Volan Fara Comenzi!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
andrei26
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 1:09 pm

Mesaj de andrei26 » Sâm Apr 07, 2012 12:09 am

QUOTE (Marian_CTA @ Mar 24 2012, 06:18 PM) Da, se poate, partial deocamdata! Azi am schimbat volanul masinii mele (care nu avea comenzi) cu unul cu comenzi. Masina, din fabrica, este dotata cu mufa mama in care trebuie sa intre mufa volanului cu comenzi.
Functioneaza partea de audio; volum, cautare, mode etc.
Mentionez ca eu am schimbat in urma cu un an unitatea audio originala a masinii cu una cu DVD GPS etc.(o ''chinezarie'' care functioneaza impecabil)
Partea de Cruise Control nu functioneaza. Voi merge la un amic sa vedem daca se poate face ceva (activa cumva) din softul masinii.
Revin cu noutati.
Iti multumesc pentru informatii....dar cu cruise control ai rezolvat ceva???

Avatar utilizator
Marian_CTA
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 22, 2012 7:40 pm

Mesaj de Marian_CTA » Dum Apr 08, 2012 10:33 pm

Salut! Se rezolva si cu Cruise Control-ul! Saptamana asta o voi rezolva si-ti voi da detalii! Multa bafta.

Avatar utilizator
andrei26
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 1:09 pm

Mesaj de andrei26 » Vin Apr 13, 2012 10:35 am

ai noutati cu cruise control???

Avatar utilizator
andrei26
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 1:09 pm

Mesaj de andrei26 » Lun Apr 30, 2012 11:42 pm

QUOTE (Marian_CTA @ Apr 8 2012, 09:33 PM) Salut! Se rezolva si cu Cruise Control-ul! Saptamana asta o voi rezolva si-ti voi da detalii! Multa bafta.
Astep...asteptam cu nerabdare sa ne spui ce ai rezolvat cu cruise control;)

Avatar utilizator
croko
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 21, 2012 10:57 pm

Mesaj de croko » Joi Iul 26, 2012 7:25 pm

am o problema cu comenzile audio de pe volan. Cand volanul este in pozitie normala, comenzile audio nu functioneaza. Daca rotesc volanul spre dreapta intr-un anumit punct, functioneaza. Aceeasi situatie si pentru bluetooth.
Pilotul automat functioneaza (nu am incercat sa rotesc volanul spre stanga sa vad daca mai merge pilotul.
Oare sa fie problema spirei? O trebui inlocuita?

Avatar utilizator
Marian_CTA
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 22, 2012 7:40 pm

Mesaj de Marian_CTA » Joi Iul 26, 2012 10:49 pm

Sal! S-ar putea sa fie vorba de un contact imperfect (o mufa din interiorul volanului )....poti desface volanul sa verifici...

Avatar utilizator
croko
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 21, 2012 10:57 pm

Mesaj de croko » Joi Aug 09, 2012 7:53 pm

am fost azi la reprezentanta cu alta problema si am concluzionat printre altele ca problema comenzilor audio se trag din spirala airbag si trebuie inlocuita. Pret 1.003 RON

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Aug 09, 2012 8:00 pm

pentru comenzi clar nu merita sa dai banii; dar daca defectul iti afecteaza si functionarea airbag-ului...?!?!?

Avatar utilizator
croko
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 21, 2012 10:57 pm

Mesaj de croko » Joi Aug 09, 2012 8:46 pm

din ce am citit si pe alte forumuri se pare ca defectarea acestei spirale este o problema des intalnita la outlander.
De fapt spirala aceasta este o panglica care din cauza rotirii volanului de prea multe ori se reteaza si astfel circuitul electric este intrerupt.

Avatar utilizator
cinewa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:46 pm

Mesaj de cinewa » Lun Aug 13, 2012 12:50 pm

QUOTE (Marian_CTA @ Mar 25 2012, 05:40 AM) voi atasa niste poze curand. e f simplu, dar ai nevoie de volanul original de outlander cu comenzi pe el. mi-e nu mi-a placut cum arata (estetic) volanul cu comenzi (din piele dar destul de deteriorata) si am luat interiorul (fire + cele 3 blocuri de comenzi audio, hands free si cruise control) si le-am pus pe volanul meu care arata mult mai bine. E treaba simpla. Revin cu poze (voi desface volanul pt a vedea firele si mufa mama existenta pe masina).

Am revenit cu poze.
Sper sa va fie de folos.

Foarte frumos, felicitari..pentru "operatie"

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori