Capacitate Rezervor Outlander 2

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Apr 29, 2013 1:59 pm

Salut!
Am si eu o nelamurire. De cand am luat masina (de noua), niciodata nu am reusit sa bag mai mult de 51-52l de combustibil cand eram pe rosu de ceva vreme si nu mai arata deloc autonomie. Metoda: pana se opreste pistolul. Oricum am observat ca daca bag pana la buza nu intra mai mult de 2 litri in plus.
La toate celelalte masini pe care le-am avut, nu sunt diferentele asa mari fata de ce spune producatorul (maxim 2-3 litri mai putin).
La outlander, practic, cand mi se aprinde becul si fac plinul, intra maxim 48l. Dubios... in conditiile in care in carte spune 60l.
Are cineva idee de ce? (sa ma bazez pe o autonomie mai mare dupa ce se aprinde becul?)

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Lun Apr 29, 2013 2:27 pm

Salut!nu este nimic gresit!Outlanderul are rezervorul din 2 parti si nu unul principal,iar in momentul cand ti se aprinde martorul de motorina practic mai ai o rezerva de 10 l(considerata pt inca 100km).In momentul cand se aprinde martorul si iti arata ca mai ai putina motorina mai mergi 50km,dupa aceea iti arata ca nu mai este si palpaie foarte repede semnul de pompa care te avertizeaza sa mergi la cea mai apropiata benzinarie!Ca si sfat nu astepta sa alimentezi doar cand esti pe rosu ca se incinge si se infunda mai usor pompa de alimentare din rezervor!Cel putin asa este la modelul de dupa 2007 2d-id!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Apr 29, 2013 3:14 pm

Multumesc pentru raspuns. M-am lamurit, dar parca tot nu imi vine sa testez ). Oricum, chiar si mers linistit autonomia e mica. Aia era de fapt sursa intrebarii mele. Consumul nu e rau, dar daca te dai la ea pe autostrada si scoti un 7,5 (minim), ajungi la autonimie de cam 700km... In fine.

Cred ca am ajuns pe rosu de 3 in 4 ani. In general ii fac plinul cand scade sub o treime (obicei desprins de pe cand aveam 307 cand se putea decalibra acul rezervorului). Oricum, foarte buna precizarea cu mersul pe rosu si pentru cei care poate nu stiau.
Numai bine!

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Mai 01, 2013 1:47 am

Eu am bagat max 56.67L.
Computerul de pe modelul meu (2008) indica autonomia pana la 50km, dupa care nu mai calculeaza. Dupa inca cca 20-30km de mers, LCD-ul se transforma din rosu in galben si nu mai arata nimic in afara de un mare warning de low fuel. Dupa acest moment am mai mers max 40km (in afara localitatii!), de frica sa nu raman.
In astfel de conditii (adica dupa ce se transforma LCD-ul din rosu in galben si mai merg ceva) mie imi intra 54-56L pana in gura busonului.

Deci teoretic ar mai trebui sa mearga inca vreo 30-40km, pe langa cei 50+40 testati, dar parca n-as incerca fara o canistra in portbagaj.

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Joi Mai 02, 2013 3:40 pm

Salut! Plinul la orice rezervor nu este considerat pana in gura busonului! Ca si constructie orice rezervor are din fabricatie o marja de 5-10% in functie de combustibil(benzina face mai multi vapori) .Cand facem plinul si lasam pistolul de alimentare pe blocat si sare singur cand ajunge la plin, acolo este capacitatea rezervorului(60l-cand sare pistolul=rezerva de autonomie)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori