Lumini Interior Si Exterior Outlander 2

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Sâm Mar 23, 2013 12:45 am

Salutari calduroase! M-am gandit eu sa inventez un topic nou ce are la baza o problema personala la Mitsu al meu, si anume legata de luminitele din interiorul masinii!
Eu am noaptea aprins pe comenzile geamurilor, blocarii usilor si reglajului oglinzilor doar butonul de comanda al geamului soferului,acela cu o liniuta. Mi se pare cam saracie fata de skoda unde se aprindeau toate butoanele...nu cumva ar trebui sa se aprinda si la mine toate?
Va rog sa-mi spuneti cum aveti voi la masini echivalente,daca e vreo dotare suplimentara sau asa e la toti.
A doua problema o reprezinta rotita de comanda a climei, din mijloc, cea cu care comuti din ventilatie in climatic si auto, si anume daca se aprinde nivelul de putere al ventilatorului, adica sageata curba de deasupra butonului cand este in functiune. Repet, la mine e intuneric total, se aprind doar ledurile "AUTO" si degivrare luneta+oglinzi!
As vrea si eu sa nu mai bajbai dupa ele noaptea...Stiam ca masina e spartana dpdv al dotarilor, dar nici chiar asa!
Va multumesc anticipat, sper sa ma bage cineva in seama cu un raspuns cat de succint!

Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Sâm Mar 23, 2013 12:58 am

P.S.: Dar la celelalte usi se aprind ledurile de la butoanele de comanda ale geamurilor? Sau in portbagaj, la butoanele de comanda pt plierea electrica automata a banchetei fractionate, aflate in peretii laterali?
Acum sa nu credeti ca am pretentia sa se aprinda si maneta de la clapeta rezervorului de combustibil!...Cu toate ca ar fi fitza un led portocaliu pe acolo...

Avatar utilizator
horrry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 11, 2010 10:04 pm

Mesaj de horrry » Sâm Mar 23, 2013 7:51 am

Salut. Eu am mai putine dotari ca tine si la fel am led doar pt geamul soferului.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Sâm Mar 23, 2013 1:32 pm

Daca te pasioneaza iluminarea butoanelor si alte chestii de mesterit prin masina, baga un ochi pe site-ul unui fan de Lancer din Rusia si vezi ce se poate face daca ai timp, rabdare si te pricepi cat de cat la mesterit. (merita parcurse toate cele 6 pagini de jurnal ale omului pt ca are multe modificari misto acolo)

Eu am schimbat doar becurile de interior cu niste placi cu LED-uri cu lumina calda iar rezultatul e foarte ok.
O sa fac niste poze zilele astea si le postez aici. Se pot face multe, dar cel putin in cazul meu timpul e o problema.

Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Sâm Mar 23, 2013 4:48 pm

Multumesc Horrry, eu nu am varianta cea mai dotata, dar am inteles esentialul. Nu ma pasioneaza chiar deloc bricolarea masinii, dimpotriva consider ca se irosesc banii cu nimicuri, drept dovada am jentile de tabla cu capace! Am vrut sa stiu daca exista mai multe indicatoare luminoase decat am eu, atat, pt ca inainte am avut Skoda Octavia 2 si aveam aceleasi butoane, dar iluminate individual. Nu fac parte dintre cei cu neoane sub praguri sau reflectoare pe capota!!! Si nici nu port gluga pe cap,ochelari Eminem si folie oglinda la geamuri...
Multumesc oricum!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 24, 2013 1:04 pm

aceeasi problema e si la lancer 2008 si la asx.
si pe mine ma bate gandul sa rezolv cumva problema.
cel mai mult ma deranjeaza neiluminarea butoanele pentru geamuri si rotita de reglaj a farurilor.

Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Dum Mar 24, 2013 8:48 pm

Salutari! Am inteles si ma resemnez. Daca nici cele mai noi variante de masini nu au mai multe luminite decat a mea, inseamna pur si simplu ca japonezul nu si-a batut capul cu asa ceva, deci nici eu nu o voi face, o sa exersez pana ma obisnuiesc cu ochii inchisi sa gasesc butoanele! Eu am crezut ca le am arse, cu toate ca nu-mi arata computerul de bord asa ceva si nici VAG-ul. Deja mi-am scos din cap ideea. Va multumesc pt raspunsuri.

Avatar utilizator
kseba70
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 11:48 am

Mesaj de kseba70 » Lun Mar 25, 2013 1:00 pm

asa sunt toate
a mea este echiparerea cea mai de top si tot la fel este, noapte te chiorasti prin masina dupa un buton, chiar si la scrumiera are un led rosu deasupra, deabia se vede, bricheta am schimbato cu una de dacie cred, ca are lumina in ea.
acum o intrebare, stie careva unde gasesc si eu senzorii dupa puntea fata si spate pt. reglaj faruri.
ca i-am belit pe amandoi, impreuna cu teava din fata radiatorului ,care este de la servodirectie.
teava am rezolvato cu o sudura, dar senzorii trebuiesc schimbati si nu ii gasesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori