Demaraj Greu

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
YRY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 20, 2009 9:57 am

Mesaj de YRY » Lun Sep 12, 2011 2:07 pm

Am un Outlander 2.0 din 2007, 87000km, cu kit de putere de la Ralliart. Acum doua saptamani am avut surpriza neplacuta sa constat ca la accelerare, indiferent in ce treapta de viteza eram, aveam o intarziere considerabila, de raspuns, de la apasarea pe pedala pana la demarajul efectiv. Intarziere care era deranjanta in depasiri sau plecari de pe loc in intersectii. Am fost la reprezentanta Mitsubishi din Prahova (Litex) si mi-au spus ca masina ruleaza in parametrii normali si ca nu au gasit nici un defect. Am fost pentru a auzi alta parere si la un mecanic independent care a luat-o progresiv prin inlocuirea unor piese pentru identificarea defectului. A demontat EGR-ul, a curatat EGR-ul si clapeta de acceleratie( sumar), l-a montat inapoi si nicio schimbare. A inlocuit blocul de relee si nicio schimbare. A inlocuit clapeta de acceleratie si s-a rezolvat, masina raspunde cand accelerez instantaneu.

Avatar utilizator
chitanr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 20, 2010 1:12 am

Mesaj de chitanr » Joi Oct 20, 2011 9:58 am

Eu am un outlander 2.0 din 2006(modelul anterior) si la rece face la fel.
Cand plec apas pe acceleratie si nu are putere, apoi pleaca ca din tun...este nasol ca ies de la bloc si in prima intersectie tb sa stau cu piciorul pe ambreiaj si sa reduc viteza pt ca altfel merg in suturi.....dupa 1 min dispare instantaneu problema.
Am fost la service mitsh.Bucuresti-metalurgiei si mi-a reglat clapeta, a curatat ceva insa nimic. Am mai fost cu revizia si iar mi-a verificat-o si mi-au spus ca ar tb curatate injectoarele.!!!!!
Sa fie si la mine tot din clapeta? de la ce ar putea fi?

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Oct 20, 2011 11:47 am

@chitanr: cumva masina ta e pe benzina ?

Avatar utilizator
chitanr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 20, 2010 1:12 am

Mesaj de chitanr » Lun Oct 24, 2011 3:29 pm

Da este benzina...ai idee de la ce ar fi?

Avatar utilizator
cijikyo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 17, 2012 12:17 pm

Mesaj de cijikyo » Lun Mar 25, 2013 9:59 am

aceeasi problema o am si eu. nu e problema de la injectoare, au fost curatate dar problema a ramas. Cand e rece nu merge bine, ba kiar apesi pedala iar turatiile cad la 0. am citit multe forumuri dar raspun nu am gasit si sunt foarte multi cu aceeasi problema.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Lun Mar 25, 2013 11:11 am

Verifica si senzorul temperatura motor daca problema este duar la rece.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori