Mufa Aux La Outlander Navi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Dum Iul 30, 2017 3:24 pm

QUOTE (hades @ Jul 21 2017, 02:07 PM) @Adrian
Iti trebuie cablul cu codul Mz360136EX. Sau ti-l faci singur. E un cablu banal cu un filtru izolator din ferita. Daca o sa cauti pe net dupa cod o sa gasesti si pdf-ul de montaj.
Daca o sa gasesc papucii din mufa pe undeva, imi voi construi eu cablul. Daca nu, o sa dau 200 de lei pe original.

Ps: pentru navigatie cablul are alt cod.
Mersi de raspuns dar deja am rezolvat-o. Am cumparat un cablu jack 3.5, l-am desfacut sa ajung la cele 3 fire din interior, le-am pus papuci la fire si le-am montat la mufa din spatele casetofonului si totul functioneaza perfect . Asta fiind o varianta mai ieftina, dar buna

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Lun Iul 31, 2017 8:16 am

QUOTE (Extremero @ Apr 18 2017, 12:26 PM) ....
Din pacate patch-ul 'DVD in motion' nu deblocheaza si semnalul video redat prin AUX, asa ca deocamdata imaginea e afisata numai in stationare.
Daca stiti de vreun patch de 'AUX in motion', dati si voi un link.
Merci.

[attachment=24045:Aux__1_.JPG] [attachment=24046:Aux__2_.JPG]

Salut,

Eu mi-am luat hartile pentru lancer de pe: https://www.olx.ro/oferta/dvd-navigatie ... 6n8M6.html si mi-a spus ca daca vreau are si CD-ul cu hack-ul pentru a nu bloca video-urile in mers. Nu l-am luat, dar poti incerca sa vorbesti cu el sa vezi daca te poate ajuta. Bafta

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Aug 01, 2017 11:30 am

Ei iti deblocheaza imaginea DVD-ului in mers.
Canalul video de pe AUX ramane in continuare blocat cand pleci cu masina de pe loc.
Sper sa o rezolv cu ajutorul astora: navhack.org

Avatar utilizator
palidor
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 01, 2018 7:25 pm
Contact:

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de palidor » Mar Noi 06, 2018 8:20 pm

Eu am gasit mufa Aux intre scaunele fata,chiar in spatele cotierei dar nu stiu cum sa leg firele la cupla Audio-Video.
Am gasit o cupla Audio-Video pe Aliexpres la 3 sau 4 $ si trebuie sa trag firele de la cupla Aux la Audio-Video.
Ma poate ajuta cineva cu o schema a firelor????

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de Extremero » Mie Noi 07, 2018 9:06 am

Salut.
Uite cu o pagina mai inainte: http://mitsu.ro/forum_new/viewtopic.php ... 72#p138672

Iti tecomand ca inainte sa termini lucrarea si sa inchizi cotiera, sa montezi pe intrarea audo un filtru izolator de linie (ground loop isolator)

Te ajuta la scaredea zgomotului de fond din boxe in momentul in care bagi la incarcat dispozitivul de redare legat la aux (telefon, mp3player etc)


Imagine

Avatar utilizator
vjp
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 05, 2016 1:11 am

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de vjp » Dum Iun 02, 2019 12:44 am

Salut, de cel puțin doi ani caut o soluție pentru a aduce MMCS-ul in zilele noastre. Am nevoie de ajutor! Am deja un AUX scos prin torpedou, așa am luat masina. Cum pot sa fac screen Mirroring? Este vreo soluție mai simpla ținând cont ca am deja aux scos? Nu prea ma pricep la fire și mufe A/V. Ascult YouTube de pe telefon prin AUX. Scuze de ora târzie...la ora asta caut o rezolvare, țin mult la masina, îmi place, singurul minus e sistemul MMCS din mileniul trecut...
Mulțumesc!

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de Extremero » Lun Iun 03, 2019 10:02 am

Salut

MMCS-ul are intrare video analogica pe o mufa RCA (Composite video) adica cele 3 culori (RGB) care compun imaginea merg pe acelasi fir.

Deci pentru a reda pe ecranul MMCS imaginea de pe ecranul telefonului, trebuie sa cauti un cablu adaptor de la tipul de mufa pe care il ai pe telefon in semnal video composite (RCA) + audio stereo. Daca gasesti o varianta care sa aiba si USB pentru incarcare e si mai bine. Iar daca ai un telefon mai nou care scoate semnal video digital (HDMI) ca trebui sa-l convertesti in semnal analog.

Eu am legat la MMCS un Iphone 4S cu un astfel de cablu:
Imagine

Functioneaza, dar nu ma ajuta prea mult pentru ca MMCS-ul nu reda imaginea primita din sursa externa decat in stationare. Cand masina se misca, ecranul devine negru.

Chiar daca deblochezi (la cei care updateaza si hartile de navigatie) functionarea DVD-ului in mers, acel 'patch' nu va debloca si functionarea imaginii din AUX in mers.

Avatar utilizator
Cypfer
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 29, 2020 9:51 pm
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de Cypfer » Dum Mar 22, 2020 10:24 am

Extremero scrie:
Mar Aug 01, 2017 11:30 am
Ei iti deblocheaza imaginea DVD-ului in mers.
Canalul video de pe AUX ramane in continuare blocat cand pleci cu masina de pe loc.
Sper sa o rezolv cu ajutorul astora: navhack.org
salut , sa inteleg ca semnalul audio ramane activ pe aux in timpul mersului? adica pot asculta muzica de pe telefon si waze ?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Re: Mufa Aux La Outlander Navi

Mesaj de Extremero » Mie Mar 25, 2020 4:40 pm

Salut,
Da, audio pe AUX functioneaza si in mers.
Imaginea se intrerupe si se face ecranul negru cand pleci de pe loc si revine cand te opresti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori