Proiectoare De Ceata Outlander

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mie Noi 26, 2014 8:46 am

Am cumparat de la o firma proiectoare after-market ("Auto-steel" zice-se) pentru Mitsubishi Outlander 2010-2012 (395 lei/set).
Fata de alte variante pe care le mai gasisem, acestea au si urechile de prindere in bara si capace ornamentale argintii si cablaje, inclusiv un buton care se potriveste in locasurile de sub volan (deasupra cutiei de sigurante) prevazut cu un mic releu.
Am fost cu acestea la MCar Expozitiei si mi le-au montat.

Puteau sa le monteze exact asa cum erau, mufele se potriveau exact dar (la sugestia lor) am preferat ca in loc sa puna butonul acela sub volan, sa-mi activeze butonul de pe maneta de langa volan (dau butonul in spate - se aprine farul rosu de ceata din spate, dau butonul in fata - se aprind proiectoarele). Pentru aceasta a fost necesar un alt releu (de la Mitsubishi) - 65 lei (pentru ca in perioada asta e promotie -10% la piese, m-a costat 60 lei).

Manopera a fost de 3,5 ore (1,5 ore = demontat bara fata si inca 2 ore = montat proiectoare). Asta se traduce prin 430 lei manopera (pentru ca in perioada asta e promotie -25,7% la manopera, m-a costat 320 lei manopera).

Una peste alta, 395+60+320 = 775 lei .... si am proiectoare asemanatoare celor originale care se actioneaza de la maneta de langa volan !

In rest, mai adaug comentariul mecanicului : proiectoarele astea sunt doar de design..... mai bine va luati unele Valeo de Logan ca lumineaza mai bine drumul.... acum ca aveti sistemul de prindere in bara, cablajul si activarea butonului pe maneta.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Noi 26, 2014 10:24 am

Da, alea Valeo fac toti banii. 150 lei cu tot cu becuri de 55W si cu cablaj. Activarea butonului cca 2 beri jumate. Ornamentele de pe ebay sunt mult mai rezistente decat cele oem - sunt dintr-un plastic ceva mai moale si clemele de prindere nu se mai rup asa usor la demontare.

Ca fapt divers, proiectoarele se pot monta si fara demontarea barei de protectie in cca 15 minute. Trebuie desfacuta doar grila pt a avea acces la mufa instalatiei electrice.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mar Sep 25, 2018 2:52 pm

QUOTE (volint @ Nov 26 2014, 11:24 AM) (....) Ornamentele de pe ebay sunt mult mai rezistente decat cele oem - sunt dintr-un plastic ceva mai moale si clemele de prindere nu se mai rup asa usor la demontare (...).

Salut!
uite, ca mi-a cazut un ornament de proiector.... Unde as putea gasi unul sau o pereche? ... am intrebat la Mitsubishi si mi-au dat un pret de 27euro/buc /ohmy.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":o" border="0" alt="ohmy.gif" /> ... fara manopera

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Sep 25, 2018 4:47 pm

~40 lei perechea la chinezi e ok?

Sau ~90lei bucata la varianta mai noua.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori