Aux In La Cd/mp3 Stock?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mie Mai 18, 2011 3:26 pm

controlul total al Ipod-ului este musai. daca nu primesc garantii credibile in acest sens nu ma bag. problema nu este de "money" ci de "value for money"

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 18, 2011 3:37 pm

Cauta manualul Cd-playerului si vezi cum intrii in meniul de diagnostic. La cd-playerul meu (harman-becker, echiparea cea mai slaba de pe fratele coltului - smart forfour) e o combinatie de taste care activeaza meniul asta, si din el poti activa auxiliarul, care mai apoi se sleecteaza din butonul de CD.. apesi o data e CD, apesi din nou e AUX. Incearca asa cum s-a sugerat cu o apasare lunga sa vezi daca face trecerea, si daca nu, apuca-te si cauta manualul playerului

Doar cu cablul acela cu jack nu o sa poti controla nimic, si nici nu iti va aparea numele melodiei pe ecranul playerului. Nu are rost sa dai bani pe asa ceva, iti poti face singur cu <10 ron.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Mai 18, 2011 7:50 pm

intrati aici pe topicul lancerului. la lancer a fost foarte simplu iar conectarea unui mp3 player este foarte simpla si ieftina fara a cumpara acel cablu de 50 euro de la reprezentanta.
pentru conectarea unui ipod/iphone este putin mai complicata pentru ca daca vrei sa controlezi playerul din el iti ntrebuie in primul rand un cablu special, dar nu stiu daca il poti conecat la playerul masinii. stiu ca dvd player-ele dedicate vin cu aceasta optiune si cu acest cablu.

Avatar utilizator
amigaseamoon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 12, 2011 12:57 pm

Mesaj de amigaseamoon » Mie Mai 25, 2011 2:37 pm

Urmarea.... mi-am instalat singur un cablu jack, care m-a costat 30 de roni, urmand indicatiile de aici. Functioneaza foarte bine, am conectat un Ipod la el, si pot sa spun ca acelasi MP3 se aude muult mai bine decat redat de pe CD.

Multumesc mult pentru informatiile ajutatoare !

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Vin Mai 27, 2011 2:12 pm

Salut,

Un subiect care ma interseaza si pe mine, drept pentru care si eu l-am studiat.

Cablul lor e un cablu banal care intr-adevar are un filtru de zgomot ( Ground Loop Isolator). Daca ei asa l-au proiectat, inseamna ca e bun la ceva.
Acum , un izolator d-asta am gasit la vitacom cu 35 lei, un jack si un cablu de calitate nu pot sa coste mai mult de 20 le, hai sa zicem 30. Deci la maxim 80 lei avem ceva apropiat, daca nu chiar identic. Deci pretul de reprezentanta chiar nu isi are rostul. Parerea mea.

O singura problema s-ar putea sa isi faca aparitia.....un volum de redare al sunetului ceva mai mic decat cel normal pe radio/cd. Nu stiu inca.

Pe vremuri, exista o scula de la Belkin, un incarcator+ aux in, de forma unei mufe de bricheta de masina care avea si un "amplificator" de unde mai puteai sa maresti volumul care intra in unitatea masinii. Kitul de la Belkin, ori nu se mai face, ori nu se mai potriveste pe Ipod-urile de generatie noua, stiu ca am citit ceva la vremea respectiva. De ce mi-a ramas gandul la acest kit: Rezolva 2 probleme, incarca ipod-ul si ii amplifica semnalul, toate astea cu cablu, fara fm transmiter. Eu merg pe ideea ca pe cablu e mai bine decat pe FM. Ideal asa mi-as dori, un kit Belkin cu iesirea legata in AUX-ul masinii.

Pentru eleganta suprema, controlul ipod-ului prin unitatea masinii, e nevoie de participare de la Mitsu pe parte de soft, adica, trebuie inclusa in softul unitatii o interfata de control care sa lucreze pe cablul cu mufa IPOD originala.
Lucru pe care nu cred ca o sa il vedem noi, cei care avem unitatile fara navigatie. Poate pe modelele noi, 2011-*, pentru ca pe la alte firme deja au facut integrarea.

Unitatile sunt de 3 feluri. MMCS, Unitatea cu CD Changer (Rockford Fosgate) si Cd playerul normal.
CD Changer-ul si CD playerul normal sunt aproximativ identice ( facute de aceasi fabrica, constructie la fel, la CD lipseste caruselul pentru cele 6 discuri, butoanele de control pt discuri existand pe consola) Diferenta, pe langa changer este data de instalatia de sunet, aceea e Rockford Fosgate, nu unitatea.

Pentru cei care au confectionat/cumparat acel cablu, trecerea pe intrarea AUX se face prin apasarea tastei CD pentru cateva secunde.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori