Harta Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Feb 23, 2009 1:22 pm

harta pentru bucuresti este relativ OK, pentru restul oraselor destul de slabuta. nu sunt toate strazile...decat cele mai mari

Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Vin Feb 27, 2009 3:01 pm

Hartile noi pot fi updatate fara cheia hardware

Pentru cei carora le place lucrul manual:
Aveti nevoie de:
1. un calculator care sa ruleze linux
2. 45G liberi pe disk
3. discul pt deblocarea hardului de la MMCS
5. discul MMCSului
6. Un DVD de pe care s-a facut sau nu instalarea hartilor originale

Etape
1. Fisierele hd1.xxx, se copiaza pe hard disk
2. Se redenumesc hd1.xxx.gz
3. Se foloseste programul gzip pentru decomprimarea respectivelor fisiere
4. Se lipesc toate fisierele pentru a recrea imaginea de disc
5. Se monteaza imaginea respectiva in linux: mount hdimage /mnt/ -t vfat -o loop=/dev/loop0
6. E bina ca in acest moment sa efectuati o copie de siguranta a vechiului continut al partitiei de navigatie
7. Se copiaza fisierele din /mnt/ pe diskul MMCSului, pe partitia cu harti, peste cele vechi. Recycled si System Volume Information pot fi sarite. Am asumat ca hdd-ul MMCSului este deja deblocat

ATENTIE
Tot ceea ce faceti faceti pe propria raspundere. Daca din motive de neatentie/nepricepere/greseli (in)voluntare va alterati fisierele pe disk, sunteti singurii raspunzatori.
Pentru moment exista o imagine de disc in format tgz (~5.2Gb, single file) disponibila pe un server FTP care accepta 5 conexiuni aici
Se poate decompresa direct pe partitia de harti.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Mar 01, 2009 9:05 am

Esti "Tata Lor" rcostin. Zilele astea o sa incerc si eu. Mai intai sa imi fac rost de mufa pentru hard.
Mersi.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mar 02, 2009 2:06 am

QUOTE (cix @ Mar 1 2009, 09:05 AM) Esti "Tata Lor" rcostin. Zilele astea o sa incerc si eu. Mai intai sa imi fac rost de mufa pentru hard.
Mersi.

Am eu mufe de hard de orice natura care se pot cupla pe USB, IDE, SATA.
Din nefericire n-am linux la dispozitie... Facem un joint-venture, cix?

stai ca acu mi-am dat seama de ceva...
rcostin, n-ar trebui sa mearga chestiile de care zici si pe Unix? Ca eu lucrez pe mac-uri, deci am terminal de Darwin (putem sa-l numim BSD...)
Cu imaginea de la tine putem sari peste pasii ceilalti? Are update-ul asta nenorocit de Summer 2008? E suficient sa facem unlock la HDD si sa decomprimam pe partitia de navigatie arhiva ta? Multumesc.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mar 02, 2009 10:50 am

QUOTE (Apple @ Mar 2 2009, 02:06 AM) Am eu mufe de hard de orice natura care se pot cupla pe USB, IDE, SATA.
Din nefericire n-am linux la dispozitie... Facem un joint-venture, cix?
Nici eu nu am linux, dar am de gand sa il pun special pentru asta. Nici nu am mai folosit linux pana acum, deci e o experienta noua. Si mai e o problema .. eu sunt din Brasov. Tu ai mufe de vanzare sau le ai pe-ale tale?

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mar 02, 2009 1:28 pm

eu am folosit linux, dar sa mor de am unde sa bag dobitocenia asta de hard ide... eu am mufele mele, nu-s de vanzare...

Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Lun Mar 02, 2009 3:40 pm

1. Pentru deblocare este necesar un CD cu ISOul ed rigoare descris in alta parte, deci mufa este critica. Trebuie conectat direct pe magistrala IDE, nu USB sau alt adaptor. (http://www.mitsubishiforum.com/forum/sh ... hp?t=25583)
2. Odata deblocat, partitiile sunt vizibile in windows. tgz-ul se poate decompresa cu WINRAR.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mar 02, 2009 3:53 pm

Gata am priceput, deci merge si fara linux.
In postul legat de deblocarea hardului ziceai ca e nevoie de adaptor - 5" to 3.5" IDE adapter. Nu cumva e asta (2.5 to 3.5) ?

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Lun Mar 02, 2009 4:36 pm

Mii de multumiri, rcostin!
Este exact cum ai spus.
Se impune o lada de bere din partea noastra!

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Mar 15, 2009 9:25 pm

QUOTE De unde ai facut rost de adaptor si cat a ajuns, vreau si eu unul.
Eu de-AICI am comandat adaptorul. O sa trebuiasca sa mai comanzi ceva pentru ca e o suma limita pentru comanda. Zilele astea soseste si o sa vad cum merge.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori