Trepidatie Motor Outlander 2.0

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
emil68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 8:51 pm

Mesaj de emil68 » Joi Mar 21, 2013 10:41 pm

Salutare tuturor! Cam slaba activitatea prin acest forum...Cand eram la Forum Skoda era agitatie multa! Probabil asta e diferenta dintre numarul de mitsu si cel de skode din tara...
In fine,am mai precizat si la topicul cu consumul,la 5 ani vechime si 96000km am curatat supapa EGR,clapeta,axul,galeria de admisie si tubulatura admisiei si totul s-a schimbat ca prin minune! Am uitat sa precizez consumul anterior de 11,5 in capitala de cacao...si ca-mi dadea in nas pe la 2750rot/min in decelerare usoara ,viteza 2 sau 3.
Acum arata intre 7,5-9l/100km, in functie de aglomeratie si stilul de condus. Zic eu ca au meritat cele 2 ore sa ma naclaiesc un pic! Pot sa spun ca fuge ca la balamuc acum pentru cat de greoaie era cu cei 103kW ai ei!
Mai conteaza si autocuratarea turbinei,eu zic ca e suficient un 2500rot/min in general,dar eu am eliminat balbaitul de la 2750 cu 2750 constant o perioada,apoi pe cel de la 2500 cu 2500 constant,mai am ceva pe la 2200 in viteza 2,se rezolva identic dar am nevoie de o strada buna calitativ, lunga si libera, pe care sa nu ma claxoneze nimeni ca merg cu viteza 2 in 2200 ture,cam greu de gasit in capitala cea mizera...Daca mai aveam si filtru de particule o luam razna cu capul! Ii deplang pe cei care au asa ceva si ma autofelicit pt achizitia 2007! Va urez succes si sfatul meu e sa va curatati singuri EGR-ul caci la service va pot pacali usor ,sau macar stati langa mecanic pana vedeti piesa ca noua daca sunteti pianisti...
Si fiti mai vioi pe forum,ca la Polivalenta in parcare vad ca tot singur cu fi-miu sunt sa inalt lampioane, cei de la Suzuki sunt mai smecheri, sau ce?!

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Dum Apr 28, 2013 4:49 pm

QUOTE (haican1985 @ May 3 2011, 07:52 PM) Salu, detin un outlander 2.0 si am o mare problema pe care , poate si o aveti dar nu ati obesvat!!!!
In cazul in care masina e pe liber si o ambalez pe 2000 rot si iau piciorul dupa acceleratie, pana sa se stabilizeze turometru pe 900 masina trepideaza ( mai precis motorul are o trepidatie ) si acest lucru se intampla si atunci cand ma opresc. Pana sa stea roata masina trepideaza....
Sunt curios daca cineva a mai observat acest lucru si daca da? cum l-a rezolvat!
ASTEPT UN RASPUNS! MULTUMESC! (AM FOST LA 3 SERVICE DIFERITE MITSU. SI DEGABA SI-AU PRINS URACHILE)


Salutare!
Uite aici: http://mitsu.ro/forum/lofiversion/index.php/t8807.html
Zic baietii aia ca le-a fost scos balbalitul de la motor modificand un pic distributia. E din 2013.
Si cica le-a scazut si consumul.

Avatar utilizator
vladc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 12:20 am

Mesaj de vladc » Joi Iun 06, 2013 6:39 pm

Pana la urma cum ai rezolvat problema?

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Mie Iun 12, 2013 6:29 pm

Salut!se rezolva cu reglarea fina ax cu came!!

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Vin Iun 28, 2013 1:10 pm

in relanti, cu masina oprita, pe pozitia Park, motorul face sa se cutremure masina, zici ca e diesel nu benzina, tot motor 2l....in general se simt zguduiturile prea tare...am mai condus si alte Mitsubishi(alte modele) si nu aveam treaba.

Avatar utilizator
eduard.wichner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 10:21 am

Mesaj de eduard.wichner » Lun Mar 02, 2015 5:02 pm

Salutare, legat de problema pentru care a fost deschis topicul:

Si eu am avut aceeasi problema...trepidatie la motor exact cum a fost descrisa aici. Problema la mine venea de la trepidatia plasticelor de la filtrul de aer.
Pot face o poza sa o atasez daca mai e cineva interesat. Am tensionat plasticele de la filtrul de aer si trepidatia s-a oprit.
Sfatul l-am primit de la Mitsubishi Motors Timisoara.

Numa'bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori