Instalatie Gpl Pe Outlander

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Stelysan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 31, 2015 10:23 pm

Mesaj de Stelysan » Mie Sep 02, 2015 2:37 pm

@ volint:

Consumul pe benzina este in jur de 11-12,5 la drum intins. Am permanent 150Kg in masina + rezervoarele pline, GPL + Benzina. Roti 215/65R15 si o "tin" in 120Km/h. Cu A/C Automat cuplat ajungem la 13-13,5. Mi se pare destul de mult. In oras 22-25. Condus in stil nesportiv. Merg cu viteza dar nesportiv.
Erori: Fuel Trim Malfunction, Warm Up Catalyst. Pe Bank 1 si pe Bank 2. Catalizatoarele nu sunt murdare. Ochiometric, prin gaura Sondei Lambda. Sondele Lambda numerele 1 de pe ambele Bank-uri au fost inlocuite cu sonde originale DENSO. La fel, bujii noi-noute originale DENSO. Nu trepideaza, are cat de cat putere. Si nu conteaza ce benzina ii pun. E consecvent. In primii 300 Km de la Reset Erori mi le da inapoi. Momentan nu am la dispozitie interfata OBD pt coduri de avarie exacte, dar in 1-2 sapt o s-o am si ma apuc de sapat. :-D

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Sep 02, 2015 7:13 pm

Pe benzina consumul e ok pt motorul tau. Stiu, pare mare dar nu e. La vapoarele astea viteza "de consum" e undeva intre 85-90 km/h.

Poti avea sondele alese gresit. Cel putin cea de dupa catalizator e sigur cu alti parametrii.

Sau ai catalizatorul infundat partial.

A treia varianta ar fi o gaura sau o garnitura ciupita in evacuare inainte de prima sonda lambda. Asta e cel mai putin credibila ca s-ar auzi fasaitul.

Admisia o fi etansa? Poate trage "aer fals".

Din pacat schema de rezolvare e doar trial and error. Si e al draq de costisitoare, ca necesita alte sonde si alt catalizator sau "desfundarea" celui existent (flex, sudura... - mai degraba imprumutat unul de la dezmembrari cu titlu de proba)

Alte idei n-am

Succes

Avatar utilizator
pes211
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 16, 2015 3:03 pm

Mesaj de pes211 » Mar Dec 22, 2015 7:56 pm

Am montat si mers 100k km pe honda crv 2008
instalatie brc, a fost la oferta 2500 lei. Consum la drum lung 10% mers 100 - 140

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori