Outlander Benzina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
supercablat
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 03, 2011 4:45 pm

Mesaj de supercablat » Joi Mar 03, 2011 5:04 pm

Salut,

As vrea sa imi iau un SUV dar nu dispun de cine stie ce bani.
Am vazut o oferta buna la mitsubishi pe benzina motor 2.0 147 CP tractiune pe rotile din fata.

pretul DDP este de 20.000 eur pentru cutia manual primul nivel de echipare si 23.000 EUR pentru cutia automata al doilea nivel de echipare.
care din aceste mi-o recomandati?
merita sa dau bani pe tractiune 2WD?

Intrebarea este daca merita sa cumpar versiunea pe benzina, mai ales ca are tractiune doar pe rotile din fata si nu stiu cum se aseaza pe drum in conditiile astea (mai ales ca e mai inalta).

Bugetul alocat ar fi de maxim 24.000 euro, iar motorizari 4X4 au numai pe motorina si preturile incep de la 26.600 euro.
An primit o oferta si de la Nissan pentru X-trail pe motorina 4x4 la 24.500 euro.

Toate preturile sunt DDP.

Ce imi recomandati.
in principiu as vrea o masina mai inalta si sa aiba un spatiu destul de generos. Nu am nevoie in mod deosebit de capacitati de off-road. dar sa ma scoata dintr-o zapada mai mare pe un drum de tara.

Multumesc

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Mar 03, 2011 6:55 pm

Dupa parerea mea, daca nu o iei 4x4 degeaba o iei. Vei avea cam toate dezavantajele unui suv fara a beneficia de avantajele specifice. Vezi si pe la citroen poate prinzi vre-o promotie, dar la motor diesel de 2.2 (cu tot ce inseamna asta). As merge pe nissan mai degraba, sau daca nu, asx, diferenta de spatiu nu e odioasa. Cauta si alte promotii (eventual suzuki cu reductor? )
Eu am 4x4 2.0 did si iti spun ca daca nu avea 4x4 nu o luam. As fi dat bani seriosi si pt un reductor, dar tinand cont de garda si constructie e ok si fara.
Spor la cumparaturi!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 03, 2011 8:14 pm

Daca iti iei suv si nu e 4x4 degeaba il mai iei. De 20.000euro iti iei o masina normala destul de frumoasa si de bine echipata. Parerea mea e ca nu merida sa dai atatia bnai pe un suv care nu e 4x4. La banii astia doar Dusterul ai putea sa il iei 4x4 diesel si full options. Deci gandestete bine daca chiar ai nevoie de un suv. Gandestete si la costurile de intretinere, asigurari etc.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Mar 03, 2011 10:21 pm

Eu zic ca n-are rost sa-ti iei Outlander (sau alt SUV) cu tractiune 4x2.
Dincolo de faptul ca dupa parerea mea se comporta periculos de prost la forja serioasa doar cu tractiune fata, datorita cuplului maricel la 2.2 (=> Torque steer mare, balans, ruperea aderentei...) te mai si 'invita' sa te bagi pe drumuri proaste, dar tinand cont ca e grea si spatioasa (=> devine si mai grea incarcata) risti sa nu mai iesi doar cu 2 roti motrice.

In realitate este o masina foarte misto (incapatoare, placuta, sprintena), dar in varianta 4x4.

Daca nu tii neaparat sa fie nou-nouta, gasesti pe la dealeri masini de 1-2 ani, cu 15-25.000km la bord care se incadreaza in bugetul tau. Sau mai poti incerca pe la fimele de leasing.
Orienteaza-te spre 2.2 diesel sau 2.4 benzina. Navigatia (MMCS) desi tinde sa ia ochii, e inutila pentru simplul fapt ca harta RO existenta este o gluma proasta (acopera 10% din harta tarii). Iar pentru facilitatea de a 'rip-ui' si stoca muzica pe HDD-ul sistemului, nu cred ca merita pretul cerut.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Vin Mar 04, 2011 5:31 am

Din nou, NU SUV fara 4x4, spun si eu. Iar motivele le ai mai sus. Ca si alternativa, te sfatuiesc sa te uiti la Suzuki Grand Vitara, cu rabla la schimb e intre 23.200 si 24.100. Iar masina e super OK ca si constructie si fiabilitate.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Mar 04, 2011 3:11 pm

Ca o completare, stiu ca nu e ceea ce ai intrebat, dar ca idee, arunci un ochi si aici http://www.sdprestige.ro/promotii-citro ... osser.html.
Sunt destui colegi care au Outlander 2.4 si sunt multumiti. Nu am mai vazut motorul asta la mitsubishi pe site si de-aia am dat linkul cu citroen. Nici acolo nu stiu daca mai sunt valabile preturile, dar intind sa cred ca da.
Ca idee, 4x4 costa cam minim 2000E la orice masina care ofera varianta 4x2.

Avatar utilizator
supercablat
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 03, 2011 4:45 pm

Mesaj de supercablat » Sâm Mar 05, 2011 4:29 pm

mi se pare atragatoare oferta de la Citroen.
Cum sunt practic aceleasi masini ma voi duce luni la showroom sa vad una. Tinand cont ca este chiar langa servici poate fac si un test drive.

Totusi varianta pe benzina mi s-a parut ca consuma cam mult.
Voi vedea luni cum sta treaba.

Orice sfat imi puteti da este binevenit. Si nu trebuie sa se limiteze la modelele mentionate.
Importante sunt urmatarele:
Buget: 20.000 - 24.000
Sa fie spatioasa
Sa fie inalta.

Multumesc.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Lun Mar 07, 2011 10:15 am

mie personal mi se par exagerate recomandarile acestea catre 4x4 cu orice pret. in afara de smarcuri si noroaie in care oricum nu ne bagam pentru ca nu suntem echipati corespunzator, chiar nu este necesar 4x4

outlander 4x2 trebuie privit ca un break mai inalt. in 20K EUR nu stiu ce break-uri gasesti (poate doar din clasa compacta gen astra, megane sau jetta). in rest, passat, laguna, 407, accord, avensis in versiunile break depasesc cu mult nivelul de 20 K EUR ! diferenta majora fatza de ele este ca Outlander 4x2 are garda la sol mare (cred ca tot 21 cm) ceea ce reprezinta fie un avantaj, fie un dezavantaj. numai tu poti sa stabilesti daca ai nevoie de o masina asa de lunga si asa de inalta si sa iti asumi partile rele (mai putin stabila, mai grea, consum mai mare) care vin la pachet cu cele bune (spatioasa, capacitate superiorara de trecere)

personal eu merg preponderent 4x2, doar cand ninge mai cuplez 4x4 auto pentru confortul meu psihic. cred ca un 4x2 mai inalt (21 cm) este mai competent in off road decat un 4x4 mai scund (18 cm). acum ca posed un SUV pretuiesc mai mult garda la sol decat tractiunea integrala despre care pot spune ca nu i-am simtit nevoia niciodata

consumul de benzina este evident mai mare, dar reviziile mai ieftine. de asemenea, la motorizarea 2.0 impozitele, CASCO si RCA sunt sensibil mai mici. depinde f mult cat vrei sa mergi cu masina. in cazul meu eu mai posed o masina pt oras, asa ca Misu ramane doar pentru interurban. consumul in afara s-a stabilizat intre 8.5-9.0 l/100 in conditiile unei viteze de croaziera de 100-120 km/h (mai mult nici nu e nevoie)

din punctul meu de vedere, tractiunea 4x4 nu merita mai mult de 2-3 k EUR peste versiunea 4x2

Avatar utilizator
silencer2g
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 13, 2009 7:19 pm

Mesaj de silencer2g » Mie Mar 09, 2011 9:26 am

Din pacate nu iti recomand Mitsubishi Outlander, fiind posesorul acestui model. Nu vreau sa intru in detalii pentru ca am mai discutat pe aici.

Probabil gasesti variante mai bune pe piata:

De ex. noul Kia Sportage: Arata super bine, garantie 7 ani, pret mai bun, finisari mai bune decat la mitsu, costuri de intretinere mai mici.

Iar despre varianta 4x2 sau 4x4 , nici eu nu o consider importanta varianta 4x4, pe mine nu m-a ajutat decat atunci cand am tractat barca, sau cand am scos-o din apa. in rest iarna poti merge linistit cu 4x2 fara probleme fiind mai importanta garda la sol, si anvelopele de iarna;

Mai este un dezavantaj la modelele 4x4 , treapta 1 si treapta 2 sunt mai scurte ceea ce este foarte neplacut mai ales in oras la plecarile de pe loc. plus greutatea in plus ceea ce duce la un consum mai mare;...

Avatar utilizator
m00n111
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 01, 2011 10:30 am

Mesaj de m00n111 » Mie Mar 09, 2011 10:11 pm

Eu iti recomand calduros sa rezolvi cumva problema celor 2000 de euro si sa iei un Outlander diesel cu dotarea minima. Am deja 6000 km cu unul cumparat la inceputul anului si am suferit si eu de buget limitat. Nu regret insa absolut deloc efortul facut. Motorul de 176CP de la Mitsubishi e naucitor, accelereaza extraordinar si consuma extrem de putin. Fac zilnic minim 50 km (25+25) din care aprox 10 in Bucuresti. Cu mers legal imi arata consum mediu 4.7. Urca spre 6 daca ma calca pe nervi baietasii cu cazane de firma germana.
Inainte sa-l iau am trecut si pe la Kia si Nissan. Atat Kia Sportage cat si X-Trail sunt MICI la interior - X-Trail e ingust si cu distanta mica intre bancheta si scaunele din fata iar Kia este scunda si destul de inghesuita, Decat Sportage mai bine ASX.
In final insa, este alegerea ta. Va fi masina in care TU trebuie sa te simti bine asa ca fa niste test drive-uri si alege in cunostinta de cauza

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori