Outlander vs X-trail

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
denti_marius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 10:15 am

Mesaj de denti_marius » Mar Feb 05, 2008 8:02 pm

Salutare. Felicitari pentru toti posesorii de Outlander. Intr-adevar si eu o opta pentru Outlander. Cred ca este cel mai reusit SUV de marime medie. Dar in afara de nivelul de finisare ce parere aveti despre X-trail? Intreb aici pentru ca as vrea o comparatie intre Outlander si X-trail. Daca as fi intrebat pe funclubul Nisan era clar ca Outlander-ul era mic copil fata de X-trail. L-am studiat si pe acesta din urma vreo doua ceasuri la un showroom, dar nu am facut si drive pentru ca nu il au in Piatra Neamt. La prima vedere pare mai mare si mai impunator in fata Outlander-ului, dar pe parcurs am descoperit ca are si dezavantaje. Dar sa incepem cu partile pozitive:

-cutie automata optionala,

-2 variante de 2 litri de cupluri si puteri suparioare fata de M, 150 respectiv 173 CP si 340 respectiv 380 Nm

-asistenta la coborare, plecare din panta


Marele dezavantaj e reprezentat de nielul de finisare si materialele folosite la interior cel putin. Un plastic greu de suportat, design complet lipsit de gust (al bordului in general), cateva butoane care aduc a Logan...pret usor mai mare fata de Outlander,portbagaj minuscul, haionul ffff greu. Si motorul mi s-a parut destul de zgomotos, (ce-i drept , eram in showroom , dar si antifonarea e mai slaba decat la Outlander).Sa nu mai zic de scaunul soferului care e fffff limitat la reglaje: 3 directii, fiecare cu o cursa f scurta.Mi s-a parut o pozitie f inalta la volan, parca de "scaun de autobuz" - exagerez si ue putin cu asemanarea, dar asta e.

Cu Outlander-ul am facut un drive in vara 2007 si am fost surprins.Pot sa spun ca nu-mi place displayul computerului de bord, de fapt modul de afisare. Cel mai tare "m-a dat pe spate" sonorizarea, apoi tinuta drum, aspectul masinii, atat interior cat si exterior.E o masina reusita din punctul meu de vedere.

Voi ce pareri aveti?

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Mar Feb 05, 2008 9:17 pm

Nissanurile in general am auzit ca ar avea probleme cu diferentialul fiind frantuzesc. Eu personal am mers doar cu Navara in off road si a fost aproape OK, oricum eu am L200 si sunt destul de multumit. Piesele sunt cam la fel de scumpe.

Avatar utilizator
AdyD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 10:12 pm

Mesaj de AdyD » Mar Feb 05, 2008 10:23 pm

Nu am reusit sa fac un drive test cu xtrail insa vreau sa spun ca am fost dezamagit de outlander.Inainte cu o zi am facut test cu santa fe. Outlanderul este clar mai dotat decat santa fe are tempomat, trapa, manerele interioare cromate, lampi cu led si cred ca se mai pot adauga, insa motorul...? Eu nu am avut ocazia sa marg cu un pasat dar daca motorul se comporta la fel si pe pasat este trist. Concluzie masina nu trage, iar consumul este 8.4 ? De ce nu au trecut cel corect 12.5 ?
O sa incerc si xtrailul sa vad ce poate si o sa va impartasesc parerile mele

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mar Feb 05, 2008 11:21 pm

Ady, am io la firm? un Nissan X-Trail cu motorul de 2.0 dCI 150CP ?i ??i pot spune c? ?n peste 115.000km nu a avut probleme majore. Ma?ina este folosit? ?n principal pt deplas?ri pe teren pt ridic?ri topometrice ?i nu ne-a l?sat niciodat? ?n drum. Se descurc? superb ?n off-road ?ns? este cam zgomotoas? pe drum ?ntins la viteze ridicate (140-150km/h). Ca design, X-Trail e la p?m?nt, plastic de Logan pe bord ?i fe?ele u?ilor, design exterior cel pu?in ?ndoielnic. ?n plus, noi nu folosim ma?ina dec?t ?n deplas?ri, nu e ma?in? de zi-cu-zi.
Mitsubishi are o lung? istorie off-road ?i a adunat multe titluri ?n Dakar ?i alte competi?ii off-road cu Pajero ?i L200, nu cred c? Outlander este mai prejos ?n privin?a capabilit??ilor off-road. Ca s? nu mai vorbim iar de design ?i calitatea materialelor (mult superioare lui Nissan).

Pe scurt: ia Mitsubishi.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Feb 05, 2008 11:43 pm

Nu am mers cu niciuna din cele 2 masini, dar as prefera Outlanderul. Nu stiu ce dimensiuni au cele doua masini, dar Mitsu mi se pare mai maricel, iar dpdv al designului Nissanul e la pamant...

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Mie Feb 06, 2008 12:05 am

Eu votez pentru Mitubishi, pe sosea se comporta aproape de o berlina, fara un consum exagerat, pe off road mereu va conta garda la sol, parerea mea.
Fişiere ataşate
off6.jpg
off6.jpg (62.03 KiB) Vizualizat de 8779 ori
off5.jpg
off5.jpg (70.34 KiB) Vizualizat de 8784 ori
off1.jpg
off1.jpg (48.76 KiB) Vizualizat de 8784 ori

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Lun Mar 31, 2008 6:21 pm

Always Outlander. Nici nu are rost sa va mai ganditi la Xtrail. Iar pt cei nemultumiti de motorul de 2 L, nu uitati ca puteti opta pt cel de 2,2L care e mai mult decat ce ati visat vreodata. 8)

Avatar utilizator
SorelRo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 12:41 am

Mesaj de SorelRo » Joi Mai 22, 2008 1:05 am

Sa inteleg ca in Europa nu exista motorul V6 de 3 litri? Pacat.... ala e uzina.

Avatar utilizator
SorelRo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 12:41 am

Mesaj de SorelRo » Joi Mai 22, 2008 1:06 am

Sa inteleg ca in Europa nu exista motorul V6 de 3 litri? Pacat.... ala e uzina.

Avatar utilizator
alcosil
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 28, 2008 1:03 pm

Mesaj de alcosil » Sâm Iun 28, 2008 2:00 pm

Nu am nici Outlander, nici Xtrail dar vreau sa imi iau un suv asa ca am mers mult prin reprezentante , am citit mult despre ambele masini si mai ales am stat ore in sir sa ma uit pe forumuri.

Parerea mea la momentul de fata e urmatoarea:

Xtrail : e mult mai scump (cateva mii de euro la fiecare nivel de echipare), arata cam urat la interior, este mai bun in offroad, este mai mare si mai impunator, are motor mai mare (vorbesc aici de diesel pt ca un suv pe benzina inseamna ca ori te dau banii afara din casa ori ai inebunit) dar asta inseamna si bani mai multi in timp (asigurari, taxe, etc), fiabilitatea motorului e mai buna, poti gasi piese mult mai usor.

Outlanderul: e mai ieftin, mai stilat, mai ales la interior, este un pic mai mic la lungime, are toate echiparile de siguranta/offroad in orice varianta de echipare (fata de nissan unde daca mai vrei si o asistenta la urcare sau mai stiu eu ce, trebuie sa cumperi un pachet intreg plin de prostii gen volan cu piele, bandouri vopsite, etc), motorul e mai mic (volum si putere) ceea ce insemna ca trage un pic mai greu dar e mai ieftin de intretinut, pentru motorul VW de pe Outlander gasesti piese destul de usor insa sunt oarece probleme cu service-ul (a se vedea forumul de fata).

Ceea ce e foarte interesant e ca pe forumuri gasesti probleme similare in ceea ce priveste caroseria: apar zgomote, zdruncinaturi si alte probleme legate de modul de asamblare/finisare. De asemenea, parerea generala este ca motorul de outlander este mult mai zgomotos si puturos decat cel de nissan.

La momentul de fata, concluzia mea este ca raportul pret/calitate si dotari este in favoarea outlanderului dar nu pentru ca e mai bun ci pentru ca are pretul mult mai mic . Daca ambele masini ar costa la fel, mi-as lua nissan fara nici o indoiala. Dar la momentul de fata outlanderul este aproape la fel de bun dar considerabil mai ieftin.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori