Al Treilea Rand De Scaune

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Mie Ian 18, 2012 1:41 pm

Buna,

De multe ori am simtit nevoia celui de-al treilea rand de scaune, dar masina nu a fost achizitionata avand asa ceva.
Tehnic si legal se poate? Ma gandesc sa le cumpar de la o masina accidentata - dauna totala - (chiar era una pe auto.ro, cu fata dreapta rupta, dar impecabila in rest), insa nu stiu exact cum se monteaza ele si nu stiu daca legal e ok, in certificatul de inmatriculare la S1 e trecuta valoarea 5 (deci 5 locuri).
La cei cu versiunea Instyle sunt trecute 7?

Multumesc.

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mie Ian 18, 2012 2:43 pm

Eu am In-style si la mine in talon sunt trecute 7 locuri. Cred ca se poate sa-ti pui, dar trebuie omologare RAR.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Ian 18, 2012 5:32 pm

Pai daca ai 'groapa' in portbagaj in care sa intre sacunele cand sunt rabatate, restul e o chestiune de prinderi.

Chiar daca dpdv tehnic se va putea, intreaba la dealer daca iti da hartie pt omologare, pt va trebui sa-i faci omologare la RAR si sa-ti schimbe in talon si carte din 5 in 7 locuri.
Sau mergi "pe burta" cu 5 locuri in talon si 7 in masina, dar in caz de accident poate fi nasol cu explicatiile.

Dar inainte de toate vezi o masina cu 7 locuri si gandeste-te daca locurile din spate vor satisface nevoile tale.... spun asta pentru ca locurile respective sunt foarte incomode, merg pt copii de pana in 9-10 ani, dar la drumuri foarte lungi intepenesc si ei. Practic nu sunt niste banchete clasice (cu burete in ele) ci niste panze intinse pe un cadru metalic. (cam cum sunt scaunele de camping cu panza intinsa pe un cadru).

In schimb toti copiii pe care i-am carat le-au considerat foarte 'cool'.


Avatar utilizator
Monitor_R
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 09, 2009 3:20 pm

Mesaj de Monitor_R » Mie Ian 18, 2012 8:10 pm

Si mai sunt si centuri de siguranta de pus...(v. in poza lui Extremero ca sunt vizibile in stanga sus)...

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Joi Ian 19, 2012 9:49 am

Va multumesc mult pentru raspuns, deja ma doare capul, dar macar situatia e semnificativ mai clara.

Avatar utilizator
l.peti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 20, 2011 9:07 pm

Mesaj de l.peti » Vin Ian 20, 2012 11:16 am

...scaune poti pune cate vrei,doar ca nu poate sta in masina doar atatea persoane cat scrie in talon...
ce norocos esti ca nu ai scaune !
eu acuma intentionez sa le scot.sa maresc portbagajul..
si mai sunt centurile de siguranta in plus ,care "tare frumos"inpodobesc portbagajul...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Ian 27, 2012 9:47 am

@neophitus: ca sa iti creezi o idee mai buna asupra felului in care e prins al treilea rand de scaune, vezi pozele postate de catre l.peti aici

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Mar Feb 07, 2012 12:17 am

Multumesc, acum chiar mi-am facut o impresie completa.
E clar, masina ramane asa cum e. Pentru plecari in grup mai ridicat, ma gandesc la un Delica Automat varianta de top, cu volan pe dreapta, lunga, din UK, pe Bulgaria.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mar Feb 07, 2012 4:54 pm

si eu am versiunea cu 5 loxuridesi e piele+xenon si nu am simtit niciodata nevoia celui de-al 3 lea rand. cred ca locul ocupat de acesta este nejustificat:
-oricum acele scaune sunt nefunctionale pe distante lungi (neconfortabile + imposibilitate bagaje)
-inteleg ca adultii nu prea pot sta pe ele
-si daca tot e vorba de copii si de distante scurte, atunci mai bine ii tii in brate

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 32 vizitatori