Problema Ventilator Clima Outlander 2007

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
raoulexus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 29, 2013 10:38 am

Mesaj de raoulexus » Sâm Feb 22, 2014 10:06 pm

Confirm!

Acelasi zgomot la functionarea ventilatorului (se pare viciu de fabricatie) l-am rezolvat cu trei picaturi de ulei pt. masina de cusut.

Se demonteaza torpedoul + capacul de sub el, cele trei suruburi ale motorasului si se deconecteaza mufa de alimentare.

Dupa ce ati scos angrenajul ventilatiei se desurubeaza elicea cu cheie de 8 si se extrage de pe ax. Eu am gresat doar bucsa superioara si zgomotul a disparut.

Succes!

Confirm!

Acelasi zgomot la functionarea ventilatorului (se pare viciu de fabricatie) l-am rezolvat cu trei picaturi de ulei pt. masina de cusut.

Se demonteaza torpedoul + capacul de sub el, cele trei suruburi ale motorasului si se deconecteaza mufa de alimentare.

Dupa ce ati scos angrenajul ventilatiei se desurubeaza elicea cu cheie de 8 si se extrage de pe ax. Eu am gresat doar bucsa superioara si zgomotul a disparut.

Succes!

Avatar utilizator
chrisvoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:16 am

Mesaj de chrisvoro » Lun Ian 12, 2015 5:42 pm

Buna seara.

Problema cu huruitul de la ventilator o am si eu pentru un Outlander din 2008. La frigul din decembrie 2014 a facut infiorator, il mai domoleam cand maream ventilatia la maxim. La fel cand trec peste orice denivelare, masina e rigida si imediat incepe zgomotul.
Rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cu cineva care a reparat in Bucuresti asa ceva, nu m-as baga singur ca nu ma pricep. Eventual rog si un cost estimat, daca se poate.

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
dragospopa1993
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2012 9:52 pm

Mesaj de dragospopa1993 » Joi Ian 22, 2015 3:15 pm

QUOTE (chrisvoro @ Jan 12 2015, 06:42 PM) Buna seara.

Problema cu huruitul de la ventilator o am si eu pentru un Outlander din 2008. La frigul din decembrie 2014 a facut infiorator, il mai domoleam cand maream ventilatia la maxim. La fel cand trec peste orice denivelare, masina e rigida si imediat incepe zgomotul.
Rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cu cineva care a reparat in Bucuresti asa ceva, nu m-as baga singur ca nu ma pricep. Eventual rog si un cost estimat, daca se poate.

Multumesc frumos!



Exact aceiasi problema o am si eu la un Lancer 2008 huruie ca naiba doar atunci cand se incalzeste se mai potoleste putin dar cand iau o groapa reapare , cred ca este la fel ca la outlander sistemul ... Am fost la un service , a scos ventilatorul l-a curatat , uns , etc dar nimic...

Avatar utilizator
raoulexus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 29, 2013 10:38 am

Mesaj de raoulexus » Sâm Ian 24, 2015 10:13 am

Daca gresarea si intretinerea nu mai au efect, e timpul pentru bucse de alama (facute la strung) sau pentru un blower nou.

Ebay zice 50 $
Reprezentanta 150 E

Avatar utilizator
ghepy14
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 09, 2017 8:34 pm
Localitate: mures

Re: Problema Ventilator Clima Outlander 2007

Mesaj de ghepy14 » Joi Noi 29, 2018 10:38 pm

Buna mie nu _mi merge turometrul la ventilatie stie careva care este problema?
In rest merg toate functiile.E ste un outlander din 2007.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori