Mitsubishi Concept Zt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi 3000GT, GTO, Eclipse, Grandis, Space Wagon, Diamante, Magna, Sigma, Verada, L300, L400, Delica si concept-car-uri
Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Mar Iun 16, 2009 1:53 pm




















Mitsubishi Concept-ZT este rezultatul combinaţiei dintre realizarea unui consum mic de combustibil cu obţinerea de cifre mari atunci c?nd vorbim de puterea motorului 2.2 litri diesel şi finisarea unui interior cu Green Plastic.

La capitolul siguranţa, Concept-ZT este echipat cu un sistem de asistenţă la condus, asistenţă la parcare şi un sistem de avertizare ?n caz de deviere de pe şosea. Pe l?ngă acestea ZT este echipat şi cu S-AWC combinat cu E-LSD (Electronic control - Limited Slip Diferential), ABS şi ASC şi sistemul de tracţiune 4WD Electronic Control Sistem.

Forma exterioară este simplă, cu un centru de gravitate jos, ce oferă o stabilitate şi sportivitate de invidiat sedanului. Combinaţia dintre formele simple şi tehnologia de ultima oră exprima calitatea, confortul şi plăcerea de a conduce acest sedan conceput de Mitsubishi. ?n interior avem o combinaţie de culori şi materiale dintre lemn negru, metal şi piele.

Motorizarea ?clean? diesel de 2200 cmc cu patru cilindri DOHC, 16V cu sistemele VD (Variable Diffuser) şi VG (Variable Geometry) şi injecţie directă common-rail (cu injectoare piezoelectrice) produce 195 CP şi un cuplu maxim de 400 N/m. Cutia de viteze ce ?nsoţeşte acest motor, este Twin Clutch SST. Aceasta realizează cifre mari atunci c?nd vorbim de putere şi forţă şi cifre mici ?n consumul de combustibil. Sistemele S-AWC si E-LSD alături de ABS şi ASC au fost folosite şi pe Outlander şi Delica D:5.

Şasiul i MiEV Sport este construit ?n ?ntregime pe cadre din aluminiu şi contribuie la o greutate mai mica şi o rezistenţă mai mare la impact. Concept-ZT este echipat cu un sistem ?Pre-crash Safety?. Acest sistem folosind unde radar analizează orice obstacol din faţă automobilului şi ?n caz ca un obiect este prea aproape de botul maşinii avertizează şoferul şi dacă acesta nu răspunde la semnal, pretensionează automat centurile de siguranţă şi activează fr?na de urgenţă pentru a evita impactul.

?Lane Drift Warning System? este un alt sistem de siguranţă compus dintr-o cameră dispusă ?n partea din faţă, senzori pentru volan, viteză şi ECU. Camera video din faţă recunoaşte marcajele de pe şosea (liniile albe) şi datorita senzorilor calculează automat poziţia automobilului pe şosea şi la cea mai mică deviere de la traseu acţionează pentru readucerea acestuia pe traseul optim.

Alături de camera video din partea din faţă şi din spate mai sunt montate ?ncă două ?n partea st?ngă şi dreapta spate pentru a oferi imagine completa a automobilului fără distorsiuni pe un display interior. Un alt sistem folosit la Concpet-ZT sunt senzorii de parcare pentru partea din faţă şi pate şi sistemul ce permite parcarea automobilului automat (preluarea comenzii volanului ?n timp ce şoferul doar controlează fr?na). Mitsubishi Concept-ZT este un preview pentru viitorul model Galant. ( sursa: www.informatiiauto.ro)

In sfarsit vine si Mitsubishi cu un adevarat Luxury Sedan

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 16, 2009 2:38 pm

Daca modelul real o sa fie atat de diferit de concept ca si Lancerul nu stiu ce o sa iasa. E totusi de apreciat ce au realizat. Totul arata foarte bine.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Iun 16, 2009 5:29 pm

parca aduce a bmw seria 7

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Mar Iun 16, 2009 6:53 pm

Mie imi seamana mai mult a A8 fata

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iun 16, 2009 6:56 pm

partea de climatizare..dispunerea navigatiei si a ecranului pentru partea din spate seamana putin cu Merc. doar ca la mitsu comenzile sunt digitale..
frumos concept oricum

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Iun 17, 2009 8:37 pm

nasoala chestia cu recunoasterea liniei albe , eu cam am obiceiul , prost de altfel , sa tai curbele, va dati seama ce s ar intampla atunci ?! eu trag de volan stanga si masina se opune !!!
in rest masinuta e destul de dragalasa , pacat ca e doar concept !!!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mie Sep 23, 2009 4:54 am

hmmmm ... limo ... bmw seria 7+merc+audi a8 dupa parerea mea ... a laut de la toate cate ceva !

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Sep 25, 2009 10:49 pm

seamna cu audi ......si din nou spatele nu este reusit ...

Avatar utilizator
Uliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 1:03 pm

Mesaj de Uliu » Sâm Ian 16, 2010 11:19 pm

Si mie imi place! Si sunt de acord ca e un mix de masini europene... Mi-e teama ca daca masina va iesi exact asa la exterior, europenii or sa piarda multi musterii!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iul 12, 2010 8:31 pm

sincer nu-mi place, parca e coreana nooo?

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte modele Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori