Cauciucuri De Schimb (all Seasons Si M+s)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Joi Mar 21, 2013 10:54 pm

Salutare! Eu am luat acum 2 saptamani 215/70/16 LASSA COMPETUS H/L M+S,MAX 220KM/H,special for 4x4, patent BRIDGESTONE,MADE IN TURKEY, de pe Bd. Basarabia, sunt all-season, au costat 1348 ron toate 4 cu montaj si echilibrat incluse si garantie 2 ani!
Am mai avut la 3 masini anvelope de la ei si sunt ok, nu am avut probleme. Fiecare poate sa-si puna pe masina ce vrea, eu sunt mai pragmatic si nu-mi ingrop banii in orice e de aur sau in tipla...Succes!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mar 21, 2013 11:48 pm

Am avut si eu lassa de iarna (nu all seasons) in 2011-2012 si nu m-au dezamagit. Si masinuta mea se cam chinuie de regula, usoara de fata si un sistem al controlului tractiunii foarte restrictiv, taie puterea imediat. Daca nu e destula tractiune sa pleci usor fara sa patinezi acolo ramai.

Dintre marcile de buget (am avut si barum si semperit, si resapate marix) mi s-au parut cele mai bune. Acum am pirelli, dar alte dimensiuni mai mari+suspensie inaltata asa ca n-ar fi o comparatie corecta.

Nu m-as feri de lassa.

Avatar utilizator
pitesti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 26, 2011 11:50 am

Mesaj de pitesti » Lun Apr 07, 2014 12:10 am

vin si eu cu cateva informatii. Pe masina mea am avut Continental ContiCross Contact. Am fost exraordinar de dezamagit de aceste cauciucuri, in sensul ca nu aveau absolut deloc aderenta nici pe uscat si nici pe ud. Iar cand au dat de prima zapada era sa ma rasucesc cu masina.

Fortat de imprejurari (zapada) am cumparat anvelope de iarna, primele disponibile: General Snow Graber. Anvelopele sunt in regula, dar nu as mai lua iarasi. Sunt cam de drumuri inzapezite, dar de oras. Desi am trecut cu ele si prin vijelii crunte (autostrada inchisa, si facut 100 km in 4 ore). Am facut 2 ierni cu ele.

Le-am schimbat cu Dunlop Grandtrek SJ6. Alta viata... Aderenta maxima, tinuta de drum sigura, franare impecabila. Practic, zapada este ca asfaltul pentru ele. Dar, atentie mare pe mazga sau gheatza. Nu au aderenta foarte buna. Si cu acestea am facut 2 ierni. Si nu vreau sa le schimb cu altele.

Sa revin la anvelope de vara. Dupa ce am tocit definitiv ContiCross Contact (au tinut destul de mult, ~ 60.000 km), am achizitionat anvelope Michelin Latitude Cross (215/70/16). Senzatie frate!!!Sunt atat de fericit cu ele, incat nu le-as mai schimba pentru nimic in lume. Sunt cu adevarat exceptionale, atat pe asfalt, cat si in mocirla. Iar pe macadam sau piatra cubica, sunt ca la ele acasa. Le recomand cu mare caldura.

Avatar utilizator
horrry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 11, 2010 10:04 pm

Mesaj de horrry » Sâm Mai 03, 2014 9:02 am

Salut, nu ti se par cam galagioase, mai ales la viteze mici 30-40 km/h? Si eu vara asta am trecut pe Michelin Latitude Cross dupa continentalul din fabrica si parca si fata de alea de iarna sunt cam zgomotoase. Te intreb ca sa stiu daca sunt cauciucurile sau rulmentii!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori