Cauciucuri Speciale Pentru Outlander 2005?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Vin Mai 04, 2012 12:05 am

Doresc sa imi cumpar un set de cauciucuri de vara pentru Outlander-ul meu fabricat in 2005.
Anvelopele potrivite sunt 215/55 R17 si 215/60 R16.
Problema este ca anvelopele cu aceste dimensiuni sunt incadrate de cei mai multi producatori (Michelin, Continental, Goodyear etc) la categoria anvelope pentru autoturisme. La anvelopele pentru SUV-uri nu gasesc aceasta dimensiune.

Care sunt diferentele intre aceste tipuri de anvelope?
Ce probleme ar putea apare daca imi pun niste anvelope care nu sunt facute special pentru SUV-uri, dar care se potrivesc ca dimensiune, incarcare si viteza maxima?

Multumesc.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Vin Mai 04, 2012 12:47 am

nu cred ca este necesara nici o anvelopa speciala pt suv .......
mai important este sa ai grija ca rotile sa aibe acelasi diametru sa nu forteze diferentialul sau cutia de transfer . te sfatuiesc ca periodic sa le schimbi inte ele din cand in cand , sa pastrezi uniforma uzura lor .
noroc

Avatar utilizator
IAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:16 pm
Contact:

Mesaj de IAN » Sâm Mai 05, 2012 3:07 pm

Salut "ProMitsu" !
Nu ai nevoie de anvelope specoale de SUV.
Eu am acemeasi dimensiuni ca ale tale si merg cu jante de 16 iarna si cu cele de 17 vara
Evident ca trebuie ca toate cele 4 anvelopele sa fie identice (aceeasi dimensiune,producator si profil)
Si daca te uiti in talon Mitsu Outlander modelul nostru e incadrat la categoria "Autoturisme"
PS: Numai la spalatorii auto e incadrat la SUV,Jeep

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mar Mai 15, 2012 12:25 am

Multumesc pentru sfaturi. Mi-am luat 4 anvelope de vara incadrate la categoria autoturisme. Sper ca totul sa fie in ordine.
IAN: poate ca Outlanderul nu are anvelope pentru SUV-uri dar cred ca se poate spune ca este 100% un SUV.
Este o idee sa ma duc cu talonul la spalatorie. Poate dau mai putin bani .

Avatar utilizator
l.peti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 20, 2011 9:07 pm

Mesaj de l.peti » Vin Mai 18, 2012 11:17 pm

si eu am aratat talonul...mi-au spus ca indiferent ce scrie in talon,spslatoria este a lor si ei cer cat vor...si au dreptate.
(in legatura ca cauciucuri pentru suvuri...depinde pentru si la ce si unde folosesti masina...cu cauciucuri normale stai pe loc si pe iarba uda...dar poate ca folosesti doar pe asfalt,si atuncia este avantaj cauciucurile de autoturism,sunt mai ieftine,si mai silentiose...)
Fişiere ataşate
IMG_3508.JPG
IMG_3508.JPG (219.88 KiB) Vizualizat de 5696 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori