Mitsubishi Space star, 1.3,benzina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi 3000GT, GTO, Eclipse, Grandis, Space Wagon, Diamante, Magna, Sigma, Verada, L300, L400, Delica si concept-car-uri
Avatar utilizator
mitsu_sp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:45 am

Mesaj de mitsu_sp » Joi Ian 22, 2009 9:57 am

Salutare si bine v-am gasit

Acum am descoperit acest forum si m-am gandit sa impartasesc si eu parerile mele despre masinuta mea..
Nu am stiut unde sa postez asa ca m-am hotarat sa scriu aici..
Este vorba despre un Space Star din 2005, motor micut,1.3, potrivit pentru nevoile din acel moment, pe benzina, luat de la dealerul din Craiova(numai bine).
masina o sa implineasca acum in primavara 4 ani.
ce pot sa spun este ca sunt foarte multumit de ea si ca pana acum nu am avut nici un fel de proble(sunt convins ca nici de acum incolo)-am schimbat doar placutele de frana de 2 ori-am 90000 km siconsumabilele, normal.
consumul a fost cel care m-a uimit de la inceput: in cartea masinii era trecut 8,4 la urban si 5,2 la extraurban.
in primii doi ani computerul de bord mi-a afisat un consum de 6,4l si acum imi indica pe timp de iarna 7,3. nu mai precizez de exterior , unde consumul a fost de 4,6-4,8.
cam atat deocamdata

Avatar utilizator
HMiller
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 23, 2008 10:36 pm

Mesaj de HMiller » Sâm Ian 24, 2009 8:01 pm

Mie mi se pare un model dragut. Design-ul este inca de actualitate. Mai mult, am si eu un amic ce are un Space Star, din 2003, si este foarte multumit de el. In afara de consumabile si cateva maruntisuri - nici o problema.

Avatar utilizator
james bond
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 11:08 pm

Mesaj de james bond » Dum Mar 08, 2009 11:21 pm

Salutare! Si eu am un Mitsubishi Space Star din `99, luat din Germania, si sunt foarte multumit de el. Am avut o singura problema cu el, inlocuirea cablului de frana de parcare pe stanga. La 150.000 km intentionez sa-i fac o revizie amanuntita, chiar daca nu da semne ca ar avrea vreo problema. Consumul extraurban este (la stilul meu de condus) de 4,2-4,6%. Pacat ca nu se mai fabrica...

Avatar utilizator
adi83
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 7:36 pm

Mesaj de adi83 » Lun Sep 05, 2011 11:04 pm

L-am observat si eu cahiar astazi si imi place foarte mult. Se preteaza la drumuri scurte, masina de oras, se incalzeste repede motorul iarna? Consumul la motorul de 1,3 este chiar asa mic? Ca dupa lungi cautari(vedeti ca ma interesa si o carisma) s-ar putea sa castige starul...La spatiu interior cum sta? Este usor de condus(mai ales de o nevasta de 160 cm) ?
Sa nu uit, parca cel mai mult ma atinge partea de fiabilitate...

Avatar utilizator
james bond
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 11:08 pm

Mesaj de james bond » Lun Oct 03, 2011 12:08 am

Salutare! Sa luam problemele pe rand:
- se preteaza la drumuri scurte, dar va consuma putin mai mult (al meu consuma cam 6% daca fac drumuri de 5-8 km extraurban);
- e buna si ca masina de oras, lungimea de 4m nu este o problema atat de mare in cazul parcarilor;
- motorul de 1.3 benzina se incalzeste repede iarna; eu am caldura in masina dupa 3-5 km parcursi extraurban;
- consumul depinde foarte mult de stilul fiecaruia de condus; in manualul de utilizare e un tabel cu schimbarea treptelor de viteza pentru un mod "economic"; daca schimbi la aprox. 3000 rpm, consumul e mic (eu am facut un traseu de 1400 km prin tara asta-vara si am calculat un consum mixt de 5.2%, aici intrand Transfagarasanul si cateva orase mari); daca treci la stilul sportiv, schimband la peste 5000 rpm, e normal sa consume mai mult.
- spatiu interior suficient; la nevoie se rabateaza bancheta spate (am mers o data in ea soferul, 3 pasageri si o bicicleta nedemontata )
- usor de condus si pentru persoane mai scunde, si pentru persoane mai inalte, scaunul soferului si volanul fiind reglabile pe inaltime.
- suspensia spate independenta asigura stabilitate.

Atentie la urmatoarele aspecte pro/contra:
- Motorul de 1.3 e putin subdimensionat pentru o caroserie de 1165 kg; cu 3-4 pasageri adulti, eventual si cu bagaje mai grele, se simte diferenta de putere. E ok ca masina de familie, mai putin pentru condus sportiv. Avantajul il reprezinta taxele mici (impozit, asigurare) si consumul.
- Fiabilitatea e un punct forte, dar si asta depinde de cat de "frumos" ne purtam cu ea. Eu am luat-o la 128.000 km, acum are 191.000 km si nu a stat nici o zi in service (problemele minore pe care le-am avut le-am rezolvat singur). Motorul e un MPI simplu, aerisit, usor de umblat la el in caz de nevoie. Eu in afara de bujii (la 40.000 km) si de distributie (la fel de simpla: se schimba doar cureaua si rola intinzatoare), am schimbat la motor doar rulmentii de la alternator (cost: 20 lei) si consumabile (filtre, ulei, etc).
- Nu am schimbat pana acum niciodata placute de frana, discuri sau saboti.
- CONSUMABILELE sunt ieftine (preturi orientative sunt pe unixauto.ro), masina fiind produsa in Olanda; daca e vorba insa de elemente de caroserie sau piese mai putin uzuale care nu se gasesc decat la reprezentanta, bagam mai adanc mana in buzunar (exemplu: ornament proiector bara fata: 100 lei; cablu frana parcare stanga: 180 lei ). partea rea e ca fiind o masina rara, sansele sa gasim la dezmembrari ceva pentru ea sunt aproape nule.
- Am avut surpriza sa gasesc piese aftermarket pentru ea si sa descopar ca unele nu s-au potrivit (ex. rulmenti spate - diametru mai mic; pivoti bascula fata - alta forma).
- Sunt cam sensibile butoanele de actionare a geamurilor electrice; daca se rup, se repara mai greu.

Lasand la o parte minusurile, eu sunt foarte multumit de ea. O folosesc aproape zilnic si nu am avut din 2008 pana acum nici o zi in care sa nu pot pleca cu ea. Depinde de fiecare ce asteptari are de la o masina si de nevoile pentru care si-o achizitioneaza.

Avatar utilizator
adi83
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 7:36 pm

Mesaj de adi83 » Vin Dec 30, 2011 10:28 pm

James mersi mult pentru postare, scuze ca am intarziat cu semnele de viata, dar am fost prins cu treburi garla. Din ce am vazut din romanul scris de tine s-ar prezenta bine masina. O doresc mai ales pentru parinti si de multe ori este folosita doar de taica-miu, de asta ma interesa consum pe drumuri scurte 5-25 km preponderent, plus o incalzire rapida in interior. Ce ma mai intereseaza e garda la sol, e inaltuta, ai avut probleme sa prinzi in borduri? Masina va fi intretinuta bine, nu suntem kileri si ma incanta partea de fiabilitate. Modelele dupa 2004 sunt reusite, e schimbat ceva in bine? Acum stau in cumpana si se mai gandesc la un clio diesel de 1,5, fata de un diesel mic ar fi diferenta mare la consum? Daca mai imi amintesc ceva mai scriu.
Mare multumire pentru raspuns, sa ai parte de ea mult si bine fara probleme si un An Nou Fericit!

Avatar utilizator
james bond
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 11:08 pm

Mesaj de james bond » Joi Iul 12, 2012 7:30 pm

Cer si eu scuze ca nu am mai intrat pe forum mult timp. Ce ai ales pana la urma?

Avatar utilizator
cristi_1993
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 16, 2011 2:43 pm

Mesaj de cristi_1993 » Mar Iul 17, 2012 1:46 pm

Nu ne pui si o poza cu masinuta ta ? As fi bucuros sa o admir!

Avatar utilizator
agapimarius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 07, 2012 9:28 pm

Mesaj de agapimarius » Lun Aug 13, 2012 9:06 am

Salutare,am achizitionat acum 5 luni un Mitsubishi Space Star 1,3i an fabricatie 2002 din Germania si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de aceasta masina. Masina avea la bord 134000 de km, in 5 luni am parcurs 16000 de km,mare,munte,cu bagaje si toate locurile ocupate. Am ramas impresionat de cuplul motorasului!Am schimbat doar un brat dreapta fata,un capat de bara stanga si bielete de directie punte spate,in rest benzina si bataie:))
M-ar interesa sa-mi spuneti la partea de distributie ce ar trebui sa schimb?
Fişiere ataşate
IMG_0672.JPG
IMG_0672.JPG (3.51 MiB) Vizualizat de 7740 ori
IMG044.jpg
IMG044.jpg (589.15 KiB) Vizualizat de 7739 ori
IMG005.jpg
IMG005.jpg (518.62 KiB) Vizualizat de 7744 ori

Avatar utilizator
james bond
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 11:08 pm

Mesaj de james bond » Vin Aug 17, 2012 10:56 am

Felicitari pentru achiziţie! La distribuţie se schimba cureaua şi rola. Nu costa mult.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte modele Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori