discuri de frana si placute NOI , baga ochiu`

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Vin Mar 21, 2008 7:17 pm

Azi am primit discurile de frana si placutele comandate acum 3 saptamani, discuri si placute "performance" sper ca astea n-o sa-mi mai dea vibratii in volan ca cele originale ,sau de la piese auto . mie imi plac si ma bucur cand le vad, ca de obicei nimeni nu v-a raspunde nimic , mai am un post cu 175 vizualizari si 0 raspunsuri ...ce "oameni" !


cost total discuri si placute, taxe postale si vamale = 600 euro
Fişiere ataşate
DSC04130.JPG
DSC04130.JPG (35.42 KiB) Vizualizat de 8253 ori
DSC04132.JPG
DSC04132.JPG (34.32 KiB) Vizualizat de 8247 ori
DSC04133.JPG
DSC04133.JPG (36.3 KiB) Vizualizat de 8242 ori
DSC04134.JPG
DSC04134.JPG (34.5 KiB) Vizualizat de 8264 ori
DSC04136.JPG
DSC04136.JPG (38.12 KiB) Vizualizat de 8289 ori

Avatar utilizator
Dan Petcu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 12:32 pm

Mesaj de Dan Petcu » Sâm Mar 22, 2008 8:33 am

De unde le-ai comandat?

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Mar 22, 2008 11:00 am

QUOTE (Dan Petcu)De unde le-ai comandat?


USA

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Sâm Mar 22, 2008 11:49 am

Frumoase si probabil si bune. Pentru solicitari mari in schimb nu se recomanda discurile perforate, sunt mai mult pt look. Dar nu te dai tu pe circuit cu Outlanderul, cred...
Ce marca sunt?

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Mar 22, 2008 1:36 pm

QUOTE (Jeff)Frumoase si probabil si bune. Pentru solicitari mari in schimb nu se recomanda discurile perforate, sunt mai mult pt look. Dar nu te dai tu pe circuit cu Outlanderul, cred...
Ce marca sunt?


Ha Ha Ha , scuza-ma insa nu ma pot abtine sa nu rad la intrebarea 100% pur romaneasca "Ce marca sunt"
Considera ca sunt OEM cu un look mai bun

PS. probabil de aia motocicletele le au gaurite si franeaza foarte bine...sigur sunt doar pt look nu pt performanta.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Dum Mar 23, 2008 12:36 am

Te-am intrebat ce marca sunt pentru ca intamplator cunosc cateva marci pe care le recomand si altele nu - tot de la dealeri de prin state. Toate piesele aftermarket de pe masina mea provin din USA. Daca te deranjeaza ca am vrut sa te luminez in ale motorsportului, scuza-mi interventia. Sunt convins ca discurile sunt mai bune decat cele originale asa cum sunt convins ca nu vei prea vedea asa ceva pe masini de circuit, raliu etc. Motocicletele cu ale lor, masinile cu ale lor. Si sa nu te mai mire daca lumea nu va mai raspunde la posturile tale.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Dum Mar 23, 2008 1:07 am

QUOTE (Jeff)Te-am intrebat ce marca sunt pentru ca intamplator cunosc cateva marci pe care le recomand si altele nu - tot de la dealeri de prin state. Toate piesele aftermarket de pe masina mea provin din USA. Daca te deranjeaza ca am vrut sa te luminez in ale motorsportului, scuza-mi interventia. Sunt convins ca discurile sunt mai bune decat cele originale asa cum sunt convins ca nu vei prea vedea asa ceva pe masini de circuit, raliu etc. Motocicletele cu ale lor, masinile cu ale lor. Si sa nu te mai mire daca lumea nu va mai raspunde la posturile tale.


Multumesc pentru raspuns, insa sunt alergic la "ce marca este" intrebare pur romaneasca, ma scoate din sarite si-mi face tensiunea sa creasca intantaneu.Pe circuit sigur n-o sa ajung cu outlanderul, tot ce ma intereseaza este sa nu se mai incinga in halul ala, si binenteles ca orice posesor de masina, imi place sa arate estetic cat mai bine. Cat despre raspunsurile la posturile mele ..... din 175 vizualizari si nici-un raspuns .... cred ca n-are nici-o legatura. Probabil forumul nu este prea populat sau oamenii sunt pur si simplu lenesi sa scrie , sa-si dea cu parerea, e dreptul fiecaruia sa scrie sau nu, insa ar fii dragut sa se raspunda ,...din 100 de pareri , una sigur e cea buna. ca sa nu tot scriu off-topic .... habar n-am ce marca sunt , si atata timp cat franeaza bine si nu-mi vibreaza volanu in mana ... poa sa le cheme si "dacia" pt mine sunt OK. am garantie 6 luni la ele, le pot returna oricand.

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mar Mar 25, 2008 10:10 pm

Ai dreptate! Dar numai ca "uite frate ce bine arata" e la fel de romanesc. Dar totusi parca intrebarea sta pe buzele tuturor, nu numai romani. Sau tu consideri ca marcile gen Bang&Olufsen sunt "aceleashi" cu "Sony frate; uite ce ecran pizdar are" sau "Blaupunkt, e nemtesc= e bun". Nu asa a ajuns VW marca apreciata in RO, desi e un kkt cu fitze?!
In alta ordine de idei, omul are dreptate! Pentru solicitari intense= fibra carbon. Are alti indici de caldura relativa, nu se dilata, etc... Sper ca ai auzit sa placile de frana se pot si fisura/sparge, nu numai incalzi si "nu mai am frana". Aici isi avea rostul intrebarea "ce marca e?".
NO HARD FEELINGS. Pe bune sa le stapanesti sanatos, si sa fie cel putin la fel de bune precum le lauzi. Parerea mea e ca depinde de cum conduci. De exemplu eu nu as da atat avand in vedere ca merg linistit... Bafta!
PS IMPORTANT: CEA MAI BUNA INVESTITzIE sunt cauciucurile! Dupa aceea eleron (nu la asta) si abia dupa aia discuri+ placutze

Avatar utilizator
sitaruvali
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 05, 2008 8:40 am

Mesaj de sitaruvali » Joi Mar 27, 2008 8:35 pm

ARATA BINE DAR UTILITATEA?? CAT DE FIABILE SUNT FATA DE CELE ORIGINALE?

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Vin Mai 02, 2008 1:51 pm

QUOTE (andreiderme)Ai dreptate! Dar numai ca "uite frate ce bine arata" e la fel de romanesc. Dar totusi parca intrebarea sta pe buzele tuturor, nu numai romani. Sau tu consideri ca marcile gen Bang&Olufsen sunt "aceleashi" cu "Sony frate; uite ce ecran pizdar are" sau "Blaupunkt, e nemtesc= e bun". Nu asa a ajuns VW marca apreciata in RO, desi e un kkt cu fitze?!
In alta ordine de idei, omul are dreptate! Pentru solicitari intense= fibra carbon. Are alti indici de caldura relativa, nu se dilata, etc... Sper ca ai auzit sa placile de frana se pot si fisura/sparge, nu numai incalzi si "nu mai am frana". Aici isi avea rostul intrebarea "ce marca e?".
NO HARD FEELINGS. Pe bune sa le stapanesti sanatos, si sa fie cel putin la fel de bune precum le lauzi. Parerea mea e ca depinde de cum conduci. De exemplu eu nu as da atat avand in vedere ca merg linistit... Bafta!
PS IMPORTANT: CEA MAI BUNA INVESTITzIE sunt cauciucurile! Dupa aceea eleron (nu la asta) si abia dupa aia discuri+ placutze


"uite frate ce bine arata" .... sa stii ca arata foarte bine, sau ma rog, mie imi place. fata de cele OEM , astea sunt MULT superioare, in sensul ca franez de la 190 km/h pana la 0 km/h fara sa simt ca se "incing" placutele, fara a fii nevoie de a lasa pedala 0.5 secunde ca sa se raceasca sa pot iar frana ( am testat) . cu cele OEM o singura daca franezi de la 190 la 0 km/h , a doua oara este deja imposibil de la vibratiile care le ai in volan , discurile fiind ovalizate. nu stiu cum conduceti voi, insa eu merg destul de repede si cred ca duc performantele masinii la limite ( sau ma rog, cum scrie cartea), rar cand are doar 3 000 rot/min , cam tot timpul sta la 4-5 mii rot/min daca nu mai mult. am nevoie si de frane pe care ma pot baza, si daca arata si bine , atunci eu sunt foarte multumit. despre cauciucuri, sunt surprins ca amintesti, la concluzia ca unul dintre cele mai importante lucruri la o masina sunt cauciucurile am ajuns cu mult timp in urma, daca spun ca am cumparat 4 anvelope cu 44 milioane ( si luate de la importator, prima mana, fara super adaos) este suficient? eu nu umblu cu cauciucuri cu un DOT mai vechi de 4 ani si nici cu cauciucuri cu profil mai mic de 3 mm. despre VW da-mi voie sa te admir si sa te stimez pentru marea vorba spusa "cacat cu fitze" , sunt perfect deacord ( din experienta). discurile si placutele au garantie , etc etc, sper sa nu fie nevoie sa le schimb pe garantie, deja am 15 mii km aproape facuti si se comporta SUPER si nici-o clipa nu-mi pare rau si nu regret ca le-am cumparat, de fapt, de cate ori franez sunt foarte multumit de alegerea mea, ca sa inchei aici, am sa spun ca sunt "de firma" dar nu sunt de vre-o firma cunoscuta in romania. in incheiere am sa va spun o poveste , fac un fel de analogie de fapt referitoare la "ce firma este" si taranu roman.
cu multi ani in urma am primit din sua parfumuri "michael kors" , avand mai multe am incercat sa le vand, binenteles ca nu am reusit, taranu roman necumparand daca nu erau "de firma" ( firma de care sa fii auzit el in cercurile lui de prieteni admiratori ai marcii vw). m-am consolat cu ideea ca am parfumuri pe urmatorii ani, si am inceput sa ma fac cu ele. cine se intalnea cu mine una din primele intrebari era " wow ce fain miroase, etc etc , esenta ramanea cateva zile , "ce parfum e" ? era intrebarea pe buzele la toti, toti vroiau sa-l cumpere , chiar daca cu cateva zile in urma nimeni nu vroia pt ca nu era de firma. cam asa vad eu treaba cu intrebarea " ce firma sunt" de atuncia sunt alergic la intrebarea asta , si mi-i se face greata instantaneu. succes !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori