Lanturi Outlander

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Dec 06, 2010 1:49 pm

Salut!
Incerc sa gasesc lanturi auto pentru Outlanderul meu 2008. Am cauciucuri 215/70/R16 si nu gasesc nicaieri lanturi pe deimensiunea asta. Am gasit lanturi pentru 215/65/R16 (ca pe duster si tiguan), marime cu doar 3% mai mica. Eu zic ca ar incapea lanturile (mai ales ca se potrivesc si pe o dimensune pe 15 cu doar 1,3% mai mica decat cea de pe outlander). Intrebarea mea: oricum nu o sa le folosec niciodata; sunt acoperit de amenzi in afara tarii pe unde sunt obligatorii?
Multumesc!

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Dec 06, 2010 9:13 pm

QUOTE (...) oricum nu o sa le folosec niciodata (...)

O stii pe aia cu 'never say never'?

Daca merg pe 215/65/16 ar trebui sa mearga si pe 215/70/16.
Daca sunt cele care se vand la Petrom, vezi ca anul trecut se gaseau si la Baumax fix aceleasi lanturi, doar ca aveau o gama mult mai variata si erau si semnificativ mai ieftine.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Dec 07, 2010 10:06 am

Merci mult!
O sa trec pe acolo.
La faza cu niciodata... nu le voi folosi de frica de a nu face praf jantele. Din experienta proprie, in zapada afanata cel putin, nu mi s-a parut niciun castig fata de cauciuc de iarna bun. Pe gheata... sper sa nu ajung niciodata sa trebuiasca sa le pun (am si aici dubii ca ajuta).
Eu vreau sa le iau sa fiu legal. Normal ca la marea nevoie le pun, dar nu cred (si sper) sa fie vre-odata nevoie.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Dec 09, 2010 8:40 pm

imi este totusi neclar de ce vrei tu sa iti pui lanturi

daca tractiunea Mitsubishi + anvelope de iarna nu sunt suficiente, probabil ca nici nu ai ce cauta pe acolo si risti sa ramai suspendat pe burta!

Eu tocmai mi-am cumparat anvelope Nankang 215/70/16, de iarna, la pretul 430 ROn/buc. de ce sa ma mai complic cu lanturi ?

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Dec 09, 2010 10:07 pm

Pai am zis in primul post: sa nu imi iau vreo amenda. Cu gumele de iarna am iesit si de unde ramasesem pe burta ). De-aia zic ca nu cred ca o sa le folosesc vreodata. Sunt rau de gura cand am impresia ca vrea sa ma faca vreun politai si imi place sa fiu 100% legal.

Eu am luat niste wintersporturi anul trecut cu 400RON.

BTW... we meet again. Nu stiam daca pana la urma ti-ai luat sau nu outlander. (gxg de pe pcr sunt).

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Dec 09, 2010 10:43 pm

Dincolo de aspectul de legalitate, cu toata tractiunea interglala si cu gumele de iarna, daca esti excursionist si te aventurezi iarna pe drumuri forestiere (calcate sau nu), nu strica un rand de lanturi si o lopata in portbagaj.
Asta pe langa rezervorul plin.

Chiar daca nu esti genul care sa-ti fortezi norocul, poti pur si simplu sa te duci de Revelion la o cabana care nu e tocmai 'la sosea' si pe 28.12 sa fie soare si frumos, iar pe 02.01 sa ai 1m de zapada pe drum.
Si dupa cum bine stiti, la noi nu se asteapta nimeni sa ninga iarna, deci cand se intampla "miracolul" abia reusesc sa curete drumurile nationale si europene.
Pt cararile de munte e un fel de 'do it yourself'.
Ok, exista posibilitatea sa suni la birou si sa-ti mai iei cateva zile de concediu, dar pot exista situatii in care trebuie neaparat sa pleci.

Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Vin Dec 10, 2010 8:59 am

:QUOTE (godaro @ Dec 9 2010, 08:40 PM) Eu tocmai mi-am cumparat anvelope Nankang 215/70/16, de iarna, la pretul 430 ROn/buc. de ce sa ma mai complic cu lanturi ?

De astea am si eu cumparate iarna trecuta...sunt foarte bune, eu personal nu am avut nici o problema cu ele

Apropo de lanturi : e adevarat ca pe zapada afanata sau batatorita cu cauciucuri de iarna nu ar trebui sa ai probleme, insa, de exempu, e posibil sa ai de urcat o panta destul de maricica care are gheata pe sub stratul de zapada si aici s-a cam terminat si cu cauciucurile de iarna si cu 4x4 lock...iti cam trebuie lanturi.Parerea mea

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Dum Dec 12, 2010 10:00 pm

QUOTE (godaro @ Dec 9 2010, 08:40 PM) Eu tocmai mi-am cumparat anvelope Nankang 215/70/16, de iarna, la pretul 430 ROn/buc. de ce sa ma mai complic cu lanturi ?

Spune-mi si mie, te rog, de unde ai luat Nankang-urile? M-ar interesa si pe mine sa trec pe 16" pt. iarna. Niste jante de Al pe 16", cat de cat aratoase si la un pret acceptabil stie cineva ?

Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Lun Dec 13, 2010 9:06 am

Iti recomand jante pe 16" BORBET care ajung pe la 320 RON/buc.Din pacate nu mai stiu de unde le-am cumparat

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Lun Dec 13, 2010 5:53 pm

Eu fug da lanturi ca de dracu! Am folosit odata la un oltcit sa urc pe Semenic, s-au rupt si mi-au rupt furtunul de la frana fata, burduf planetara, aripa bine lovita! Acum ma gandesc, la masinile cu abs si alta dracovenii ce pagube ar face! Am vazut la TV aseara ca ziceau de niste huse, care ar face cam acelasi lucru pe gheata, ca la zapada mare ramai suspendat si cu lanturile!.Unde mai pui si faptul ca ai 4WD lock, eu zic ca ar fi deajuns. De lanturi in strainatate stiu doar ca ungurii mai faceau figuri la ninsori zdravene, dar de cate ori am iesit nu m-a intrebat nimeni, cu toate astea am in porbagaj niste lanturi, dar habar nu am de marimea lor, oricum, cred ca numai daca chiar "arde" as monta asa ceva si atunci cred ca modelul de camioane, 1-2 bucati de lant trecute prin janta, sa rupa acolo si ele cat de cat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori