Outlander Benzina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Vin Apr 22, 2011 2:47 pm

Buna ziua gentlemen,

Cam intr-o luna asteptam (eu si sotia) sa ne soseasca Outie-ul 2.0 pe benzina (prima versiune, culoare silver). Este prima noastra masina, fiind extrem de fericiti pentru alegerea facuta, parandu-ni-se alegerea optima, fiind luat cu cash, fara credit auto sau leasing, intr-un cuvant ne-am intins cat ne-am permis. Si oricum mai e nevoie de o masina in familie (sotia va primi un Colt 1.3 A/T probabil la sfarsitul acestui an sau in maxim un an), asadar decat sa ne imprumutam pentru diesel && 4x4, am ales sa "lucram curat".
Am vrut Outlander pentru ca efectiv avem o obsesie pentru masina aceasta, oferind tot ce avem nevoie: interior foarte mare dar exterior "mic", confort (motor pe benzina, nu sunt trepidatii, AC automat, gropile din oras vor fi simtite altfel decat dintr-o masina mica), garda ridicata, siguranta (prima versiune are acelasi numar de airbag-uri ca si ultima, prezenta M-ASTC, BA, ABS si EBD-ului), motor japonez euro5, transmisie manuala fiabila, jante de aliaj. Aspectul noua ni s-a parut a fi superb, din 2008 tot intoarcem capul dupa Outie pe strada . Masina va fi folosita in oras doar pentru drumul acasa-serviciu, in rest in week-end-uri vom avea cat mai multe iesiri. Nu pe coclauri, ci la casele bunicilor sau prin statiuni. Cand ne vom satura de vazut Romania de pe strada, vom inchiria un 4x4 veritabil, gen Pajero, cu care vom vedea restul. Oricum nu ne-ar fi lasat inima sa "fortam" "rechinul" nostru in off-road, drumurile noastre fiind ele insele suficient de stresante.
Ce vom mai aplica dupa achizitie: alarma (din cate am inteles cea oferita de dealer este scumpa si slaba, deocamdata cercetez sa vad daca un Viper sau un Falcon de top pot fi instalate pe masina), security film (http://www.youtube.com/watch?v=z3g8sa4ciM4) si poate faruri bi-xenon in locul proiectoarelor de ceata.

Sarbatori pascale fericite si drumuri bune!

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Vin Apr 22, 2011 7:42 pm

O luna?!, da stiu ca greu va trece timpul! Eu am asteptat o saptamana si mi s-a parut.... o viata! Dar acum dupa aproape 10000 ma felicit inca pt alegere, sper sa nu regret decat dupa 300.000, ca nu mai e noua! Felicitari si multi, multi km fara probleme!!

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Sâm Apr 23, 2011 11:20 am

Si noi stam ca pe ace, dar nu avem ce face. Comanda de fabricatie a fost data in decembrie, din ce am inteles de la dealer. Nu au nimic pe stoc pentru ca s-a vandut binisor. Am facut drive test cu 2.2 nou, cel pe care cred ca il posedati si dumneavoastra si mi s-a parut o minune, parca nu era diesel la nivelul de zgomot, insa diferenta de 8500 de euro de pe catalog consider ca e mai util investita intr-o masina de oras fiabila si usor de condus (Colt 1.3 A/T), pentru sotie. Multumim pentru urari si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mar Apr 26, 2011 9:58 am

felicitari, si te asteptam cu detalii

nu cred ca o sa ajungeti vreodata sa inchiriati un 4x4 "veritabil". garda la sol (sper sa fie aceeasi: 21 cm!) va fi suficienta pentru majoritatea iesirilor si nu veti avea nevoie de tractiune spate.

insa am 2 intrebari:

-nu stiu de ce presupun ca sunteti 2 (adica nu aveti copii, inca). nu e cam multa masina pentru 2? e o masina mare si voluminoasa, cu un consum mare si un comportament rutier simplu si fara pretentii. scopul acestui model este sa fie incapator si sa care, iar in versiunea pe benzina reprizele (demarajele) ii sunt straine. cred ca sunteti f. indragostiti de acest model de l-ati ales tocmai pe el, si cred ca aveti planuri mari intrucat masina asta trebuie incarcata

- ai facut drive-test cu motorul de 147 CP? cum se comporta, cum accelereaza, te multumeste? eu am 170 CP pe outlander si demarajul mi se pare cam slabut (dar am cumparat masina in cunostinta de cauza, renuntand la orice pretentie sportiva)

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Mie Apr 27, 2011 11:35 am

Hristos a Inviat!

Referitor la renting probabil nu vom ajunge prea curand deoarece ne place confortul, e putin probabil sa mergem pe drumuri forestiere infundate. Aventura nu se termina unde se termina asfaltul, dar de iesit iesim doar cand e frumos afara, 2WD-ul fiind suficient deocamdata. Garda la sol este identica, masina este identica la dimensiuni, sisteme de siguranta, scaune, AC si multe altele, elementele de finisaj, motorul diesel si sistemul 4x4 fiind diferite (si eventual transmisia automata). Ar fi meritat toti banii, dar cum nu ii avem ne-am multumit cu versiunea de baza, care ne va satisface 100% cerintele si asteptarile. De carat masina va cara (vom iesi des) si speram ca in curand sa o populam complet (ai avut dreptate, momentan suntem doar 2 in "familia mica", insa ne vom lua des "familia mare" -parintii- dupa noi). Referitor la sportivitatea masinii, mie unuia in oras (se merge foarte mult bara la bara) mi se pare sportiv si loganul surorii (euro 5, motor de 1.2) , scopul meu nu e sa fac liniute ci sa am spatiu (sunt inalt si spatos), berlinele "clasice" efectiv innebunindu-ma (si nu sunt claustrofob, insa, din putinele autovehicule cu care am circulat, doar in Outlander, Logan si in E220 am loc confortabil, efectiv m-am saturat sa stau cocosat).
Cu motorul de 147 CP nu am facut drive test (fiind indisponibil), ci doar cu cel nou, de 176, efectiv o minune, insa sotia nu a fost de acord sa ne intindem mai mult decat plapuma (WAF redus, slabe sanse in general de "nebunii"). Iubim Outlanderul de mult timp si ni se pare o super-masina, nici unul din noi neintorcand capul niciodata dupa masini, insa Outie-ul a devenit o obsesie.

Stiu clar ca nu sunt soferul tipic de Mitsu, cel iubitor de adrenalina si dependent de senzatii tari insa sunt obsedat de spatiu, siguranta, fiabilitate si forma inconfundabila a Outlanderului.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Apr 27, 2011 2:53 pm

@Neophitus : felicitari pentru achizitie . Cand iti ajunge bijuteria poate o sa ne incanti si cu un Jurnal de Bord .
@Neophitus : Pentru a raspunde la postul imediat urmator foloseste butonul Fast Reply sau Post Reply . Pentru mai multe lamuriri te rog sa iti mai arunci o privire aici

Pana una alta , haideti sa nu uitam ca este un topic deschis despre sfaturi Outlander benzina

Multumesc

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Vin Iun 17, 2011 4:59 pm

Am masina de 3 saptamani si sunt incantat de ea. Voi face un jurnal de bord cand voi avea mai mult timp liber, deocamdata ma bucur de ea cat se poate de mult. Masina e o bijuterie, extrem de confortabila si usor manevrabila, m-am obisnuit foarte repede cu dimensiunile ei. Absolut totul e minunat, merita fiecare banut. De abia astept iesirile din iulie/august, insa nu o voi abrutiza sub nici o forma, desi unii din domnii de aici si-au testat la limita minunile lor. Eu am mare grija de ea, sper sa ma tina mult si bine. Deja ne gandim sa strangem bani pentru urmatoarea masina, pentru sotie, care acum tot un Outlander ar dori. Ei, va dura, traim totusi in Romania.
I love Mitsubishi!
Salutari de la IS-26-NEO!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori