Stergatoare Outlander 07

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
razvanlb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:34 pm

Mesaj de razvanlb » Lun Oct 25, 2010 4:28 pm

Salut, stergatoarele de pe masina mea s-au cam dus, adica nu mai sterg la fel de bine ca inainte, lasa urme pe parbriz. Stie cineva unde pot gasi doar lamelele de cauciuc (dar sa fie de calitate , nu din supermarket)?
Sau ar trebui sa schimb tot stergatorul,? Si-a montat cineva pe Outlander , Bosh Aero?
Multumesc.

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Lun Noi 01, 2010 1:19 pm

sal, am eu 2 gume (Champion parca...) noi , aduse din Italia de o cunostinta, insa le-am comparat cu originalele si difera putin ca inaltime -cu 2mm mai mici.(lungimea este buna S-61cm; P-55cm). Ideea e sa nu cumperi tip aero ca nu se muleaza bine pe parbriz (mai ales coltul dreapta pasager).Parbrizul de outlander este putin curbat longitudinal si adus de exterioare pe ultimii 15-20cm spre deosebire de berline care au parbrizul aproape drept. Daca vrei gumele, sunt 20euro perechea fara cutiuta ca n-o mai am.... stima

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Lun Noi 01, 2010 7:24 pm

Deci solutia e sa schimbam doar gumele. Problema acolo e ca foarte rar gasesc si sinele alea metalice. De obicei gumele vin cu un plastic infect pentru montaj. Doar daca montez sinele vechi. Totusi nimeni n-a cumparat stergatoare de altundeva decat de la reprezentanta ?

Avatar utilizator
cristidotro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 24, 2011 1:10 pm

Mesaj de cristidotro » Joi Feb 24, 2011 5:19 pm

Mi-a cedat si mie stergatorul din dreptul soferului.
Trebuie sa caut gume speciale pentru Outlander? Sau se potriveste orice model de guma, doar sa respecte lungimea? Stiti vre-un magazin online sau din Constanta unde pot gasi?
Aveti idee cat costa cele originale de la reprezentanta sau ce tip sunt?

Salut!

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mar Mar 15, 2011 2:46 pm

Cred ca trebuie ori gume speciale, ori daca nu sunt, tot stergatorul. Am cumparat eu ceva gume universale, dar sunt prea inguste, nu ai cum sa le montezi. Acuma sunt in cautarea unei solutii, ori alte gume, ori alte stergatoare.

Avatar utilizator
cristidotro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 24, 2011 1:10 pm

Mesaj de cristidotro » Mar Mar 15, 2011 4:04 pm

Eu am cumparat din carrefour niste stergatoare cu lungimea necesara, si am inlocuit doar gumele. Nu se potriveste perfect noua guma, dar tot ce ma intereseaza este sa stearga si sa nu atinga clemele de metal parbrizul, sa il zgarie.

Le am de 2 saptamani si pana acum sunt multumit. Daca ma tin juma' de an sunt fericit.

Salut!

Avatar utilizator
neagra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 22, 2009 6:54 am

Mesaj de neagra » Lun Apr 11, 2011 6:55 pm

au la repr constanta stergatoare fata 160 ron parca...sunt la oferta.Pe spate sterg.nu este la oferta adik170ron.....!

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mar Feb 07, 2012 5:05 pm

ma folosesc de topicul asta

ma intereseaza si pe mine cum se poate regla bratul stergatorului (la fiecare in parte)

sa ma explic mai bine: observ ca stergatoarele mele nu sunt pozitionate corect pe parbriz. la repaos, ele stau un pic mai sus decat zona incalzita, iar pe vremea asta ma deranjeaza intrucat lamelele nu se dezgheatza suficient de repede/bine. as vrea sa le dau 1 cm mai jos, adica sa rotesc bratul stergatorului cu vreo 10 grade, pentru ca ele sa stea EXACT pe zona incalzita. are cineva idee cum se face?

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mar Feb 07, 2012 11:20 pm

Nu stiu daca se poate si la Outie, dar la alte masini poti sa scoti stergatorul din tija de conectarea la ansamblul motorasului ( e o piulita de 14-16 parca) si pentru ca tija are niste zimti de fixare, sa muti bratul stergatorului putin mai jos, prin rotire. Sper ca m-am facut inteles. Repet, nu am desfacut bratul la Mitsu sa vad daca e la fel cu altele.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Feb 08, 2012 10:06 am

Am o intrebare care cred ca poate fi de interese general, deci o sa o pun aici.
Godaro, din cate stiu eu, tu ai Outlander 2007-2009 (fara facelift). Exista incalziare pentru stergatoare la acest model? Eu stiam ca nu. (am vazut la un forester mai vechi o zona degivrata la baza parbrizului si la nici un outlander nou nu am vazut asa ceva)
Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori