Capacitate Rezervor Outlander 1 Turbo

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mar Mai 14, 2013 7:06 pm

Salut,

Am un Outlander 1, motor 2.0 turbo benzina.
Desi pe net am gasit ca rezervorul este de 60 de litri (masina este SH si nu am manualul de la ea) eu nu am reusit sa bag niciodata mai mult de 46-47 de litri.
De exemplu daca autonomia este 100 de km la un consum mediu de 12 litri/100 km atunci teoretic in rezervor mai sunt 12 litri.
In mod normal ar trebui sa intre aprox 48 de litri dar la mine intra max 38 de litri.

Conform estimarilor mele rezervorul are aproximativ 50 de litri, poate max 2-3 litri in plus. Nu stiu daca rezervorul are aceeasi capacitate la modelul turbo ca la cel aspirat.

Care este capacitarea rezervorului la acest model?

Multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 14, 2013 7:44 pm

In talon ce scrie?

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Mai 15, 2013 12:20 am

In talon nu exista rubrica pentru capacitatea rezervorului.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 15, 2013 12:59 am

In talonul model vechi era.

Avatar utilizator
Volcov
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 13, 2009 1:18 pm

Mesaj de Volcov » Mie Mai 15, 2013 4:28 pm

60 litri ce asigura o autonomie de maxim 3 ore

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mar Mai 21, 2013 6:18 pm

Se poate ca rezervorul sa fie de 60 de litri dar eu nu am reusit sa bag niciodata mai mult de 47 de litri. Si asta in conditiile unei autonomii de 30-40 de km.
Poate este vreo smecherie sa bag mai mult (sa bag pe o asa zisa rezerva) dar eu nu o stiu.
Nu ar fi o tragedie ca nu pot baga mai multa benzina pentru ca deja m-am obisnuit, dar nu ar fi stricat 10 litri in plus (30 de minute de mers ptr Volcov , ceva mai mult pentru mine).

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Sâm Mai 03, 2014 8:22 am

Pana la urma am verificat in cartea de indentitate a masinii si capacitatea este de 60 de litri.
Acum nu pot decat sa cred ca indicatorul de benzina nu imi arata corect cat a mai ramas in rezervor.

Cine are acelasi model (dar si cei care au modelul de 2 litri pe benzina, non-turbo, daca au capacitatea de 60 de litri) imi poate spune cata benzina baga cand acul indicatorului de benzina este la ultima liniuta?
Eu bag 40-41 de litri.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Iul 16, 2014 12:42 am

Cu putin timp in urma am mers pana autonomia a ajuns la 0 km, la cateva sute de metri de benzinarie. Mai mult nu am avut curajul sa merg.
Am bagat 50.98 de litri de benzina in conditiile in care ar fi trebuit sa bag aproximativ 60.
La Colt rezervorul avea 47 sau 48 de litri si bagam 43-45 de litri dupa ce intram pe rosu.
Deci ceva nu este in regula.

Nu vad decat 2 posibilitati:
1. Rezervorul nu are 60 de litri. Pare improbabil sa fie declarant gresit in cartea masinii. Si apoi am gasit pe net ca si Outlanderul 2.0 aspirat are tot 60 de litri.
2. Senzorul care masoara cata benzina este in rezervor nu indica correct nivelul.

Solutii ar fi:
1. Sa merg pana raman fara benzina si apoi sa fac plinul.
2. Sa golesc complet rezervorul si apoi sa bag inapoi benzina si sa fac plinul.

Daca nimeni care are Outlander turbo nu poate sa imi dea un raspuns ca sa merg linistit cand sunt cu autonomia aproape de zero, poate ma ajuta cineva cu un Outlander aspirat.

Multumesc.


Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Iul 16, 2014 1:25 pm

Doua rezervoare nu sunt egale ca volum la nici un producator de pe lumea asta,diferentele dintre ele pot ajunge si la 3 litri luind in speta rezervorul tau de 60 de litri.Computerul de bord care i-ti spune cita autonomie mai ai e setat in asa fel incit sa te minta.Este o masura de precautie luata de producator pentru a nu arde pompa de benzina.Pompele de benzina se racesc in benzina.Daca ai ramas cu rezervorul sec pompa se arde....buba mare,cheltuieli pe masura.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Iul 16, 2014 5:02 pm

QUOTE (PROMitsu @ Jul 16 2014, 12:42 AM) Cu putin timp in urma am mers pana autonomia a ajuns la 0 km, la cateva sute de metri de benzinarie. Mai mult nu am avut curajul sa merg.
Am bagat 50.98 de litri de benzina in conditiile in care ar fi trebuit sa bag aproximativ 60.
(...)

Cand iti arata computerul de bord ca mai ai autonomie 0km nu inseamna ca ai rezervorul uscat.... Ci ca ar fi bine sa te sperii si sa alimentezi....
Mai ai 5/7/10L in functie de masina si capacitatea rezervorului.

Outlanderul 2 are tot de 60 L rezervorul.
Iti indica autonomia pana cand mai ai 50km dupa care nu-ti mai arata. Apar niste liniute in loc de cifre si iti spune/scrie din cand in cand "Refuel". In realitate mai mergi 100km fara probleme... (pote ceva mai usor, nu cu 150-200)

Cand devine mai groasa treaba, se schimba culoare afisajului si scrie in permanenta REFUEL si nu mai poti schimba afisajul. Dupa punctul asta daca mai mergi vreo 25-30km si alimentezi, tot nu bagi mai mult de 55-57litri. (alimentand pana sus, la buson)

Daca vrei sa experimentezi, ia-ti benzina intr-o canistra si mergi cu masina pana se opreste. De preferat inainte sa faci revizia si sa schimbi filtrul de combustibil.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori