Outlander, taxe ? fabricat in ? CASCO ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Ian 27, 2008 9:22 pm

Cica incepand cu aceasta luna, Outlanderul o sa se fabrice in Olanda si nu in Japonia ca si pana acuma...

Adica:
- se exclude taxa vamala de 10% care pana acum era inclusa in CIP...
- partea proasta e ca uzina din Olanda nu e prea renumita din punct de vedere al calitatii fabricatiei, spre deosebire de japonezi.

Asa sa fie ?
Casco pe unde se invarte ?

Ma intereseaza pentru ca outlanderul este poate cea mai interesanta optiune oferita de Mitsubishi ca raport pret/ceea ce ofera comparand cu restul masinilor concurente din clasa sa.

Avatar utilizator
bbv1976
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 4:54 pm

Mesaj de bbv1976 » Mar Ian 29, 2008 11:01 am

In mod normal daca masina se va fabrica in comunitatea europeana pretul ar trebui sa scada. Legat de CASCO, in general firmele de asigurare practica un procent de 5-5,5% din valoarea de facturare a masina (adica si TVA).

Avatar utilizator
narcisluca
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 10, 2007 11:46 am

Mesaj de narcisluca » Mie Ian 30, 2008 3:39 pm

Outlanderul meu e in Leasing si platesc la Allianz Tiriac CASCO: 110 euro pe luna (1320 euro/an).

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Mar Feb 05, 2008 11:22 pm

mesajul anterior a fost modificat.

dupa ce ne-am bucurat de venirea lui Outlander al nostru, in leasing cu OTP Leasing pe 5 ani, a aparut din negura polita CASCO incheiata la Generali de catre societatea de leasing, la recomandarea dealerului de la MCar.
m-am nervat tare cand am citit conditiile de asigurare. mi s-au parut dezavantajoase din start, intrucat se pierd din bonusurile politei. degeaba mi-a spus tipul de la asigurari ca e in avantajul meu, daca nu a putut sa imi si demonstreze.
pe urma am sapat si am constat ca avea dreptate: o polita incheiata anual timp de 5 ani este mai dezavantajoasa dpdv costuri decat una incheiata pe 5 ani si o luna. nu ca imi convin clauzele, dar costurile sunt ceva mai mici per toata perioada.

nu va mai spun si altele ca nu va mai luati bijuteria de masina si chiar pierdeti ceva de vis!!!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Dec 04, 2009 12:33 pm

Am constatat o chestie: am o hartie de la MCar cu care mi-am inmatriculat masina cum ca s-a platit vama. Pe hartia aia e trecuta la tara de expeditie Japonia.
Masina am luat-o in mai 2009 fiind fabricatie 2008, din lotul cu 5 ani garantie. O fi pe bune chestia cu fabricat in Japonia ca eu stiam ca din 2008 se fabrica in Olanda. Aveti idee cum as putea afla sigur? Sunt deiferente ceva intre ele?

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Vin Dec 04, 2009 7:31 pm

http://www.analogx.com/cgi-bin/cgivin.e ... ecode&VIN=
Baga-ti codul VIN (vezi in talon) si verifica.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Dec 07, 2009 10:47 am

Merci pt raspuns! La model nu stie despre ce e vorba, dar la tara fabricatiei zice ca ar fi Japan. Oricum asta vroiam sa aflu. Multumesc inca o data!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori