Consum?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
mitzsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 29, 2007 10:49 am

Mesaj de mitzsu » Mar Ian 29, 2008 10:56 am

@ andreiderme ,
nu mai pomeni de Drumul Tarabei si Stefan cel Mare, te rog frumos, ca mi se ridica parul pe ceafa :twisted:
Sincer, deplasarea zilnica in orele de varf in ambele zone e dincolo de orice banc prost. Cred ca fac si eu pana la urma zona...zoster ! :?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Ian 29, 2008 2:48 pm

zicea cneva de un opel cu 6 l/100 in bucuresti.
Pot sa intreb si eu ceva? Era noaptea dupa 2-2.30, cand nu e nici dracu pe strazi? :? :? :?
Nu de alta, dar din cunostintele mele viteza medie de la testul de consum, valabil pentru orice producator si orice masina (e acelasi test pentru toata lumea :-D ), este de 19 km/h; ori in Bucuresti, in zile nashpa, viteza medie se ridica la ametitoarea valoare de 7 - 9 km/h.
Din cunostintele mele si dupa un calcul simplu, doar de dragul unui calcul - daca obtii viteza medie de 19 km/h asta inseamna ca traversezi bucurestiul dintr-un capat in altul intr-o ora; in cazul asta cam obtii consumul dat de constructor.
In al doilea caz, inseamna ca mergi pe aceeasi distanta doua ore si ceva; din care o mare parte din dimp masina sta iar motorul merge, ceea ce inseamna ca are un consum de combustibil (consum orar). Poate la opel calculatorul de b0ord afiseaza numai consumul mediu, raportat la distanta parcursa, si nu tine seama de consumul orar, cand masina stationeaza. In cazul acest consumul e plauzibil, dar va diferi de realitate.

Avatar utilizator
vvede
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 26, 2007 8:36 pm

Mesaj de vvede » Mar Ian 29, 2008 3:39 pm

QUOTE (DeBogdan)zicea cneva de un opel cu 6 l/100 in bucuresti.
Poate la opel calculatorul de b0ord afiseaza numai consumul mediu, raportat la distanta parcursa, si nu tine seama de consumul orar, cand masina stationeaza. In cazul acest consumul e plauzibil, dar va diferi de realitate.
offtopic: Persoana respectiva poate avea Corsa diesel. Doar asa se poate apropia cat de cat de 6%. La Opel (Astra/Vectra) cand viteza scade sub 10 km/h consumul devine orar (deci litri/ora)
End!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori