Capacitate Rezervor Outlander 1 Turbo

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Iul 16, 2014 5:34 pm

Multumesc Cristi penru raspuns.
Din ce inteleg spui ca rezervorul are aproximativ 60 de litri dar computerul de bord este setat ca sa imi ramana ceva benzina in rezervor (teoretic sunt aproximativ 9 litri) ca sa nu se arda pompa de benzina. Pare logic.

Dar la Colt nu ar fi trebuit sa fie aceeasi problema? Acolo consumul + cat mai aveam teoretic in rezervor imi da destul de aproape de capacitatea din carte.
De exemplu la o autonomie de 50 de km si un consum pe bord de 7 litri/100 km teoretic mai aveam in rezervor aproximativ 3.5 litri.
In cazul asta bagam cam 42-43 de litri. Deci 42 + 3.5 = 45.5 de litri foarte aproape de cei 47 (sau 48) declarati.
Diferenta poate fi explicata si de faptul ca rareori consumul de la pompa era identic cu cel de pe calculatorul de bord.

Si la Outlander consumul mediu aratat de calculator este cu mici exceptii cu 0.5-1.5 litri mai mare decat cel real.
Sa dau un exemplu. Am venit de la Alba Iulia pana la Bucuresti (cu popas in Caciulata si mers ceva si pe acolo). In Alba Iulia am facut plinul si am resetat contorul A. In Bucuresti am facut din nou plinul.

Km parcursi: 372.5 km
Consum mediu aratat: 10.2 l
Autonomie: 124 km
Plin: 34 l
Consum real: 9.10 l/100 km

Deci o diferenta de 1.1 l / 100 km la consum teoretic fata de cel real. Asta inseamna aproximativ 4 litri la 372.5 km.
Deci ar putea sa apara o diferenta la capacitatea rezervorului datorita diferentei de consum.
O sa incerc sa merg pana la autonomie minima si sa calculez capacitatea rezervorului in functie de consumul de pe bord nu de cel real sau de cat alimentez.

Capacitate = (km parcursi + autonomie ) x consum mediu calculator
Daca autonomia este aproape de zero atunci capacitatea de care tine cont calculatorul ar trebui sa fie calculata destul de exact.

Desi din ce tin minte calculatorul de bord parca intotdeauna calcula ca si cum rezervorul ar fi de 50-53 de litri nu de 60.

Avatar utilizator
IuliME
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:01 pm

Mesaj de IuliME » Vin Aug 29, 2014 9:23 am

Salut.
Sunt nou pe forum si nu am mai gasit nici un topic referitor la ce urmeaza sa intreb asa ca o sa postez aici daca nu e cu suparare.
Vreau sa imi iau si eu un Outlander 2.0i 136cp de prin 2003-2004 chiar si 2005, depinde la ce pret gasesc si sa ii pun instalatie GPL si nu stiu foarte multe despre el. Imi puteti da mai multe detalii despre aceasta masina: fiabilitate, tinuta de drum, o viteza lejera de croaziera, distributia e pe lant sau curea? ; tabla pe ea prinde repede rugina? ; masina are euro 4 in acte chiar daca e din 2003? ; eventuale probleme pe care sa le verific la cumparare...etc.
Multumesc.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Sâm Sep 27, 2014 1:22 am

@IuliME - cred ca ar trebui sa deschizi un topic separat pentru intrebarea ta. Ai avea mult mai multe sanse sa iti raspunda cineva, decat intr-un topic despre altceva.

Ca sa revin la subiect...

Multumesc @Extremero. Inteleg ca este un lucru normal ca nu pot baga aproape 60 de litri la autonomie zero. M-am mai linistit.
Ideea cu canistra mi-a trecut si mie prin minte dar nu as vrea sa ard pompa de benzina. Imi ajunge cat m-a costat ambreiajul ...

Ca idee, am mers acum 2 saptamani pana autonomia a fost 0 km.

Km parcursi: 423
Consum indicat de calculator: 13,0 l/100 km.
Benzina bagata: 50,38 l
Consum real = 11,91 l /100 km.

Calculat la consumul indicat de calculator consumul ar fi trebuit sa fie aproape 55 litri.
Deci calculatorul imi arata consumul ca si cum rezervorul are aproximativ 55 de litri.

Restul de 5 litri, cum zice @Cristi4x4, probabil este "ascuns" de calculator intentionat, ca sa nu se arda pompa de benzina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori