Mufa Aux La Outlander Navi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Mai 06, 2014 1:48 pm

Pentru a pune muzica de pe un stick trebuie si un player in care sa intre stick-ul (sau card SD etc...).
Daca ai un player, ii poti lega iesirea (in general jack mic stereo) la intrarea AUX a sistemului de pe masina.

Iar alimentarea o poti rezolva cu un alimentator USB de bagat in priza de bricheta. (dar inainte verifica daca playerul reda muzica si cand e bagat la incarcat).

Apoi, daca esti multumit de cum se aude, toata chesta de mai sus popti sa o montezi mascat in cotiera sau in alt loc, in asa fel incat sa nu ai fire la vedere prin masina.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Joi Mai 08, 2014 9:36 am

eu mi-am montat cablu AUX si dau play de pe telefonul mobil
nici eu nu am navi

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Mai 08, 2014 12:20 pm

Ms de raspunsuri.... dar pare cam mult bataie de cap.... credeam ca e ceva de genu: legi o mufa usb la cablul de aux si gata. Cred ca o sa raman pe CD-uri. sau eventual un modulator.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Mai 09, 2014 12:19 pm

Pai daca in loc de stick USB normal folosesti un stick cu player (ceva ca in poza de mai jos), merge.

Avatar utilizator
Claudel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:29 am

Mesaj de Claudel » Sâm Ian 03, 2015 8:01 pm

Salutare baieti,imi explicati si mie mai bine va rog cum se da joj capacul din spatele cotierei,imi apare AUX activ pe display.

Avatar utilizator
eco_ionut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 11, 2008 1:46 pm

Mesaj de eco_ionut » Lun Ian 05, 2015 4:26 pm

Tragi de el usor incepand cu partea de jos. Iti recomand sa fie cald in masina . Plasticele reci se rup usor.
Eu joi si vineri sunt in Predeal. Daca ai nevoie de ajutor da-mi un mesaj privat.
Bafta.

Avatar utilizator
Claudel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:29 am

Mesaj de Claudel » Lun Ian 05, 2015 8:26 pm

Ca de obicei...am zis sa merg si eu l-a reprezentanta in brasov,le-am explicat despre ce este vorba cu lux de amanunt,ce-am citit si eu pe forum ...acelas raspuns l-am primit si eu...chiar nu stiau despre ce este vorba...--multumesc pentru sugestii si raspuns(ECO IONUT)..maine pe l-a ora 12-o sa ma intanlesc cu un tip care lucreaza in domeniu si mi-a spus ca stie despre ce este vorba,oricum o sa-i spun despre treaba cu caldurica in masina...o sa va tin la curent cu lucrarea,salutare.....P.S- e super in Predeal

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Apr 18, 2017 12:26 pm

La 7 ani dupa ce am desfacut prima data cotiera sa vad unde e mufa de aux, am apucat intr-un final sa o si pun in functiune.

Am comandat un jack de 3.5mm mama + o mufa RCA mama, le-am fixat in cotiera in spatiul de langa priza de bricheta si le-am conectat la mufa din spatele capacului cotierei.

N-am taiat firele ci am facut niste pini pe care i-am bagat in mufa si dupa ce am testat conexiunile am fixat pinii cu 'glue gun'.

In mufa sunt 3+2 fire separate de un spatiu gol.
Negru - Audio DREAPTA
Albastru cu marcaje albe - Audio MASA
Alb - Audio STANGA
-
Maro - Video MASA
Albastru - Video SEMNAL

Pentru muzica folosesc un player ceva mai rasarit (XDUOO X3), dar ca si solutie de player multifunctional audio-video merge un iphone 4S cu un cablu de iesire AV+incarcare.
De exemplu merge facut 'mirroring' de ecran pe waze sau se pot viziona filme stocate pe telefon.

Din pacate patch-ul 'DVD in motion' nu deblocheaza si semnalul video redat prin AUX, asa ca deocamdata imaginea e afisata numai in stationare.
Daca stiti de vreun patch de 'AUX in motion', dati si voi un link.
Merci.

[attachment=24045:Aux__1_.JPG] [attachment=24046:Aux__2_.JPG]
Fişiere ataşate
Aux__2_.JPG
Aux__2_.JPG (414.53 KiB) Vizualizat de 7376 ori
Aux__1_.JPG
Aux__1_.JPG (464.44 KiB) Vizualizat de 7385 ori

Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Sâm Iul 08, 2017 4:32 pm

Salut. Am un Outlander 2 an 2008, chel asa de fel. As dori sa stiu cum as putea sa scot mufa de aux din cd player, daca se poate. La cdplayer optiunea de aux o am, dar firele nu sunt trase. Sfaturi ceva? Va multumesc.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Vin Iul 21, 2017 2:07 pm

@Adrian
Iti trebuie cablul cu codul Mz360136EX. Sau ti-l faci singur. E un cablu banal cu un filtru izolator din ferita. Daca o sa cauti pe net dupa cod o sa gasesti si pdf-ul de montaj.
Daca o sa gasesc papucii din mufa pe undeva, imi voi construi eu cablul. Daca nu, o sa dau 200 de lei pe original.

Ps: pentru navigatie cablul are alt cod.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori