Jante Pt Anvelope De Iarna.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
ctzzz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 06, 2011 8:08 pm

Mesaj de ctzzz » Mie Sep 14, 2011 1:02 pm

Salut,
Pt Outlander 2011 vreau sa montez niste anvelope 215/70/R16, probabil ca voi alege Michelin Alpin, desi inca nu sunt 100% decis.
Intrebarea pe care vreau s-o pun este vizavi de jantele pe care sa le folosesc, cele montate pe masina in acest moment vor fi pastrate cu cauciucurile de vara.
Nu am nicio problema (dpdv vizual) as putea folosi jante de tabla. Numai ca aud povesti ca ruginesc cam tare, mai ales in contact cu diversele solutii, saruri, etc. folosite pt deszapezire.
Probabil ca ar trebui sa ma orientez catre jante de aliaj, dar aici sunt cam in ceata:
Cele originale costa prea mult, la fel cele cu marci cunoscute de la curse, gen Enkei, OZ, etc.
Sincer, celelalte (cum ar fi AEZ, Dezent, Enzo) nu-mi spun (mie, recunosc) nimic.
Daca aveti vreun pont in privinta asta, ascult cu mare placere.

Multumesc.

marca RIAL va spune ceva, de exemplu?

Avatar utilizator
bart_snp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:13 pm

Mesaj de bart_snp » Mie Sep 14, 2011 1:36 pm

Eu am Rial pentru anvelopele de iarna - Rial + Michelin Alpin si sunt f. multumit

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Sep 14, 2011 1:48 pm

Eu o sa merg pe jantele stock, sincer sa fiu.

Avatar utilizator
ctzzz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 06, 2011 8:08 pm

Mesaj de ctzzz » Mie Sep 14, 2011 2:00 pm

Ok, dar daca pastrezi un singur rand de jante la doua randuri de anvelope pierzi la fiecare schimbare cam 2 milioane, (si ai doua schimbari in fiecare an).
Plus mai mult timp pierdut pierdut, plus "sansa" sa-ti ciupeasca vreun vulcanizator vreo anvelopa, ca deh, se mai intampla.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Sep 14, 2011 2:01 pm

Aici iti dau dreptate.
Despre Rial - low cost dar n-am auzit lumea sa se planga, dimpotriva. Asa ca din punctul meu de vedere, poti merge pe combinatia asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 14, 2011 2:10 pm

Nu stiu despre ce probleme cu rugina ai auzit, eu am 2 seturi de jante de tabla (pt iarna si pt vara) si nu rugineste niciunul. Alea de aliaj MAI rau ruginesc, se exfoliaza lacul si apoi oxideaza janta. Arata de parca au raie. O janta de tabla si singur o poti smirghelui si vopsi cu un spray de 15 ron daca rugineste, dar o janta de aliaj musai trebuie sa o sablezi si sa o vopsesti profi + lac daca vrei sa mai arate bine. Ca sa nu mai vorbim de gropile si pragurile de gheata de iarna,sau un derapaj minor care te arunca usor cu o roata in bordura...toate astea iti crapa imediat o janta de aliaj after market, si poate chiar si una originala.

Eu iti recomand deci de tabla pt iarna, mai ieftin, si mai sigur.

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Joi Sep 15, 2011 10:11 am

QUOTE (Alex44 @ Sep 14 2011, 02:10 PM) Alea de aliaj MAI rau ruginesc, se exfoliaza lacul si apoi oxideaza janta. Arata de parca au raie. O janta de tabla si singur o poti smirghelui si vopsi cu un spray de 15 ron daca rugineste, dar o janta de aliaj musai trebuie sa o sablezi si sa o vopsesti profi + lac daca vrei sa mai arate bine. Ca sa nu mai vorbim de gropile si pragurile de gheata de iarna,sau un derapaj minor care te arunca usor cu o roata in bordura...toate astea iti crapa imediat o janta de aliaj after market, si poate chiar si una originala.

Eu am jante de aliaj pe o masina de 6 ani de zile si le-a,m folosit vara-iarna non-stop si nu au patit nimic. Ca sa nu mentionez ca le-am lovit de nu stiu cate ori in borduri si semnele sunt vizibile... dar nici gand sa se exfolieze sau sa oxideze (ca nu vorbim de rugina la jantele de aliaj).
Ca vorbim de Outlander: pentru iarna eu am optat pentru un set de jante de aliaj Borbet pe 16' si tin sa spun ca balonul anvelopei este sificient de mare incat sa fereasca janta de multe lovituri posibile, inclusiv de derapaje necontrolate in bordura samd.
Din punctul meu de vedere, daca nu tii sa te bagi la offroad serios - care, sa spunem asa, ar cere niste jante de tabla si niste anvelope adecvate (iar acest caz te sfatuiesc sa iti iei un L200 sau un Pajero) atunci alegerea intre jante de tabla si jante de aliaj este strict chestiune de gust si aspect.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 15, 2011 10:34 am

Foarte bine, dar banuiesc ca nu ai niste jante ieftine din aliaj. Sau daca ai, zi-mi si mie de care sa-mi iau si eu un set. Pe suzuki merg si iarna pe cele de aliaj si nu au nici o problema, dar sunt cele originiale. Insa din astea aftermarket, am avut AEZ Tacana si dupa 1 an erau si strambe si julite pe alocuri si lacul incepea sa exfolieze, si incaltate cu 205/55R16 si 205/50R16 vara si 195/55R16 iarna, deci nu au avut balon mic sau ceva.

Avatar utilizator
ctzzz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 06, 2011 8:08 pm

Mesaj de ctzzz » Joi Sep 15, 2011 10:47 am

@ Alex44:
Scrie MIB, are Borbet de 16. N-am idee daca sunt din cele scumpe sau nu, verific si revin.
Tot e bine ca am taiat de pe lista AEZ

QUOTE (Malakai @ Sep 14 2011, 02:01 PM) Aici iti dau dreptate.
Despre Rial - low cost dar n-am auzit lumea sa se planga, dimpotriva. Asa ca din punctul meu de vedere, poti merge pe combinatia asta.

Merci, Malakai, sa vad unde si la ce pret se pot gasi.

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Joi Sep 15, 2011 11:17 pm

ctzzz: jantele Borbet sunt o varianta low cost a unei firme mai mari (nu imi aduc aminte daca OZ sau care alta), conform celor spuse de catre vanzatorul de la Sama de unde le-am luat.
Din ce am scris eu ca sa nu uit, stiu ca am dat pe jante si anvelope de ianra 3400Lei (vezi: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1520&st=0 ). Tot ca idee, la momentul respectiv erau dintre cele mai ieftine variante pe care le-am gasit pentru Outlander.
Din ce am mai aflat eu ulterior, cica jantele astea care le-am pus pe Outlander nu ar fi destinate SUV-urilor, dar pana acum nu am de ce sa ma plang.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori