Cirlig De Remorcare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Sep 20, 2012 11:50 am

Daca n-ai nevoie de carlig, mai bine vinzi ansamblul cu totul, mai ales ca e Brink (Thule). Nu trebuie sa descui yala aia pt a da jos ansamblul.
Un ansamblu nou e peste 500Eur

Instalatia electrica de la carlig m-ar interesa pe mine...

Avatar utilizator
kseba70
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 11:48 am

Mesaj de kseba70 » Joi Sep 20, 2012 12:25 pm

pai nici acel student nu cred ca mai poate face ceva.
sa incercat deschiderea cu o surubelnita sau ceva asemanator,sa batut in surubelnita cu ciocanul(cred), nu mai intra cheia in yala
si vreau sa il demontez ca nu il folosesc, si nu pot lasa partea de jos a haionului (loveste in carlig)
mersii de sfaturi

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Sep 20, 2012 4:00 pm

Daca te hotarasti sa-l dai jos si vrei sa scapi de kitul electric, da-mi de veste.
Merci.

Avatar utilizator
kseba70
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 11:48 am

Mesaj de kseba70 » Sâm Sep 22, 2012 4:55 pm

am reusit sa il dau jos, era si blocat (plin cu pamant)
am dat jos doar partea detasabila ,restul a ramas pe masina
il tin in porbagaj nu se stie cand imi trebuie .
mersi de sfaturi

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Noi 30, 2012 12:30 am

QUOTE (patrick @ Aug 10 2012, 05:57 PM) Anterior am mai scris (si vad ca a disparut) ca am instalat-o pe cea de la:

http://carligederemorcare.ro/kituri-ele ... mp1d1.html

Ca sa nu cauti prea mult pe net si daca nu esti prea pretentios, o poti comanda.

Succes.

Poti descrie te rog cum ai legat kit-ul ala?
Merci.

Avatar utilizator
horrry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 11, 2010 10:04 pm

Mesaj de horrry » Dum Dec 02, 2012 11:15 am

Salut, care este diferenta intre priza cu 7 pini si cea cu 13 pini sau acel can-bus? Un carlig bun si ieftin recomanda cineva? Am vz aici un link catre unul Galia http://www.carlig-remorcare.ro/mitsubis ... 0545c.html. Pareri , sfaturi pt achizitionare?

Avatar utilizator
patrick
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 26, 2010 12:19 am

Mesaj de patrick » Mar Dec 25, 2012 2:44 am

QUOTE (Extremero @ Nov 30 2012, 01:30 AM) Poti descrie te rog cum ai legat kit-ul ala?
Merci.

Procedura de instalare a kitului electric este descrisa in fisierul atasat "instalare.pdf".

In figura D este mufa de unde se ia semnal pentru kitul electric.

Pentru ca eu nu am avut o mufa pentru a ma cupla la cea existenta, m-am folosit de clemele de cuplare a cablurilor care au venit in kit si m-am legat de cabluri chiar langa mufa.

In fisierul atasat "Trailer lights.pdf" gasiti schema electrica a mufei D-105 (cea care se gaseste in figura D de mai sus). Arhitectura mufei D-105 o gasiti pe pagina 90-307 in dreapta jos.

Legaturile de semnal sunt:
- 6 - pozitie
- 7 - semnalizare stanga
- 8 - semnalizare dreapta
- 4 - stop frana

Contactele 3 (maron) si 10 (verde) sunt mai groase si sunt pentru a aduce curent direct de la baterie la kit. Aceste fire merg intr-o mufa cu 4 contacte (figurile F,G si H din fisierul "instalare.pdf") care se gaseste pe cablajul care merge la farul din stanga, cumva sub far. La unul din firele acestea (maron sau verde) va legati de borna (+) a bateriei prin intermediul unei sigurante care vine in kit. Eu am atasat un papuc mic la acel cablu si l-am pus in capacul acelei mufe gri care astepta sub far.

Probabil instalatia originala vine cu mufele pregatite de cuplare insa kitul universal trebuie adaptat la instalatia existenta.

Succes![attachment=18308:Instalare.pdf]
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
horrry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 11, 2010 10:04 pm

Mesaj de horrry » Lun Ian 07, 2013 9:23 pm

Nu e nimeni care are carligul aftermarket? Un sfat pt achizitie as dori si eu. Ms.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori