Asc

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
georgemierlut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 09, 2009 11:24 am

Mesaj de georgemierlut » Lun Noi 09, 2009 11:36 am

Buna,suntposesor de outlander din iulie 2008.Totul e ok pana aici,dar de ieri a aparut o problema:ASC OFF !!! SERVICE REQUIRED!!! in timpul mersului.A mai patit cineva asta?.Oricum merge la service si va tin la curent!

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Lun Noi 09, 2009 3:04 pm

Salut, s-a mai intamplat (si pe la new Lancer)... Se pare ca cel mai probabil de vina este un senzor (de viteza unghiulara a volanului parca). Ar trebui sa se rezolve pe garantie.

Bafta!

Avatar utilizator
georgemierlut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 09, 2009 11:24 am

Mesaj de georgemierlut » Lun Noi 09, 2009 4:52 pm

Cica daca e lovit senzorul il platesc,de unde stiu eu ca e lovit?
ce garantie am ca in servis cand il dau jos nu il lovesc ei?
stie cineva unde e senzorul?sa ma uit si eu la el sau sa fac o poza innainte...sa nu mi-o traga!

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Lun Noi 09, 2009 6:57 pm

Cum sa fie lovit? Cine-i dobitocul care te abureste cu asa ceva? Senzorul vinovat este, de obicei, cel de giratie si este amplasat in volan, sub airbag.
Am patit eu la fel, vezi ca mai este un topic aici cu titlul "ASC off! Service required!"
Ar trebui sa te uiti mai atent si sa nu mai deschizi un topic cu acelasi subiect.
Bafta!

Avatar utilizator
georgemierlut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 09, 2009 11:24 am

Mesaj de georgemierlut » Mie Noi 11, 2009 10:14 pm

scuze pt topicul meu am vazut dupa,cat depre problema...bai astia sunt niste nebuni!!!!
Deci asc offf,ce au facut ei...au sters eroarea si mi-au spus ca daca mai apare sa las la ei masina 3 zile pentru ca de fapt computerul de bord nu comunica cu calculatorul motorului!!!!!si ca va trebui desfacuta toata...motor ,interior , bord....am zis ca nu aud bine...deci in timisoara asa se lucreaza!!!vai de noi.... si de ei...asta da service!!!

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Noi 12, 2009 11:44 am

La mine a functionat initial solutia asta cu stersul erorii, vreun an de zile n-am mai avut problema, iar ASC-ul chiar functiona... dupa care a reaparut si n-am scapat de ea decat prin inlocuirea acelui senzor.

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Joi Noi 12, 2009 8:21 pm

QUOTE (georgemierlut @ Nov 11 2009, 11:14 PM) scuze pt topicul meu am vazut dupa,cat depre problema...bai astia sunt niste nebuni!!!!
Deci asc offf,ce au facut ei...au sters eroarea si mi-au spus ca daca mai apare sa las la ei masina 3 zile pentru ca de fapt computerul de bord nu comunica cu calculatorul motorului!!!!!si ca va trebui desfacuta toata...motor ,interior , bord....am zis ca nu aud bine...deci in timisoara asa se lucreaza!!!vai de noi.... si de ei...asta da service!!!

pai, du-te si spune maimutelor alea ca au mai patit asta si alti amici de-ai tai si ca senzorul a fost de vina. Tipareste si arata-le ce-am scris eu in topic daca nu te cred, sau spune-le sa ia legatura cu cei de la RMB Cluj sa-i intrebe si pe ei. La nevoie iti dau eu persoana de legatura si nr telefon.
Schimbatul subansamblului care contine senzorul si care, dupa cum spuneam, e in volan, sub airbag, dureaza max. 30 minute nu 3 zile.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Noi 13, 2009 12:14 pm

La mine din cauza stopurilor cu led-uri mi-a aparut ASC OFF - Service Required.... am vazut cu ochii mei ca pe foaia scoasa de tester scria ca e din cauza stopurilor... ma rog ceva cu rezistor brake bulb.. in fine... ideea e ca nu neaparat e de la acel senzor... cel mai bine te duci la service iti pune masina pe tester si cerele sa-ti arate ce scrie ca doar nu esti copil de 4 ani sa nu intelegi ce scrie acolo. Fi un pic mai dur cu ei

Avatar utilizator
georgemierlut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 09, 2009 11:24 am

Mesaj de georgemierlut » Sâm Dec 26, 2009 6:49 pm

Sal din nou!!Atat a tinut reparatia!!!Azi asc off din nou!!!,iar merg la anu la service,sa o desfaca bucati:(
Va tin la curent,un an nou fericit tuturor!

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Mie Ian 06, 2010 9:40 pm

Nu ne-ai spus ce ti-au facut data trecuta. Care a fost diagnosticul dat de cei din service?
Si vad ca, pana la urma, patesti ca mine. Si eu am fost de mai multe ori in service-uri pana mi-au rezolvat problema. Citeste totusi topicul meu "ASC off ! Service required" si insista sa ti se verifice aceeasi chestie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori