litrometrul imi arata ca mai am 0.0L ramasi mai pot merge ~20-30km. Deci la mine indicatorul de benzina minte, ca sa nu raman in pana prostului, si range-ul afisat de CB ii sustine minciunile.

Eu nu ma supar, oricum nu e indicat sa mergi cu foarte putina benzina in ea, asa ca daca nu e vreo situatie exceptionala, cand mai am doar 10-15L alimentez.

Si tu ai putea sa faci la fel, cand iti arata range 0 alimentezi. Nu urgent, dar cat de curand iti e comod.

Daca litrometrul si autonomia ar indica exact pana la ultimul strop, cred ca lumea s-ar incumeta sa meraga pana la zero (si apoi din inertie pana la pompa probabil) si sa vezi atunci pompe cazute, injectoare infundate, filtre colmatate etc.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Apr 13, 2013 9:57 pm

La Colt atunci cand autonomia scade sub 50 de km, arata --- .

Posibil sa fie soft identic si sa ii fi facut acest "update", pentru a inlatura eventuale confuzii.

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Lun Apr 15, 2013 8:29 pm

La mine a aratat si sub 50 a scazut pana la 0.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte modele Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori